Zagađivače, uglavnom, disciplinuje građanski aktivizam

Zrak u našoj zemlji napokon je nešto bolje kvalitete. Svake godine suočavamo se sa istim problemom koji uzrokuje vrlo ozbiljne zdravstvene komplikacije.

Bosna i Hercegovina ima petu najvišu stopu smrtnosti od zagađenja zraka u svijetu. Interesantno, ali ovom temom više se bave građani udruženi u formalne ili neformalne grupe nego zakonodavna i izvršna vlast, čija je to dužnost.

Gosti današnjeg izdanja emisije Rezime bili su prim. dr. Mahir Tokić, specijalista za plućne bolesti, i dr. Samir Lemeš, predsjednik Upravnog odbora Eko Forum Zenica.

Tokić ističe da moramo razlikovati nešto što trenutačno izaziva promjene i ono što dugotrajnim djelovanjem istih tih faktora dovodi do hroničnih promjena, najčešće na disajnim organima.

„Kad govorimo o kratkotrajnim promjenama govorimo o kataralnim promjenama na gornjim disajnim putevima. Tu spadaju nos, sinusi, ždrijelo i dušnik. Te promjene se najčešće manifestuju u smislu promjena na sluznici sa curenjem nosa, kašljem, bez temperature i to traje od pet do sedam dana, i te promjene se učestalo javljaju i ne prestaju sa davanjem određene terapije. Dugotrajnim djelovanjem ovih supstanci na ove promjene dovodi do hroničnih promjena, u smislu mijenjanja kompletne strukture na disajnim organima što za posljedicu ima mnogo teža oboljenja – hroničnog bronhitisa, hronične opstruktivne bolesti, karcinoma pluća. Kad se takva oboljenja jave, mi imamo posljedicu i na drugim sistemima, takve promjene su uzrok i ovakvog broja umrlih od posljedica ovakvog stanja“, pojasnio je on.

Naglašava da je u prvom redu ugrožen kardiovaskularni sistem, zatim tu su promjene na centralnom nervom sistemu, te promjene na koži. Veliki broj srčanih i moždanih udara je povezan sa ovim stanjima, dodao je on.

Lemeš je ocijenio da je u Zenici stanje ove godine bolje nego prije tri-četiri godine.

„Jer smo mi glavni izvor zagađenja uspjeli malo da disciplinujemo. Uglavnom zahvaljujući pritisku civilnog društva, građanskom aktivizmu. Da smo čekali da organi vlasti to urade, ili da strana korporacija investira u to, ništa se ne bi desilo. Nije još uvijek sve pod kontrolom, nešto je bolje, na nekoliko pogona, kao što je aglomeracija, energetika, čeličana, tu su ugrađeni filteri. Međutim, vlasnici Željezare su ostavili jedan pogon koji je i najopasniji“, objašnjava Lemeš.

Sve mjere zahtijevaju dugoročna ulaganja i dugoročne mjere da bi se nešto popravilo, navodi on.

„Kod nas se sva razmišljanja svedu na dvije do četiri godine koliko je izborni mandat. Da bi se riješio zagađeni zrak tu treba djelovati pet, deset, dvadeset godina“, rekao je Lemeš.

On je dodao da je glavni uzrok aerozagađenja u Sarajevu divlja gradnja.

„Svaki grad ima svoje specifičnosti. U gradovima u kojima se ugalj dominantno koristi kao energent oni imaju veliki problem i sa prašinom, čađi i sumpor dioksidom. U zapadnoj Evropi niko više ne spominje sumpor dioksid, oni su to eliminisali. Ponudili su alternativu. Njemačka je to rješavala tako što su sa uglja prešli na plin“, ističe Lemeš.

Tokić je naglasio da bebe i najmlađi spadaju u najosjetljiviju kategoriju.

„Zato imamo povećan broj u ovoj dobi, gdje imamo jako izražene učestale upale disajnih organa, koje nisu vezana ni za virusne ni za bakterijske infekcije, već izričito hemijske, toksične supstance. Ova stanja imitiraju prehladu. Svakodnevno treba raditi ispiranje disajnih organa i dijelova kože koji su izloženi. Ispirati ili sa kaduljom ili kamilicom“, objasnio je Tokić.

Hirurške maske nisu efektivna zaštita. Čestice od dva do deset mikrona prolaze kroz tu masku, dodaje, a maske s filterima mogu spriječiti unos ovih čestica.

„Neophodno je da se u periodima kad je velika koncentracija ovih supstanci da se te maske koriste“, rekao je Tokić.

Mi saniramo posljedice, institucije vlasti bi trebale da rade na uklanjanju uzroka, kaže Lemeš. Tvrdi da to nije nemoguće postići.

„Kvalitet zraka u EU u urbanim sredinama je sasvim zadovoljavajući. Različiti su od nas što tamo za sve zagađivače važe ista pravila. Kod nas imate privilegovane zagađivače kojima se toleriše da rade šta god hoće zato što oni zapošljavaju. Morate kažnjavati zagađivače“, smatra Lemeš.

Imamo mi dobre i zakone i uredbe, ako bi se provodili na terenu, zaključio je.

federalna.ba

Rezime Mahir Tokić Samir Lemeš
Rezime Amarildo Gutić Siniša Vukelić
0 02.05.2024 18:35
Siniša Vukelić Rezime Amarildo Gutić
0 02.05.2024 18:26
Rezime Mahir Mešalić
0 30.04.2024 18:22