Bahatim vozačima oduzimati i uništavati vozila bez obzira na vlasništvo

Gosti današnjeg izdanja Rezimea bili su Admir Katica, ministar unutrašnjih poslova Kantona Sarajevo, i Semir Šut, stručnjak za saobraćajnu bezbjednost.

„Još prošle godine osjetili smo da ova saobraćajna problematika, ipak, ima svoju težinu i da posljedice koje nastupe iz takve, posebno saobraćajno delinkventnih ponašanja su zaista pogubne, tragične, sve nas pogađaju. Pogođeni smo i ovom posljednjom nesrećom koja je odnijela jedan mladi život, tako da smo prošle godine to odlučili, sagledali ovu problematiku“, navodi Katica.

Kaže da je ona istražena u smislu ovoga policijskog aspekta, od strane Radne grupe, na čijem je čelu bio gospodin Semir Šut, a odabrao ga je, kako kaže,  jer je bivši policijski komesar koji je postigao značajne rezultate, u ovoj problematici, na području Zeničko-dobojskog kantona, sa tog policijskog aspekta.

„Smatram kao ministar unutrašnjih poslova, da ne treba tražiti neka nova rješenja, ako postoje ona koja su već isprobana i to od naših ljudi. Zadužio sam gospodina Šuta i profesora Nedžada Korajlića sa Fakulteta za kriminalistiku, kriminologiju i sigurnosne studije, i našeg komandira Jedinice za saobraćaj u MUP-u Kantona Sarajevo. Oni su to istražili i zaista u tom dokumentu su ponudili kratkoročne, srednjoročne i dugoročne mjere. Neke od njih su se već počele realizirati početkom ove godine“, rekao je Katica.

„Da bismo predložili mjere i korake ka poboljšanju, prije svega, morali smo detektirati slabosti i one su usmjerene u tri pravca, tri vrste problematike. Jedna je djelovanje policije, da se ne bi desilo prebacivanje odgovornosti na druge organe. Identifikovali smo tzv. prelivanje resursa na neka sterilna mjesta ili gdje se ne dešavaju teški prekršaji. Također smo identifikovali da manjka malo kontrole od rukovodnih policijskih službenika i mi smo naloženim mjerama precizno odredili zadatke koje policijski službenici trebaju činiti. Drugi problem koji smo identifikovali je Zakon o osnovama bezbjednosti saobraćaja koji donosi Parlamentarna skupština BiH“, kazao je Šut.

Poručio je da se saobraćajna kultura uspostavlja visinom kazni za najteže prekršaje.

„Moja sugestija je da se ne upadne u zamku linearnog povećanja, da teret tog povećanja kazni ne plaćaju građani koji svjesno ili nesvjesno prekorače 10 kilometara na sat. Fokus mora biti drastično povećanje kazni za najteže prekršaje. Svakako mjera koja se u zakonu mora uvesti je trajno oduzimanje vozila kod drskih i učestalih ponavljača“.

Šut podsjeća kako su u Zeničko-dobojskom kantonu riješili taj problem.

"U dogovoru sa sudijama općinskih i kantonalnih sudova i uz njihovo veliko razumijevanje i podršku, riješili problem tako što smo takvim vozačima trajno oduzimali vozila. Oduzimali smo sredstvo prekršaja. Takva vozila smo u najvećoj mjeri uništili".

federalna.ba

Semir Šut Admir Katica Rezime
Skupština KS Admir Katica Sigurnost
0 29.03.2024 12:43
Rezime Dario Jovanović
0 28.03.2024 18:02
Muamer Šljivić Rezime
0 27.03.2024 18:31