videoprilog Emine Macić (Dnevnik 2)

400 hiljada tona hrane u BiH godišnje završi u kanti - zbog Zakona o PDV-u

Vjerovali ili ne, u BiH godišnje bude uništeno hrane vrijedne 126 miliona maraka - zato što je u našoj zemlji isplativije hranu baciti nego je donirati, jer se na donaciju plaća PDV. A u BiH političari godinama ne preduzimaju ništa da Zakon o PDV-u izmijene, na način da iz njega bude izuzeta donacija. Usvajanje ovih izmjena mogao bi biti prvi izazov pred novim državnim parlamentarcima, jer je prijedlog već spreman.

Udruženje Pomozi.ba svaki dan pravi oko 1.000 obroka sa socijalno ugrožene. Svu hranu pripremaju zahvaljujući donacijama građana, ali i domaćih kompanija. Nažalost, po trenutnim propisima, zbog obaveze plaćanja poreza, potencijalnim donatorima je isplativije da bace hranu, nego da je doniraju.

“Zaista imamo domaćih firmi u svim našim projektima pa tako i projektu 'Obrok za sve'. Ali, sigurni smo da bi ta podrška znatno veća i da bismo dobijali znato veće kolicine hrane ako bi se ukinulo plaćanje PDV-a na doniranu hranu”, kaže Maja Arslanagić-Hrbat, glasnogovornica Udruženja Pomozi.ba.

U našoj zemlji više od pola stanovništva živi na granici ili ispod granice siromaštva, a ukidanje poreza na doniranje hrane značajno bi promijenilo ovavku sliku. Kako je na individualnom nivou sve manje-više prepušteno savjesti pojedinaca, tako ni na nivou države nema jasnih i obavezujućih pravila.

Svi akteri bi imali korist od ukidanja poreza na doniranje hrane – i UIO BiH i država - smatraju ekonomski stručnjaci. Na taj način bi se, tvrde, trajno riješilo pitanje osiguranja obroka za one koji ga sami sebi ne mogu priuštiti.

Magazinović: Ukinuti plaćanja poreza za one koji doniraju hranu

Poslanik i predsjedavajući Kluba poslanika SDP-a BiH u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Saša Magazinović izjavio da, prema podacima s kojima se operiše, godišnje u BiH baci se oko 400 tona hrane, od čega više od jedne trećine, odnosno 140 tona od str...

“Imamo jednu paradoksalnu situaciju to je da preduzeća u BiH imaju dovoljne količine hrane koje bacaju, A s druge strane imate potrebu korisnika narodnih kuhinja da dobiju taj jedan obrok. Međutim, zakonska regulativa je takva je potpuno svako preduzeće destimulisano”, tvrdi ekonomski ekspert Faruk Hadžić.

Zakon o PDV-U koji se trenutno primjenjuje u BiH je na snazi od 2006. godine, te njim nije predviđena mogućnost oslobađanja na određenu robu koja se donira javnim kuhinjama. Novi Nacrt zakona predviđa tu mogućnost. Iz Uprave za indirektno oporezivanje BiH očekuju da će u narednoj godini biti usvojen novi zakon o PDV-u.

“Novim zakonom svakako će biti predviđena mogućnost da se oslobodi od plaćanja PDV-a hrana pred istek roka, a koja se donira, između ostalog, javnim kuhinjama u BiH”, navodi Ratko Kovačević, glasnogovornik Uprave za indirektno oporezivanje BiH.

Šef Kluba SDP-a u Zastupničkom domu BiH Saša Magazinović podsjeća: “Živimo u državi u kojoj, ako bacite hranu, ona vas nagradi jer to ne morate platiti. Ako nahranite gladnog, država vas kazni jer morate platiti 17 posto PDV-a. U takvoj situaciji finansijski se više isplati baciti hranu, nego donirati onima koji su u stanju potrebe”.

Država bi usvajanjem ovog zakona imala indirektnu korist na svim nivoima vlasti, tačnije u svim budžetima, jer bi se do sada predviđeni iznos za donacije hrane u novcu mogao usmjeriti na dodatno osiguranje više obroka ili nabavku opreme neophodne za rad javnih kuhinja.

federalna.ba

pomozi.ba Zakon o PDV-u hrana
glad Gaza hrana nestašica
0 28.03.2024 10:03
Turska cvijeće hrana prekrasan pejzaž
0 25.03.2024 11:20
pomozi.ba utakmica Fond za liječenje oboljelih građana
0 19.03.2024 09:54
Gaza iftar pomozi.ba
0 13.03.2024 12:02