videoprilog Mujesire Purić (Federacija danas)

Vlada Švicarske izdvojila pet miliona eura za smanjenje rizika od katastrofa u BiH

Sutra se obilježava Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa. U protekle četiri godine u okviru projekta smanjenja rizika od katastrofa u Bosni i Hercegovini, Vlada Švicarske izdvojla je pet miliona eura za devet općina i gradova.

Tim povodom u općini Kakanj, koja je dio ovog velikog projekta, boravila je delegacija iz Švicarske s ciljem razmjene iskustava u borbi s katastrofama, unapređenja u lokalnoj zajednici i smanjenju rizika. Razgovarali su, također, o mogućnostima nastavka saradnje u budućnosti u više oblasti.

U okviru projekta koji je posredstvom UN agencija finansirala Vlada Švicarske u devet općina, u Kaknju su realizirani značajni projekti s ciljem smanjenja rizika od katastrofa. Uz konstruktivan razgovor, razmjenu mišljenja, prijedloge, sugestije i kritike u Kaknju su razgovarali predstavnici općine i delegacija švicarskog kantona Graubünden i Ambasade Švicarske u BiH.

"Projekti koji nama znače, koje smo mi delegirali su sanacija klizišta, čišćenje korita i nabavka određene opreme. Vjerujem da ću u narednom periodu u slučaju da ambasada Švicarske odobri drugu fazu, delegirati nešto drugo što će pomoći da zaštitimo naše ljude i imovinu", istakao je načelnik Općine Kakanj Mirnes Bajtarević.

"Cilj je da katastrofama upravljamo na takav način da se one ne dese, odnosno da radimo puno više na njihovom sprečavanju, tako da ne dolazi ni do štete po privredu i samo stanovništvo", kazala je Chantal Felder, zamjenica direktora za saradnju u Ambasadi Švicarske u BiH. 

S obzirom na to da BiH i Švicarska imaju vrlo sličnu strukturu vlasti, saglasni su da je potrebna bolja koordinacija među različitim nivoima.

"Kroz razgovor sam shvatio da se suočavamo s istim izazovima u različitim segmentima. Između ostalog, i da to također zahtijeva koordinaciju između različitih nivoa, odnosno stalni razgovor", naglašava Marcus Caduff, ministar za ekonomska i socijalna pitanja u Kantonu Graubunden.

Nakon ljetnje suše i smanjenja nivoa vode u rijekama, očekuju se veće padavine koje, nažalost, vrlo često prouzrokuju poplave i klizišta. Iz dosadašnjeg iskustva na području općine Kakanj kada dođe do katastrofa, stanovnici pomoć očekuju isključivo od Civilne zaštite, iako je poznato da su zakonom jasno definisani odgovorni za provedbu preventivnih mjera. Npr., korita rijeka trebalo je očistiti u vrijeme ljetnjih suša kada je nizak vodostaj. To nije učinjeno. Nažalost, to je razlog što vrlo često dođe do izlijevanja vode i plavljenja puteva, kuća, poljoprivrednog zemljišta...

U okviru prve faze projekta u Kaknju je prošle godine održana i pokazna vježba u kojoj se desio požar prouzrokovan zemljotresom. U toku su pregovori za nastavak druge faze projekta i uključivanja viših nova vlasti s ciljem sprečavanja prirodnih katastrofa, ali i blagovremnog reagovanja ako do toga dođe da bi se smanjio rizik i zaštitilo stanovništvo i njihovu imovinu.

federalna.ba

Vlada Švicarske Kakanj prirodne katastrofe Međunarodni dan smanjenja rizika od katastrofa
Kakanj zagadjenje projekat
0 02.04.2024 09:47
termalna voda Tičići Kakanj Općina Kakanj
0 27.03.2024 19:23
Financial Times Bosanska Gradiška Tešanj Kakanj
0 20.03.2024 18:02
Kakanj Vareš Adriatic Metals BH voda pitka voda
0 25.01.2024 17:39
Izbor sportiste godine sportisti godine Sportski savez u BiH Kakanj
0 24.01.2024 21:01