Vrijeme je za Evroviziju: Nekoliko poznatih (i manje poznatih) činjenica

Vrijeme je za Evroviziju: Nekoliko poznatih (i manje poznatih) činjenica

Vrijeme je Evrovizije.

Ove godine Evrovizija postaje globalna, pošto su fanovi širom svijeta pozvani da se pridruže glasanju.

BBC je napravio vodič kroz sjaj, kič i slavu najvećeg svjetskog pjevačkog takmičenja.

Dakle, radi se o takmičenju, tako da naravno neka pravila moraju postojati.

Prvo pravilo: Pjesma mora biti nova - nova melodija i novi tekst.

Drugo pravilo: Izvedba ne smije trajati duže od tri minuta.

Treće pravilo: Mora se pjevati uživo. Nema pjevanja na playback!

Četvrto pravilo: Ne smije biti više od šest ljudi na sceni.

Peto pravilo: Bez politike. (Iako je ovo pravilo upitno)

ABBA

Najpoznatiji pobjednici Evrovizije pojavili su se tokom 1970-ih kada je izvođačima bilo dozvoljeno da pjevaju na bilo kom jeziku. Iskoristili su priliku da pjevaju na engleskom i postali superzvijezde - uprkos tome što im Velika Britanija nije dala bodove.

Šta je sa jezicima? Da li svako mora da pjeva na svom maternjem jeziku?

Ne. Od 1999. godine izvođačima je dozvoljeno da pjevaju na bilo kom jeziku.

Belgija je čak dva puta imala pjesme na - izmišljenom jeziku!

Prokletstvo druge pjesme

Pjesma/izvođač koji nastupi drugi na finalu nikada nije pobijedila na takmičenju, a drugi izvođač se rijetko kvalifikovao dalje, otkako je 2004. godine predstavljeno polufinale.

Ove godine se takmiči 37 zemalja.

Dvadeset će se plasirati u dva polufinala - oba se emituju uživo, a o pobjednicima odlučuje televizijska publika.

Šest zemalja se automatski kvalifikuje u veliko finale: prošlogodišnji pobjednici (Ukrajina) plus "velika petorka" Francuska, Njemačka, Italija, Španija i Velika Britanija.

Ova petorka ima direktno učešće jer su glavni finansijeri EBU-a, koji vodi takmičenje.

To je takmičenje u pjevanju, ali trenuci koji se najviše pamte su često vezani za ono što se dešava oko pjesme. Do 1971. godine, samo su solo pjevači ili dueti smjeli nastupati - i morali su pjevati u pratnji orkestra. Većina izvođača bi stala na binu, otpjevala svoju pjesmu, naklonila se i otišla.

Sada je malo drugačije.

Od uvođenja glasanja publike, inscenacija je postala gotovo jednako važna kao i pjesma. Kreativni timovi koriste najnoviju tehnologiju da tri minuta pretvore u spektakl. To je dovelo do nekih veličanstveno bizarnih i nezaboravnih trenutaka, uključujući…

2006: Pjevač litvanskog LT Uniteda skandirao je njihovu netačno nazvanu pjesmu We Are The Winners preko megafona dok se ćelavi čovjek mlati okolo kao da se bori protiv nevidljivog čopora pasa.

2007: Scooch pjeva Flying the Flag za UK dok je obučen kao osoblje aviokompanije i govori o izlazu u slučaju hitnog slučaja i besplatnim grickalicama.

Epski saksofonista

Pjevači obično prigrabe svu pažnju javnosti, ali niko se ne sjeća ko je pjevao Moldavsku pjesmu 2010. Sve čega se sjećaju je epski saksofonista i njegov goloruki solo.

2010: Još jedan nezaboravan nastup iz Litvanije, dok petorica mladića iz InCulto-a završavaju pjesmu s primjesama istočnoevropskog funka skidajući se za kraj u srebrne gaće sa šljokicama.

2012: Jedward iz Irske koji je izvodili pjesmu Waterline, pojavili su se tada već drugu godinu zaredom, ovaj put obučeni kao jeftini statisti iz Ratova zvijezda iz 1970-ih, skačući oko džinovske fontane prije nego što konačno skoči u nju, skvasivši se.

2013: Rumunski Cezar, odjeven u ogrtač inspiriran Drakulom, pjeva It's My Life u visokom falsetu dok se tri gotovo gole plesačice pojavljuju ispod krvavocrvene plastične posteljine.

