Beograd: Prosvjed ispred zgrade bivšeg Glavnog stožera vojske
U Beogradu je u utorak organiziran prosvjed ispred zgrade bivšeg Glavnog stožera vojske oštećenog 1999. raketama NATO-a zbog najave rušenja tog kompleksa nakon što je Skupština Srbije usvojila posebni zakon kojim se dopušta rušenje arhitektonskog spomenika, čime mu se oduzima zaštita kulturnog dobra.
Prostor polusrušenog bivšeg Glavnog stožera vojske, dvaput bombardiranog u vrijeme zračnih udara NATO-a 1999. na tadašnju SRJ, srbijanska vlast već dulje vrijeme pokušava staviti u pravne okvire kako bi se Trumpovu zetu i savjetniku Jaredu Kushneru omogućilo da gradi luksuzni poslovno-hotelski kompleks na ruševinama nekadašnjeg vojnog objekta.
To je potvrdio i sam Kushner izjavom New York Timesu (NYT) u ožujku prošle godine o planiranom ulaganju u luksuzne nekretnine u Srbiji, kao i u Albaniji.
Prema NYT od 18. ožujka investicija je vrijedna 500 milijuna dolara, a Kushnerova tvrtka bi trebala dobiti u zakup prostor bombardiranog stožera površine oko 1.500 četvornih metara na 99 godina bez naknade, uz 22 posto profita koji bi ubirala država Srbija.
Današnji prosvjed pod nazivom "Mi smo živi zid" organiziraju studenti u blokadi Filozofskog, Arhitektonskog i Fakulteta primijenjenih umjetnosti, kao i inicijativa "Ansambl Generalštab" a potporu im pružaju i građani.
Oporba, građansko društvo i stručna javnost u Beogradu - a napose arhitekte i urbanisti - već godinama ukazuju da vlast poseže za netransparentnim projektima "investitorskog urbanizma" koji ozbiljno narušavaju urbanističke cjeline, pogodujući inozemnim kompanijama i domaćim tajkunima.
Tužiteljstvo za organizirani kriminal u Beogradu priopćilo je ranije da je direktor Republičkog zavoda za zaštitu spomenika kulture Goran Vasić priznao falsificiranje dokumenata kojima je sadašnji polusrušeni komplekst izgubio status zaštićenog kulturnog dobra.
Zgrada Glavnog stožera arhitekta Nikole Dobrovića, sagrađena od 1955. do 1965., bila je simbol tadašnje države Jugoslavije, potom sjedište vrha Vojske Srbije, a status kulturnog dobra dodijeljen joj je 2005.
Kompleks arhitekta Dobrovića, koji simbolizira kaskade kanjona rijeke Sutjeske, bio je jedan od najznamenitijih objekata jugoslavenske i srpske arhitekture u modernističkom stilu, podsjeća Hina.
federalna.ba/Fena