Prilog Mirande Fejzagić

Zabrana izvoza peleta: za jedne propast, drugima spas

Oko stotinu miliona eura vrijedno ogrjevno drvo propada u skladištima zbog tromjesečne zabrane izvoza drveta i peleta, koja bi mogla biti produžena za još tri mjeseca, ukoliko bude podržana inicijativa Vlade Federacije. Dok drvoprerađivači tvrde da je potražnja u Bosni i Hercegovini daleko manja od lagerovanih količina, građani se žale da ne mogu doći do ogrjeva. Eventualno produženje zabrane izvoza ovih dana je predmet konsultacija državnog i entitetskih vlasti sa provrednim komorama.     

U strahu od obustave isporuke ruskog plina Europi zbog rata u Ukrajini, te mogućeg rasta cijena struje, uz galopirajuću inflaciju, Vijeće ministara BiH uvelo je tromjesečnu zabranu izvoza peleta i ogrjevnog drveta, koja je na snazi do 24. septembra. Nekoliko dana pred istek zabrane, Vlada Federacije BiH inicirala je produženje važenja ove odluke, čemu se oštro protive drvoprerađivači, tvrdeći da je potražnja u zemlji daleko manja od zaliha, koje stoga propadaju. Sulejman Šušić iz Sanskog Mosta:

„Kada otvore 31. 12. da možemo izvoziti, kome ćemo izvoziti? Narod tamo u Evropi ili su kupili deke ili su nabavili neku alternativu. U januaru se ne kupuje drvo. Znači, ovo je drvo osuđeno na propast ukoliko dođe do produženja zabrane.“

Predsjednik Privredne komore Banjaluka Goran Račić takođe smatra da je zabrana izvoza kontraproduktivna:

„Ona ugrožava velike količine zaliha koje postoje na stanju. S druge strane, ugrožava funkcionisanje Šuma RS-a, jer je veliki dio izvođača radova takođe ovom mjerom pogođen i mi smo jedno siromašno društvo da sebi dozvolimo toliki rizik da nam tolika roba propadne na stanju.“

Predsjednik Udruženja drvoprerađivača Dipos Zoran Đurašinović smatra da drvo treba izuzeti iz zabrane izvoza:

„Mi smatramo da će prevladati zdrav razum i da će se doći do rješenja, da će se izuzeti drva iz zabrane izvoza. Zato što ne postoje jednostavno nikakvi tehnički razlozi koji opravdavaju to.“

Trenutno su pelet i drugi alternativni energenti u našoj zemlji više nego dvostruko skuplji u odnosu na prošlu godinu, pa se pretpostavlja da drvoprerađivači gomilaju zalihe i čekaju istek zabrane, kako bi robu izvezli po mnogo većoj cijeni. U slučaju produženja zabrane, prijete protestima. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Republike Srpske Boris Pašalić:

„Nadam se da su dovoljno pametni da shvate da moraju obezbijediti domaćem stanovništvu pelet po pristupačnoj cijeni, a ne da lageruju taj pelet da bi ga prodali po duplo većoj cijeni u Sloveniji, Italiji, Njemačkoj... Od drvoprerađivača dobijamo informacije da oni nude taj pelet na tržištu, a građani nam se žale da oni nemaju gdje da kupe.“

Pojedini domaći proizvođači podižu cijenu peleta, a pojavile su se i informacije da bi cijena mogla dostići i hiljadu maraka. Goran Ivanović iz Asocijacije proizvođača peleta BiH kaže da je riječ o dezinformaciji, čiji je cilj stvaranje panike:

„To se, po meni, može mjeriti sa izazivanjem panike i haosa, jer u ovom momentu, kada neki ljudi nisu riješili ogrjev, kada im je sve skupo, izjavljivati takve stvari je, u najmanju ruku, neodgovorno. Govorim u ime grupacije certifikovanih proizvođača peleta, koji su se jako odgovorno ponašali u ovom periodu. Narudžbe koje su primili u maju i junu mjesecu, ja sam svjedok, i koje su plaćali po 450 maraka, ako u tom momentu nije mogao isporučiti pelet, isporučio ga je u julu, avgustu… I dalje je bila ta cijena, jer je poručio po onoj staroj cijeni.“

Zbog svega navedenog i tvrdnje da je u pitanju opstanak više od 160 domaćih firmi i 15 hiljada radnih mjesta, ministar vanjske trgovine i ekonomskih odnosa BiH Staša Košarac organizovao je konsultacije sa predstavnicima Vanjskotrgovinske komore, entitetskih privrednih komora i resornih entitetskih ministara. Košarac je izjavio da podržava prijedlog Vlade Republike Srpske da se omogući nesmetan izvoz cijepanog drveta, a da se cijena peleta reguliše određivanjem gornje cijene i peleta i drveta za građane. 

CIK BiH SIP BiH Mostar skeneri
0 18.05.2024 12:15
Medresa "Reis Ibrahim ef. Maglajlić“
0 18.05.2024 11:44
Željko Komšić Rezolucija o genocidu u Srebrenici rezolucija o Srebrenici
0 18.05.2024 10:55
Posuško lito Josip Škiljo
0 18.05.2024 09:35