Za osobe sa invaliditetom i starije u KS kreirana mapa za jednostavniji pristup zakonskim pravima

Ovog utorka u političkim minutama Aldijana Guhdija! Zahvaljujući aktivnoj saradnji Vlade Kantona Sarajevo, UN Women BiH i Ekonomskog instituta u Sarajevu, a uz podršku Švedske, kreirana je Mapa prava i usluga za osobe s invaliditetom i starije osobe u Kantonu Sarajevo.

Šta znači ova mapa, na koji način će pomoći članovima udruženja, o procedurama, pravima, njihovim primjenama, Aldijanom Guhdijom razgovarala je sa Samirom Krivićem iz Udruženja oboljelih od POLIOMIJELITISA, povreda mozga i kičmene moždine Kantona Sarajevo.

-Možemo li objasniti šta podrazumijeva ta mapa i na koji način će zapravo pomoći sve članove udruženja i oboljele?-

"Obzirom da prava koja ostvaruju osobe sa invaliditetom i druge ugrožene grupe stanovništva, sa različitih nivoa vlasti u Federaciji Bosne i Hercegovini i Bosni i Hercegovini teško dolazi do informacija o svojim pravima. Vremenom se ukazala potreba za kreiranjem ove mape u kojoj bi na jednom mestu znači sve zainteresovane osobe mogle da spoznaju i da dođu do prava koja mogu ostvariti i načina na koji ta prava mogu ostvariti. Vi ste već rekli mapu u saradnji sa Ekonomskim institom uz donaciju Švedske i UN Women-a, smo mi zajednički kreirali i ona treba da budu u roku od nekoliko dana dostupna na stranici Ministarstva za rad i socijalnu politiku  Kantona Sarajevo."

-Obično kada govorimo o primjenama zakona u našoj zemlji sve je to vrlo kompleksno i sporo. Da li mislite da će na ovaj način sa ovom mapom naši sugrađani iz ove kategorije imati ipak brži i bolji uvid u svoja prava?-

"Svakako znači sami korisnici prava imati će brži i bolji uvid a također i mi koji se bavimo pitanjima osoba sa invaliditetom i organi vlasti moći će da koristi navedenu mapu u smislu poboljšanja prava, podsjećanja na određena prava kako bi informacije od nas koji se bavimo sa tim i organa vlasti prema korisnicima išli kraćim i bržim putem."

-Možemo li govoriti koliko je zapravo nažalost ali teško pojedincima iz ove kategorije ostvariti svoja prava? Sa kakvim se sve zapravo konkretno problemima suočavate, šta su najveći problemi?-

"Dozvolite mi da to objasnim na ovaj način. Bosna i Hercegovina je potpisala konvenciju Ujedinjenih naroda o pravima osoba sa invaliditetom. U konvenciji su jasno propisane obaveze države, odnosno svih nivoa vlasti u jednoj državi prema osobama sa invaliditetom. U tom smislu Bosna i Hercegovina kao složena država je podijelila nadležnosti između entiteta pa u Federaciji Bosne i Hercegovine između entiteta i kantona. Pored navedenog kod nas dodatno stvar usložnjava i rat koji smo imali prije nekoliko godina, odnosno više od 20 godina pa su kreirane takozvane tri grupe osoba sa invalitetom. Znači imamo ratne vojne invalide, civilne žrtve rata i osobe sa takozvanim neratnim invaliditetom. Sve to usložnjava način ostvarivanja prava ovih kategorija. U tom smislu svaka osoba prije svega treba da definiše kojoj grupi pripada pa onda koje pravo ostvaruje, da li putem direktno Federalnog propisa ovdje u Federaciji Bosne i Hercegovine ili putem nekih kantonalni propisa. Evo kao jedan primer navesti ću samo ostvarivanje prava na ličnu invalidninu koja je propisana Federalnim propisom ali se ostvaruje putem opštinskih Centara za socijalni rad. Samim tim to govori da osoba mora biti upoznata sa tim pravom odnosno Federalnim propisom a mora znati i naćin kako doći do tog prava, odnosno da se obrati Centru za socijalni rad da bi ostvarila to svoje pravo. Pored toga a to smo mi definisali ovom mapom imate niz prava koja su propisana određenim zakonima ali se u praksi ne primjenjuju."

-Upravo to sam htjela pitati. Koliko se sve ovo o čemu vi zapravo govorite na pravi način implementira?-

"Znači postoje prava i to je u mapi jasno definisano. Prava koja su propisana zakonom i koja se primjenjuju to je jedna grupa prava, zatim imamo drugu grupu prava takozvana diskreciona prava određenog organa vlasti. To su prava koja nisu propisana nekim aktom ali su diskreciono pravo tog organa, na primer jednokratne pomoći koje dodijeljuju opštine i tako dalje. Ali također postoji niz prava koja su propisana ali se u praksi ne primjenjuju. Svi mi moramo raditi baš na ovoj grupi prava koja su već propisana ali koja nažalost ne primjenjujemo. Evo ja često navodim primer davanja prednosti osobama sa invaliditetom prilikom zapošljavanja u javnom sektoru. To pravo je direktno propisano Federalnim zakonom o profesionalnoj regrutaciji ali nažalost i ovdje u Kantonu Sarajevo imate niži akt uredbu o načinu zapošljavanja u javnom sektoru koja nije prepoznala to pravo, tako da osobe sa invaliditetom ne mogu ostvariti konkretno to pravo."

federalna.ba

Samir Krivić