Barcelona bolja od Olympiacosa za treće mjesto na Final Four
(Izvor: EPA-EFE/ANDREJ CUKIC)

Košarkaši Barcelone osvojili su treće mjesto na final-fouru Eurolige u Beogradu, pošto su danas pobijedili Olympiacos sa 84:74 (20:18, 25:20, 17:18, 22:18).

Barcelonu je do pobjede vodio Nikola Mirotić sa 19 poena, tri manje je ubacio Sanli Sertac, Cory Higgins je dodao 11, a Brandon Davies deset poena.

U redovima Olympiacosa najbolji je bio Saša Vezenkov sa 20 poena, Kostas Sloukas je postigao 14, a Shaquielle Mckissic 11 poena.

Za titulu prvaka Evrope će se od 19.00 boriti košarkaši Efesa i Real Madrida.

Barcelona je, uprkos tome što je Olympiacos i danas imao veliku podršku u Areni, igrala bolje na početku utakmice. U prvoj dionici je vodila sa 10:2, da bi Olympiacos košem Vezenkova u posljednjoj sekundi otišao na prvu pauzu sa dva poena zaostatka (20:18).

Olympiacos je odmah na startu druge dionice došao do izjednačenja, da bi potom uslijedila serija od šest vezanih poena Barcelone (26:20). Grčki klub je ubrzo uhvatio priključak, a zatim došao i do prvog vodstva (31:30).

Završnicu prvog poluvremena obilježile su dvije trojke igrača Barcelone Sanlija i Alexa Abrinesa, kao i koš Kalatesa za plus sedam na kraju druge četvrtine (45:38).

Treću četvrtinu Barcelona je otvorila serijom 12:4, koja je dovela do 15 razlike za katalonski tim (57:42). Atinski tim je u dva navrata prišao na minus osam, a poenima Slukasa smanjili su na konačnih u trećoj dionici 62:56.

Barcelona je kontrolisala rezultat na početku odlučujuće četvrtine, da bi Olympiacos napravio seriju 5:0 i zakucavanjem Mekisika došao do tri poena zaostatka (68:65). Ipak ni to nije bilo dovoljno, katalonski klub je odmah odgovorio istom serijom i do kraja je sačuvao prednost.