Razgovarala Irena Antić

Za FR: Adrijana Hanušić-Bećirović

Umjesto zadovoljenja pravde zbog pretrpljenih trauma, poniženja i tortura, žrtve ratnih zločina plaćaju visoke kazne onima koje smatraju odgovornim. Posljednjih sedmica intenzivirana je prinudna naplata troškova postupaka od žrtava koje su tužile entitete. Budući da većina ne može izmiriti visoke troškove, sve češći su slučajevi zapljene njihove imovine ili odbijanja od penzija i invalidnina. Evropska komisija izdala je preporuku entitetima da razmotre opciju odustajanja od potraživanja. Federalno i Pravobranilaštvo Bosne i Hercegovine odustali su od potraživanja troškova. Međutim, Pravobranilaštvo Republike Srpske ima aktivne izvršne predmete. O ovoj temi govorila je Adrijana Hanušić-Bećirović, viša pravna savjetnica organizacije TRIAL International.

„Posebno me pogodila izjava jedne bivše logorašice i žrtve silovanja koja je u jednom momentu, bez ikakve ironije u glasu, bez ikakve osude, konstatovala: 'Ja sam platila svoju kaznu', i to mi je baš bilo poražavajuće da čujem, jer oni to opravdano i percipiraju kao svoju kaznu. Mi smo doveli žrtve najstrašnijih ratnih zločina u situaciju da moraju da plaćaju neku kaznu. Radi se o ženi koja ne može da prepozna počinitelja ratnog zločina, koja neće nikada doživjeti krivičnu pravdu, tu satisfakciju, koja neće doživjeti da se neki počinitelj obaveže na naknadu štete, koja neće doživjeti, ako se nastavi ovakva praksa, da se njoj isplati naknada štete, i koja, povrh toga, treba da plati za strahote koje je doživjela“, ističe Hanušić-Bećirović.

„Ovdje je riječ o jednoj veoma tužnoj situaciji i poražavajućim činjenicama da mi žrtvama ratnih zločina, toliko godina nakon rata, nismo osigurali naknadu štete kroz kolektivni administrativni mehanizam, gdje bi one, na osnovu nekih zakonskih odredaba, na jednostavan, pristupačan način ostvarile svoje pravo, koje im je zagarantovano prema međunarodnim standardima. Šteta koja im je pričinjena je nenadoknadiva, ali se barem djelimično, nekim obeštećenjem može kompenzirati to što su pretrpjeli. Nažalost, povrh toga, mi njih obavezujemo na plaćanje postupka onom entitetu kojeg smatraju, opravdano, odgovornim za tu štetu. Dakle, riječ je o tome da su se žrtve našle u takvoj situaciji upravo zbog nepostojanja zakonskih odredaba, na osnovu kojih bi jednostavno pristupile naknadi štete, zbog čega su bile prinuđene da tuže entitete, u nekoliko slučajeva i državu. I onda su primjenom zastarnih rokova njihovi tužbeni zahtjevi odbijeni“, kaže viša pravna savjetnica organizacije TRIAL International.

Adrijana Hanušić-Bećirović