Zvijezda Netflixove serije Lupin: Teško je biti crnac u Francuskoj
(Izvor: Emmanuel Guimier/AP)

Zvijezda Netflixove serije Lupin: Teško je biti crnac u Francuskoj

Francuski glumac Omar Sy, zvijezda hit Netflixove serije Lupin, rekao je da se, ako želi suzdržati krajnju desnicu, Francuska mora odmaknuti od individualizma koji dijele društvo i ponovno izgraditi osjećaj za kolektiv. U nizu medijskih intervjua za promociju nove knjige o svom životu, Sy je rekao da su pojmovi pravde, jednakosti i bratstva poljuljani i da je teško biti crna osoba u Francuskoj.

U intervjuu za nedjeljni Le Parisien, Sy, jednu od najpopularnijih slavnih osoba u Francuskoj, ispitivali su čitatelji. Jedan ga je pitao je li čak i njemu teško biti crnac u Francuskoj. Rekao je da je to opasno pitanje koje zahtijeva nijanse, ali je odgovorio: “Naravno da postoje slučajevi kada je teško biti crnac u Francuskoj. To ne datira od danas i nažalost još je u toku. Može se dogoditi bilo kada u životu.”

Naveo je primjer rasističkih razmirica oko francuske pop zvijezde Aye Nakamure, najslušanije francuske umjetnice u svijetu, koja se nedavno suočila s oštrim udarom krajnje desnice nakon što se pročulo da bi ona mogla pjevati na otvaranju Olimpijskih igara. "Uspjela je u svom životu, nadišla je svoje društveno porijeklo i našla se u poziciji u kojoj je žrtva rasizma", rekao je Sy.

Upitan o čelnici krajnje desnice Marine Le Pen, za koju se očekuje da će se ponovno natjecati za predsjednicu 2027. i za koju ankete pokazuju da dobija sve veću potporu, rekao je: “Moj optimizam je trenutno malo poljuljan, ali sam još uvijek optimističan."

Sy, 46, je ove sedmice objavio knjigu ”Viens, on se parle”, u saradnji sa novinarkom Elsom Vigoureux, u kojoj govori o odrastanju u banlieueu izvan Pariza sa svojim roditeljima iz Mauritanije i Senegala i prijateljima koji su kasnije postali zvijezde kao što su nogometaš Nicolas Anelka i komičar i glumac Jamel Debbouze. U nizu medijskih intervjua posljednjih dana, Sy je upitan o svom političkom angažmanu, nakon što je podržao pravosudne kampanje protiv policijskog nasilja u Francuskoj, uključujući slučaj Adama Traoréa, 24-godišnjeg crnca koji je umro u policijskom pritvoru 2016. i Nahela, 17-godišnjaka alžirskog porijekla, kojeg je policija ustrijelila tokom zaustavljanja u Nanterreu, u blizini Pariza prošlog ljeta. Za TV emisiju Le Quotidien je rekao da danas u Francuskoj nedostaju pojmovi pravde, jednakosti i bratstva. Upitan o usponu krajnje desnice u francuskoj politici, upozorio je protiv ljudi koji "bljuju mržnju" i šire sliku "Francuske prošlosti". Glumac je dodao da su te ideje historijski "vodile Francusku na mračna mjesta".

“Svi se moramo zapitati kako želimo biti zajedno, komunicirati, biti dio grupe. Jer danas svi u javnom prostoru govore o pojedincu, o sebi, a zaboravili su na grupu.” Rekao je da je u Francuskoj ključno ponovno izgraditi osjećaj za kolektiv. Za magazin Nouvel Obs rekao je da je svjestan da ga njegovo porijeklo čini svojevrsnim simbolom: “Sin imigranata iz zapadne Afrike, koji je odrastao u banlieueu, crnac i musliman. Ako sve to zbrojite, dobijete koktel koji nazivate simboličnim, a koji postaje politički.”

Godine 2012. Sy je postao prvi crni francuski glumac koji je osvojio nagradu César za najboljeg glumca za komediju Intouchables (Nedodirljivi). Njegova izvedba u Lupinu kao lopova sa savješću učinila je seriju jednom od najuspješnijih francuskih serija u svijetu.

Živi između Francuske, SAD-a i Senegala.

federalna.ba/The Guardian

Omar Sy