Abaspahić: Telekomunikacije mijenjaju način na koji radimo i živimo

O stanju telekomunikacijskog sektora u BiH, u Federaciji danas smo razgovarali sa Harisom Abaspahićem, predsjednikom Upravnog odbora Centra za politike i upravljanje.

Kaže kako je jasan značaj telekomunikacijskog sektora, kako za ekonomiju tako i društvo u cjelini.

"Telekomunikacije mijenjaju način na koji radimo, živimo, učimo i zabavljamo se svakodnevno. Ta činjenica postaje sve bitnija i očiglednija tokom pandemije gdje ovisnost i funkcionisanje nekih ključnih poslovnih aktivnosti, državnih servisa su, u svakom slučaju, ovisile o pristupačnosti, kvaliteti, dostupnosti i sigurnosti upravo tih telekomunikacijskih servisa. Taj sektor se globalno jako brzo mijenja. Nove tehnologije smjenjuju stare. Kako kompanije, tako i državne institucije sve više se oslanjaju upravo na pristupačnost i dostupnost tih servisa. U tom kontekstu telekomi igraju ključnu ulogu da osiguraju bazičnu infrastrukturu i taj jedan pozitivan ambijent da bi i preduzeća, pojedinci, pa samim tim i državne institucije nesmetano i efikasno funkcionisale. U kontekstu BiH činjenica je da su telekomi odigrali vrlo bitnu ulogu tokom kovida i svjesni smo činjenice, od online škola do kompanija koje su godinu i po dana provele online, da je to dobro funkcionisalo. Međutim ovaj sektor se rapidno mijenja. Tehnologije se razvijaju, zastarijevaju. Telekomi se moraju jako brzo prilagođavati novim okolnostima. U budućnosti će brzina adaptacije, prilagođavanja, usvajanja nove tehnologije i osiguranja sigurnosti na internetu u mnogome doprinijeti kako ćemo se mi oporaviti od ove recesije, kako ćemo postići ekonomski razvoj i napredak u kontekstu digitalizacije društva. Oni koji to budu brzo radili, brzo se prilagođavali, nalazili nove načine poslovanja i funkcionisanja će opstajati i omogućiti taj progres, a svi ostali će sve više nazadovati. U kontekstu BiH ja se nadam da će takva atmosfera ubrzati donošenje nekih ključnih odluka koje jako dugo stoje pred telekomunikacijskim sektorom, odnosno pred našim donosiocima odluka."

Navodi da postoji niz nekih alternativnih tehnoloških rješenja koja su tradicionalne usluge koje naši telekom operateri pružaju sveli na puno manji nivo nego što je to slučaj.

"Onda telekomi trebaju vrlo brzo da uvode nove instrumente, nove servise, nove usluge koje će zamijeniti te stare, a istovremeno doprinijeti razvoju ekonomije oko tih servisa, usluga i same infrastrukture. Od 5G mreže, preko različitih tehnoloških rješenja koji su vezani za npr. cloud tehnologiju, Internet of things, softvera za servis, sve to zahtijeva veoma jaku, kvalitetnu, protočnu infrastrukturu, dostupnu na svakom mjestu, u svako vrijeme i bez ikakvih poteškoća da bi se taj eko sistem razvijao oko toga. Vjerovatno je taj trend opadanja neke vrijednosti tih telekoma i taj tržišni pritisak vidljiv u nekom širem kontekstu, ali zahtijeva vrlo brzo donošenje odluka, vrlo agresivno ulaganje u infrastrukturu i brzo prilagođavanje. S druge strane, činjenica je da i korisnici postaju sve zahtjevniji. Pitanje je koliko su oni spremni isto tako da plate malo veću cijenu za tu sigurnost, prohodnost i sve što očekuju od provajdera."

Ističe da priča o privatizaciji oba telekoma u FBiH traje već više od 10 godina.

"Svjedoci smo da je to u okviru nekog šireg paketa koji je vezan za reformu državnih preduzeća. Mislim da se pitanje privatizacije treba posmatrati u malom širem kontekstu. Siguran sam da neki dobar, kvalitetan strateški partner koji će biti spreman da podrži investicije, koji će donijeti novu tehnologiju, finansijsku moć, inovativna rješenja, u svakom slučaju bi bio dobro došao na našem tržištu. Ali postoji i niz nekih prethodnih koraka koji se trebaju sagledati, koji su to pravci, šta želimo mi od tih telekoma i koji je to najbolji model koji će omogućiti brzinu promjene i pirenje servisa koji su potrebni ekonomiji da raste u društvu, da se razvija."

Abaspahić smatra da pitanje digitalizacije ekonomije i ekonomije bazirane na digitalnim rješenjima uopšte nije više pitanje izbora, niti je pitanje na čiji se odgovor treba čekati.

"Mislim da su to odluke koje se moraju donijeti juče i da je posvećenost tim segmentima na svim nivoima vlasti i u društvu apsolutno neophodna za napredak."

"Mislim da je odlična vijest da se roaming ukida i da postoje neki obrisi formiranja nekog regionalnog tržišta u tom kontekstu", zaključio je Abaspahić.

federalna.ba 

HAris Abaspahić Federacija danas
Federacija danas
0 17.04.2024 17:26
Federacija danas
0 16.04.2024 18:02
Federacija danas
0 15.04.2024 17:01
Federacija danas
0 12.04.2024 17:49
Federacija danas
0 11.04.2024 17:40
Federacija danas Federacija BiH
0 10.04.2024 17:29