Rekviziti

Kako je inscenacija postala sofisticiranija, rjeđe, ali ipak se viđaju, glumačke radnje koje dodaju radi malo raznolikosti. Od pjevača sa gitarama od pjenaste gume ili mikrofona sa bojnom sjekirom, do plesača koji se pojavljuju na monociklima ili zarobljeni u ogromnim, prozirnim mjehurićima.

2019: Islandski Hatari donose "industrijsko ropstvo" sa svojom nježnom pjesmom Hate Will Prevail, na kojoj je okovan muškarac maljem udara džinovski metalni globus dok pjevačica vrišti na islandskom.

2019: Australijanka Katet Miller-Heidke, u dugoj bijeloj haljini, cvrkuće svoju pjesmu Zero Gravity dok visi na džinovskom stubu, kao neka vrsta međugalaktičke vile božićnog drvca.

To je takmičenje za pjesmu Evrovizije, tako da svaka mora da ima tekst.

Koliko vam je riječi potrebno za pjesmu?

Na Evroviziji ne postoji pravilo koliko mnogo ili koliko malo riječi možete koristiti.

Norveška je pomjerila granice 1995. godine sa pjesmom Nocturne, pjesmom koja je imala samo 24 riječi i dvominutni instrumentalni dio - ali je ipak pobijedila.

Johnny Logan

Vjerovatno kralj Evrovizije, on je jedini izvođač koji je osvojio Evroviziju dva puta - sa What's Another Year 1980. i Hold Me Now 1987. - plus on je takođe napisao pobjedničku pjesmu Linde Martin 1992. i njenu raniju, drugoplasiranu pjesmu 1984. .

Evrovizija je nekada bila poznata po novim pjesmama sa besmislenim tekstovima, namijenjenim da pređu jezičku podjele.

I uspjelo je! Evo primjera tri pobjednika:

"My heart goes boom bang-a-bang, boom bang-a-bang when you are near." Lulu, Velika Britanija, 1969

"Listen to a song that goes ding ding-a-dong and the world looks sunny. Everyone is funny, when they sing a song that goes ding-dang-dong." Teach-In, Nizozemska, 1975

"Diggi-loo diggi-ley, life is goin' my way." Herreys, Švedska, 1984

Jodlanje

Ili druge vrste autohtonog pjevanja, kao što je Yoik iz Samija, porijeklom iz Finske, Norveške i Švedske, ili istočnoevropski narodni stil 'bijelog glasa'.

Zemlje domaćini često koriste interval da pokažu aspekt svoje nacionalne kulture, najpoznatija po tome bila je Irska, 1994. godine, kada je Riverdance slučajno pokrenuo međunarodnu plesnu senzaciju.

Na Evroviziji se ove godine slavi Ukrajina

Evrovizija je ove godine u Liverpoolu. Trebalo je da bude održana u Ukrajini, nakon pobjede Kaluškog orkestra sa pjesmom Stefania 2022. godine, ali rat je onemogućio organiziranje takmičenja tamo, pa je BBC domaćin u ime Ukrajine.

Ukrajina je debitovala 2003. godine i postala je glavni igrač Evrovizije, pobijedivši tri puta i dva puta se plasirajući na drugo mjesto.

Drugi put je pobjedu odnijela Ruslana (i njena kožna mini suknja i čizme do butina) s pjesmom Wild Dances.

Verka Serduchka

Godine 2007. drag umjetnica Verka je zamalo postala druga pobjednica Ukrajine s prikazom entuzijastičnog, energičnog mahanja rukama u odjeći od limene folije sa zvijezdama - klasik Evrovizije.

Ukrajina je uspješno spojila tradicionalne i savremene muzičke stilove u mnogim svojim pjesmama.

Prošlogodišnji pobjednici Kalusha orkestar pomiješali su tradicionalne instrumente - dvije regionalne frule, sopilku i telenku - sa narodnom pjesmom i repom.

Tradicionalni instrumenti

Zemlje često daju aromu svog prepoznatljivog muzičkog naslijeđa upotrebom narodnih instrumenata. Držite oko - i uho - otvoreno za domaće bubnjeve, frule, zviždaljke, balkanske gajde, skandinavske gusle i mnoge varijacije na lutnji ili harfi.

Ukrajina je također izazvala kontroverze u takmičenju koje nastoji izbjeći politiku.

Godine 2016., Jamalinu pobjedničku pjesmu 1944, o sovjetskoj deportaciji etničkih Krimljana, mnogi su vidjeli kao referencu na rusku aneksiju Krima 2014. godine.

Ali i prije toga, kada je Verka Serduchka više puta pjevala "Lasha Tumbai" sa svojim teškim ukrajinskim naglaskom, što je zvučalo kao " Russia, goodbye“.

