videoprilog Verice Kalajdžić (Svijet)

Zatvorsko nasilje prelilo se na ulice gradova Ekvadora

U Ekvadoru je proglašeno dvomjesečno vanredno stanje nakon bjekstva iz zatvora Alfonsa Masijasa zvanog Fito - vođe jedne od najvećih narko bandi u zemlji. Predsjednik Ekvadora Danijel Noboa naredio je neutralizaciju kriminalnih grupa nakon višednevnog nasilja koje je kulminiralo drskim upadom u studio javnog televizijskog kanala tokom emitiranja programa uživo, gdje su naoružani napadači maltretirali zaposlene. U susjednom Peruu vlada je naredila hitno raspoređivanje policijskih snaga na granici sa Ekvadorom kako bi spriječila širenje nestabilnosti u zemlju.

Hoze Adolf Masijas Viljamar zvani Fito je vođa ozloglašene, ali veoma moćne ekvadorske kriminalne grupe Los Čoneros. Muzički spot o njemu je u septembru producirala i u njemu i zajedno sa Marijači Bravo zapjevala Fitova kćerka. Kraljica Mišel, kako je zovu, je u spot ubacila i snimke svog oca opjevanog kao čovjeka od časti... Časni Fito je u vrijeme snimanja spota bio u zatvoru na izdržavanju 34-godišnje kazne zbog trgovine drogom, organiziranog kriminala i ubistva. Snimljen je u zatvorskom dvorištu kako drži pijetla obučenog za borbu i ćaska sa zatvorenicima. Iza rešetaka je Fito imao sve pogodnosti pa i da odatle vodi kriminalnu grupu nakon što je prije tri godine ubijen njen prethodni šef kojeg je naslijedio.

„Sve glavne kriminalne grupe - dvije ili tri najvažnije grupe, ili one koje upravljaju državom, imaju baze u zatvorima, dok su luke njihove žile kucavice za izvoz kokaina iz Perua i Kolumbije na evropska i sjevernoamerička tržišta“, pojasnio je Ivan Briscoe, direktor programa Krizne grupe za Latinsku Ameriku.

Iz krila zatvora lučkog grada Gvajakila koji je jedan od centara trgovine drogom u Južnoj Americi, Fito je nestao čim je dobio informaciju da će biti premješten u njegov strogo čuvani dio. Vijest o njegovom bijegu izazvala je nerede u najmanje šest zatvora, gdje su česti sukobi suparničkih bandi, u kojima je u protekle tri godine ubijeno više od 400 zatvorenika. Predsjednik države Danijel Noboa je 8. januara proglasio je dvomjesečno vanredno stanje i naredio oružanim snagama da uspostave red u zemlji.

„Potpisao sam dekret o vanrednom stanju kako bi oružane snage mogle dobiti svu političku i pravnu podršku za svoje akcije. Upućujem poziv svim građanima, jer ovo je borba u interesu svih nas, da oružanim snagama daju podršku“, poručio je Noboa.

„Nadam se da će ovo vanredno stanje koje je proglasio predsjednik Noboa dati pozitivne rezultate za građane, a ne za kriminalce“, kaže stanovnik Ekvadora.

Noboa je označio 22 bande kao terorističke grupe te naredio njihovu neutralizaciju.

„Od ovog trenutka, svaka teroristička grupa identifikovana ovim dekretom, je postala vojna meta. Sadašnjost i budućnost naše domovine je pod prijetnjom, i nijedan teroristički čin nas neće pokolebati. Nećemo se  povući niti pregovarati“, kategoričan je general Jaime Vela Erazo, šef Zajedničke komande oružanih snaga Ekvadora.

Kao što i nisu, čak ni tokom pobune u zatvorima u kojima su desetine zatvorskih čuvara uzeti kao taoci. Više od 10 osoba je ubijeno u samo tri dana. Sigurnosnu krizu sa kojom je zemlja suočena u posljednje tri godine nasilja koje se povezuje sa kriminalnim grupama predsjednik Ekvadora nazvao je unutrašnji oružani sukob.

„Pošto se smatra oružanim sukobom koji nije međunarodni, Oružane snage sada imaju ovlaštenje za korištenje smrtonosnog oružja. To označava promjenu pravila postupanja. Smrtonosno oružje se koristi protiv grupa koje su označene kao terorističke, a ne protiv običnih kriminalaca“, dodao je Erazo.

Kakvi god bili, kriminalci su demonstrirali svoju moć pljačkama ali i upadom oružanih grupa u univerzitete i druge javne institucije kao i studio TV servisa tokom emitiranja vijesti uživo prijeteći pištoljima i bombama. Prije prekida emitiranja čuli su se pucnji i galama. Jedna žena je molila: Ne pucajte, a potom se čulo kako neko vrišti od boli.

„Vrijeđali su nas, ali bili smo na sigurnom. Jednog snimatelja su ranili, a drugom su slomili ruku. Pucali su u studiju“, pojašnjava Jorge Rendon, oslobođeni novinar.

„Kriminalci su snimali lica talaca kako bi tražili od predsjednika Ekvadora povlačanje svih uniformisanih osoba sa televizije, da mogu pobjeći“, tvrdi svjedok napada na TV stanicu.

I nije im uspjelo, jer su sigurnosne snage oslobodile sve zaposlenike TV stanice  i uhapsile svih 13 napadača koji će biti optuženi za terorizam.

„Praktično živimo u stanju rata protiv terorizma, ovo nisu organizovane kriminalne grupe, već teroristi koji se finansiraju trgovinom narkoticima, krijumčarenjem ljudi, organa, oružja“, navodi Noboa.

Koliko je nasilje rasprostranjeno u nekada mirnoj latinoameričkoj državi, govore i njeni stanovnici.

„Živimo u stalnom strahu jer svakodnevno kada idemo na posao, ne znamo da li ćemo se vratiti. To je uznemirujuće za članove porodice koji nas čekaju kod kuće“.

„Ljudi su uplašeni. Ne žele više da izlaze. Preduzeća se zatvaraju. Kao građanin sam uplašen ovim šta se dešava trenutno u Ekvadoru“.

Suočavanje sa zatvorskim nasiljem koje se prelilo na ulice gradova Ekvadora veliki je test za mladog predsjednika te države koji je na toj dužnosti tek dva mjeseca. Izabran je nakon pobjede na izborima održanim u sjeni ubistva predsjedničkog kandidata Fernanda Viljavisensije koji je sedam dana prije smaknuća prijavio Fitove prijetnje smrću.

„Ovo je prekretnica, jer u zavisnosti od toga kako vlada odgovori, to će postaviti presedan da se takvo nešto ponovo dogodi što će biti katastrofalno za Ekvador. To će zacementirati njihov status kao najnovije narko države u Latinskoj Americi“, smatra analitičar Will Freeman.

I možda najopasnije. Do prije samo nekoliko godina Ekvador je bio oaza mira smještena između dvije države poznate po najvećoj proizvodnji kokaina – Perua i Kolumbije, a onda je postao atraktivna tranzitna zemlja. Ali za njihove pošiljke droge.

federalna.ba

Svijet Ekvador
Svijet
0 26.04.2024 19:18
Svijet
0 19.04.2024 19:22
Svijet Hrvatska izbori
0 19.04.2024 17:09
Svijet
0 12.04.2024 19:14
Svijet Branimir Jovanović
0 12.04.2024 19:05