videoprilog Maje Popović (Dnevnik 2)

Zašto je upućena zamolnica – nema odgovora

Ni treći dan od zahtjeva Tužilaštva BiH od Hrvatske za procesiranje 14 ratnih komandanata operacije Bljesak nije poznato iz kojih razloga je državno tužilaštvo na čelu s Gordanom Tadić uputilo molbu. Da li se BiH odrekla prava na krivični progon oficira Hrvatske vojske koje je 2006. i 2007. godine zbog ratnih zločina prijavio MUP Republike Srpske? U međuvremenu, reakcije susjeda se ne smiruju. Najavljuju dvije mogućnosti djelovanja.

Odbaciti ili pokrenuti postupak - odluka je na Državnom odvjetništvu Republike Hrvatske. Ono što znamo je da je Ministarstvo pravosuđa i uprave Hrvatske utvrdilo da se ne radi o optužnicama već o zamolnici za pružanje međunarodne pravne pomoći.

Nisu optužnice već o zamolnica za pružanje međunarodne pravne pomoći

Iz Ministarstva pravosuđa i uprave Hrvatske oglasili su se nakon što je Tužilaštvo BiH zahtijevalo procesiranje ratnih komandanata iz operacije Bljesak. Navode da je uvidom u pristiglu dokumentaciju utvrđeno da se ne radi o optužnicama već o zamolnici za pružanje međunarodne pravne pom...

“Učinićemo sve da se zaštite interesi naših državljana. Mi ne možemo, kao politička razina, komentirati postupanje DORH-a, ali prema dosadašnjim iskustvima, postoje neki trenuci - nažalost, susjedi koriste svoje dnevnopolitičke probleme da bi rješavali svoju unutrašnju političku situaciju", kaže Josip Salapić, državni sekretar Ministarstva pravosuđa i uprave RH.

Odgovor i dalje izostaje od nalogodavca. Tužilaštvo BiH i nakon više od 24 časa nije odgovorilo na naš upit. Više informacija nismo dobili ni od glavne tužiteljice Gordane Tadić. Inače, direktor Centra za istraživanje rata, ratnih zločina i traženje nestalih lica RS Milorad Kojić poručuje da ovo ne bi bila vijest da se pravosuđe i Hrvatske i i Bosne i Hercegovine nije bavilo selektivnim procesiranjem ratnih zločinaca: “Imajući u vidu ranije postupanje hrvatskog pravosuđa po zamolnicama koje su dolazile, a koje su se odnosile na ispitivanje svjedoka, oni nisu postupali po tim zamolnicama - u nekim čak i po nekoliko godina. Jako je teško očekivati da će hrvatsko pravosuđe po ustupljenom predmetu pokrenuti optužnicu protiv svojih državljana”.

Pravni stručnjaci slute da je upućena zamolnica za preuzimanje krivičnog gonjena. U najkraćem - BiH se odrekla prava na postupak.

“To znači da BiH nije podigla optužnicu protiv generala nego da je na neki način vodila istragu protiv tih lica i kada je shvatila da ta lica nisu dostupna BiH, prepustila je Republici Hrvatskoj procesiranje. Zamolnica za procesiranje ne garantuje krivični progon - to je ono bitno što moramo znati. To je ostavljeno na dispoziciji RH”, kaže advokatica Nina Kisić.

Ono što znamo je da spis potječe iz 2007. godine i da se radi o Izvještaju o počinjenu krivičnog djela koji je podnio MUP-a RS-a. Ono što je nepoznato je koje je radnje Tužilaštvo BiH preduzimalo u posljednjih 14 godina.

“Radi se o djelima koja su se desila na teritoriji Republike Hrvatske i potencijalno dijelovima BiH, ali postoji velika mogućnost da su oštećeni državljani BiH. Na taj način BiH definitivno ima nadležnost za procesiranje. Međutim, sada je sve upućeno Republici Hrvatskoj i BiH više nema nadzor. Organi Republike Hrvatske nisu vezani rokom, ne postoji rok u kojem oni moraju obavijestiti BiH o tome šta su preduzeli”, dodaje Kisić.

Šta će Republika Hrvatska preduzeti, biće jasnije već u četvrtak. Pavao Miljavac, jedan od ratnih komandanata koji se nalazi na spisku, za našu televiziju potvrdio je sastanak koji će imati sa premijerom Hrvatske i ministrima.

federalna.ba

bljesak zamolnica