Berberova djela u izložbenom prostoru Općine Novi Grad Sarajevo
Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić u izložbenom prostoru Općine Novi Grad Sarajevo u okviru manifestacije 24. novogradski dani predstavio je izložbu Mersada Berbera, jednog od najznačajnijih bosanskohercegovačkih slikara i grafičara.
Prvi put od 2005. godine, djela iz Berberovog ciklusa "Sarajevske razglednice" iz Zelenog salona Bošnjačkog instituta izlažu se van galerijskih prostora Instituta
“Izuzetno plodonosnu saradnju Bošnjački institut - Fondacija Adil Zulfikarpašić ima sa Općinom Novi Grad od 2017. godine i mi od tada redovno izlažemo ovdje u Galeriji Općine Novi Grad”, navodi Faris Gavrankapetanović, direktor Bošnjačkog instituta - Fondacija Adil Zulfikarpašić.
Izložbu čine 24 originalna umjetnička djela iz ciklusa “Sarajevske razglednice”, rađena u kombinovanoj tehnici na platnu.
“Mersad Berber se ovim ciklusom pokazao kao izuzetan poznavalac bh. i, prije svega, sarajevskog kulturnog naslijeđa i na način kako je samo on mogao uspio je da dočara kulturno bogatstvo i različitosti”, ističe Ermin Lagumdžija, kustos izložbe.
Mersad Berber poklonio je Bošnjačkom institutu više od sedamdeset slika iz svoja četiri ciklusa nastala krajem 20. i početkom 21. stoljeća. Djela iz ciklusa "Sarajevske razglednce" posjetioci Galerije Općine Novi Grad će moći pogledati do 1. jula, svaki radni dan od 10 do 16 sati.
federalna.ba
Federalna.ba dostupna je i kao mobilna aplikacija. Preuzmite je na Google Playu i App Storeu.