Žestoka rasprava u EU: Američki trojanski konj u Evropskoj komisiji
(Izvor: Le Monde)

Žestoka rasprava u EU: Američki trojanski konj u Evropskoj komisiji

Bivša američka lobistkinja je trojanski konj najvećih američkih digitalnih kompanija u Evropskoj komisiji objavio je francuski list Le Monde pod tim vidnim naslovom analizu o postavljanju Amerikanke Fione Scott Morton na ključno mjesto u Komisiji EU za bitku protiv monopola, neplaćanja poreza i nelojalnih državnih subvencija u svetskom biznisu. Glavne političke grupe u Evropskom parlamentu, neki političari u EU, posebno u Francuskoj, su zatražili da Evropska komisija preispita, povuče takvu odluku s obrazloženjem da je Scott Morton ranije lobirala, radila za interese američkih giganata Googlea, Applea, Microsofta, Amazona, a sad treba da se bori protiv njih.

Kritičari ovog poteza EK posebno naglašavaju da je nemoguće da u 27 članica EU, čije vlade i tijela za nadzor monopola imaju veliki broj svjetskih stručnjaka, nije bilo nijedne ličnosti da, umjesto Amerikanke, dođe na bitan položaj u izvršnom tijelu EU.

Naročito su glasni bili ministri, ali i opozicioni prvaci u Francuskoj koji u suštini vide da to dovodi u pitanje ne samo od Pariza željeni strategijski suverenitet EU.

Le Monde je u redakcijskom osvrtu upozorio da je to sukob interesa koji potpiruje uvjerenja o nemoći Evropske unije i podređenosti Americi. U osvrtima medija i političara se jako zamjera da to podjaruje i antiamerikanizam krajnje ljevice i desnice upravo uoči bitnih izbora za Evropski parlament iduće godine.

Evropska komisija je preduzimala kaznene i druge mjere da suzbije nelojalno djelovanje upravo velikih američkih numeričkih multinacionala na tržištu EU, a u pripremi je evropski "Zakon o digitalnom tržištu" koji to treba da zakonski osujeti.

Evropska komisija je opovrgla sve zamjerke na postavljanje, prvi put dosad, jedne državljanke van EU na ključni položaj u briselskoj administraciji s obrazloženjem da je Fiona Scott Morton bila "najbolji kandidat", a u tome je dobila podršku nekoliko desetina uglednih evropskih ekonomista koji smatraju da prednost mora imati najbolji stručnjak.

U medijima EU je ukazano i na to da je Fiona Scott Morton bila na čelu antitrust direktorata u vladi američkog predsjednika Baracka Obame, kad su upravo tehnološki giganti postali monopoli u američkoj privredi, što je izazvalo rast cijena i pad zarada, pa i uticalo na to da na izborima pobijedi Donald Trump.

Njemački portal "Deutsche Welle" cijelu raspravu sažima u nedoumicu kako "Amerikanka kao glavna ekonomistkinja antimonopolskih organa EU može biti borac protiv korporacija koje je sama savjetovala i od njih zarađivala novac?"

Američka državljanka Fiona Scott Morton od 1. septembra treba da preuzme položaj glavne ekonomistkinje u Generalnom direktoratu EK za konkurenciju i daje ključne savjete komesarki Margrethi Vestager.

Vestager je saopštila da će evropskim poslanicima pokušati da objasni da tu nema ekonomskih, političkih i sukoba interesa, izjavila je jedna portparolka u Briselu.

Demokršćani, Socijaldemokrate, Zeleni i Liberali u parlamentu EU pozvali su komesarku Vestager da poništi imenovanje Scott Morton.

"Deutsche Welle" napominje da je nekoliko uglednih neprofitnih evropskih organizacija, uključujući "Lobi kontrol" iz Njemačke, takođe poslalo zajedničko pismo od sedam stranica komesarki Vestager tražeći preispitivanje naimenovanja Fione Scott koja je bila lobistkinja Applea, Googlea, Amazona, Microsofta, Sanofija.

federalna.ba/Beta

EU lobiranje digitalne kompanije