To je takmičenje, a ne koncert, tako da mora postojati pobjednik.

Nakon svih predstava slijedi, prava drama: glasanje!

Jahn Teigen

Godine 1978. postao je poznat kao prvi pjevač po modernom sistemu bodovanja koji je završio s "nula bodova" s pjesmom Mil Etter Mil (Mile After Mile). Postao je slavna ličnost u Norveškoj, pjesma je bila veliki hit, a on je nastavio da se takmiči još dva puta.

Svaka zemlja u finalu dodjeljuje dva seta bodova: jedan dodjeljuje žiri sastavljen od stručnjaka, a drugi fanovi.

Svaka od njihovih deset omiljenih pjesama dobija bodove - ali istovremeno ne mogu glasati za pjesmu svoje zemlje.

Njihov favorit dobija 12 bodova, njihov drugi favorit deset bodova,  treće mjesto dobija osam bodova, slijedi sedam bodova, i tako redom, sve do jednog boda za njihovog desetog favorita.

Glasački blokovi

Evo gdje politika zaluta u takmičenje. Koje će zemlje glasati za svoje susjede? Obratite pažnju na slavenske glasove, nordijske glasove, glasove frankofona i da Grčka i Kipar daju uvijek jedni drugima 12 bodova.

Evrovizija je bila jedno od prvih televizijskih takmičenja koje je omogućilo publici da glasa.

Navijači u Austriji, Njemačkoj, Švedskoj, Švicarskoj i Velikoj Britaniji počeli su glasati telefonom 1997. godine.

Ove godine će ostatku svijeta po prvi put biti dozvoljeno da glasa, a bodovi će biti dodijeljeni za deset najpopularnijih pjesama širom svijeta.

Pravilo zahtijeva da sve pjesme nisu političke, ali opet…

Međunarodna pažnja koja dolazi sa događajem veličine Evrovizije može dovesti do kontroverzi.

Ukrajina nije bila jedina posljednjih godina u odabiru pjesama za koje bi se moglo reći da su usmjerene kontra Rusije.

Kada je takmičenje održano u Moskvi 2009. godine, Gruzija se povukla iz takmičenja nakon što su organizatori Evrovizije tražili promjene u nekim od njihovih tekstova. Njihova pesma se zvala We Don't Wanna Put In, ali je refren zvučao užasno kao "Ne želimo Putina". (Ruske snage su izvršile invaziju na Gruziju prethodne godine.) 2013. godine, na kraju svog nastupa, finska Krista Siegfrids otkrila je da je njena pjesma Marry Me bila prosidba drugoj ženi tako što je poljubila svoju prateću pjevačicu. To nije posebno kontroverzno za veći dio Evrope, ali možda previše za Tursku, koja je odustala od Eurovizije žaleći se na neka pravila takmičenja, kao i za Kinu koja je izbacila Siegfrida iz svog emitiranja.

Dana International

Prva otvoreno transrodna pjevačica Evrovizije postala je ikona Evrovizije 1998. godine, pobjedivši sa dance-pop himnom Diva. Ultraortodoksne jevrejske grupe u Izraelu bile su manje nego zadovoljne izborom, a Dana je dobila prijetnje smrću prije nastupa.

Italija je možda jedina zemlja koja je zabranila jednu od svojih pjesama kada je Gigliola Cinquetti izveo Si (što znači "Da") 1974. godine.

Nakon odabira pjesme, nacionalni emiter RAI se zabrinuo da bi to moglo biti shvaćeno kao poruka da se glasa za "Da" na predstojećem referendumu o zabrani razvoda i odlučio je da ne prikazuje nastup.

Pjesma je završila na drugom mjestu, italijanska javnost je glasala "Ne" i razvod je ostao legalan.

Konačno, postoji glasina da je Irska, nakon pobjede dvije godine zaredom, namjerno odabrala učesnike za koje se nadala da će izgubiti sredinom 90-ih.

Neki fanovi vjeruju da su Paul Harrington i Charlie McGettigan izabrani 1994. jer je njihovo nježno, akustično pisanje pjesama bilo nemoderno i Irska bi izbjegla troškove organizacije Evrovizije treći put.

Ako je to bio razlog, to se spektakularno izjalovilo jer su pobijedili - a Irska je i dalje jedina zemlja koja je pobijedila na Evroviziji tri puta zaredom.

Polufinalne večeri Evrovizije održaće se 9. i 11. maja, dok se finale očekuje u subotu 13. maja.

federalna.ba/BBC

Evrovizija