Zbirka kambodžanskog angkorskog krunskog nakita tajno vraćena u glavni grad Phnom Penh
(Izvor: BBC)

Zbirka kambodžanskog angkorskog krunskog nakita tajno vraćena u glavni grad Phnom Penh

Otkriveno je da je ogromna zbirka kambodžanskog angkorskog krunskog nakita, od kojih neki segmenti datiraju iz 7. vijeka, ponovo izašla na površinu u Londonu prošlog ljeta, prenosi BBC. 

Ukradeni predmeti pripadali su britanskom krijumčaru antikviteta Douglasu Latchfordu.

Stručnjaci kažu da većinu nakita nikada ranije nisu vidjeli i da su zapanjeni njegovim postojanjem.

Zbirka je tajno vraćena u glavni grad Kambodže, Phnom Penh, i trebalo bi da bude izložena u tamošnjem nacionalnom muzeju.

Latchford je umro 2020. dok je čekao suđenje u SAD-u. Njegova porodica je obećala da će njegovu ukradenu kolekciju vratiti u Kambodžu nakon njegove smrti, ali vlasti nisu znale šta će tačno biti predato niti kako će se to dogoditi.

Bred Gordon, šef kambodžanskog istražnog tima, postao je prvi predstavnik nacije koji je vidio nakit kada je prošlog ljeta posjetio London.

- Odvezao me predstavnik porodice Latchford na nepoznatu lokaciju. Na parkingu je bilo vozilo sa četiri kutije unutra. Došlo mi je da plačem. Samo sam pomislio - krunski dragulji drevne kambodžanske civilizacije spakovani u četiri kutije u zadnjem dijelu automobila – rekao je on za BBC.

Kada je sve razmotano, otkriveno je da obnovljena kolekcija sadrži 77 komada zlata i nakita optočenog draguljima, uključujući krune, pojaseve i naušnice. Smatra se da velika zdjela datira iz 11. stoljeća i iako je tek treba testirati, čini se da je napravljena od čistog zlata. Stručnjaci vjeruju da je mogla biti korištena kao činija za pirinač za angkorske kraljevske porodice.

Čini se da je jedna od kruna iz predangkorijanskog perioda, vjeruju stručnjaci, a mogli su je izraditi zanatlije u 7. stoljeću. Ostali predmeti, uključujući mali izvajani cvijet, predstavljaju misteriju. Stručnjaci jednostavno ne znaju zašto je napravljen i kako je korišten.

Još uvijek nije jasno kako je i kada je nakit ukraden i kako je stigao do Londona. Mnogi predmeti se mogu povezati sa kamenim rezbarijama na zidovima Angkor Wata, UNESCO-ve svjetske baštine. Izgradnja najvećeg vjerskog spomenika na svijetu započela je 1122. godine kao posveta hinduističkom bogu Višnuu, iako je decenijama kasnije pretvoren u budistički hram.

Angkor Wat je bio opljačkan tokom francuskog kolonijalnog perioda. Međutim, mnogi drugi hramovi u Kambodži su opljačkani tokom ere Crvenih Kmera 1970-ih i previranja koja su se nastavila decenijama.

federalna.ba/Fena

nakit Kambodža