Prilog Mirande Fejzagić

Vijeća ministara BiH: na stolu niti jedan od reformskih zakona koje je pred vlasti BiH stavila EU

Vijeće ministara BiH usvojilo je na današnjoj sjednici Plan rada. Ministri su raspravljali o digitalizaciji te imenovali članove Komisije za suzbijanje zloupotrebe opojnih droga u BiH. Usvojen je i Aneks Sporazuma o konačnom raspolaganju svim pravima i obvezama na pokretnoj imovini, koja će i dalje služiti za potrebe odbrane. U obraćanju medijima nakon sjednice, ministri su reagovali na spominjanje kandidatskog statusa Bosni i Hercegovini za članstvo u NATO-u i pokazali koliko je koalicija na državnom nivou podijeljena po ovom pitanju.

Nakon jučerašnjeg susreta predsjedavajućeg Predsjedništva BiH Denisa Bećirovića sa generalnim sekretarom NATO-a, tokom kojeg je apelovao da NATO uputi poziv Bosni i Hercegovini za članstvo, a potom i izjave ministra odbrane Zukana Heleza na Konferenciji NATO-a sa strateškim partnerima u Sarajevu da se na proljetnom zasjedanju Parlamentarne skupštine NATO-a može očekivati dodjela kandidatskog statusa, ministri su danas, nakon sjednice Vijeća, iznijeli potpuno oprečne stavove. Ministar vanjskih poslova Elmedin Konaković izjavio je da mu je žao što su SDA i DF svojevremeno pristali da izvedu Bosnu i Hercegovinu iz integracijskog procesa u proces saradnje sa NATO-om, ali da je ohrabren pozitivnim signalima:

„Raduje me da smo predmet interesovanja NATO-a. Sigurno smo bliži NATO-u nego ranije. To je sigurnosni kišobran koji može doprinijeti razvoju Bosne i Hercegovine, stabilizaciji, pogotovo stabilizaciji ekonomskih prilika i ja sam to više puta rekao, kad bi mogao birati, prvo bih birao NATO, a onda Evropsku uniju. Pošto su političke okolnosti malo drugačije, nažalost, evo brže putujemo u Evropsku uniju nego u NATO, ali i ovo ubrzanje smatram vrlo pozitivnim.“

Ministar sigurnosti Nenad Nešić poručuje da o tom pitanju mora biti postignut konsenzus, ali da Republika Srpska nije saglasna:

„O NATO-u može biti priče kad se postigne konsenzus unutar BiH. Do tada nema priče o NATO-u, odnosno postoji saradnja, postoji definisana saradnja i u okviru toga će se kretati BiH. Evo doći će maj mjesec vrlo brzo, pokazaće se i da je ovo neistina, da nema nikakvog poziva za članstvo u NATO paktu. Na kraju krajeva i da taj poziv dođe, dok nema saglasnosti Republike Srpske, dok nema saglasnosti sva tri konstitutivna naroda, nema NATO pakta, odnosno nema punopravnog članstva BiH u NATO paktu. Ali odmah da se razumijemo, sarađujemo sa NATO-om, imamo zajedničke vježbe, imamo komunikaciju, na kraju krajeva imamo i NATO štab ovdje u Sarajevu.“

Zamjenik ministra odbrane BiH Aleksandar Goganović ističe da se Republika Srpska protivi članstvu u NATO-u, ali ne i saradnji:

„Ja bih rekao da su poruke koje dolaze iz NATO saveza i više nego korektne. Oni su sami više puta naglasili u svojim zvaničnim saopštenjima da program reformi ne prejudicira članstvo BiH u NATO savezu i da je to pitanje o kome se treba razgovarati u BiH, među političkim domaćim akterima. Republika Srpska i srpski narod ne podržavaju NATO članstvo, ali podržavamo NATO saradnju.“

Stav o neslaganju ministara u pogledu pristupanja Alijansi iznio je poslanik u Predstavničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine Zlatko Miletić:

„I jedni i drugi trebaju da se pridržavaju Zakona o odbrani Bosne i Hercegovine, gdje je člankom 84 propisano šta, ko, kako i na koji način treba da radi u Bosni i Hercegovini, da postanemo punopravan član. Ima, vidim, političkih struktura u Bosni i Hercegovini koje više nisu zainteresovane za takvu vrstu puta. Ukoliko žele da se to promijeni, imaju Parlamentarnu skupštinu Bosne i Hercegovine, pa ako mogu neka to mijenjaju. Ipak, građani Bosne i Hercegovine trebaju da shvate da ustvari NATO predstavlja, prije svega, sigurnosni kišobran, ne samo za Bosnu Hercegovinu, već ako hoćete i za čitavo područje jugoistočnog Balkana.“

Generalni sekretar NATO-a Jens Stoltenberg juče je u Briselu poručio da NATO podržava reformu odbrane Bosne i Hercegovine i da cijeni doprinos koji naša zemlja daje zajedničkoj sigurnosti.

Rekao je da Alijansa pozdravlja napore Bosne i Hercegovine da poboljša stanje Oružanih snaga, kako bi još bliže sarađivale te da ostaje čvrsto posvećena našoj zemlji, s kojom želi nastaviti politički dijalog radi jačanja saradnje.

Seul Djetinjstvo pod opsadom: Sarajevo 1992-1995
0 03.05.2024 20:46
Sarajevo Sve smo mogli mi Ljuba Pavlović
0 03.05.2024 20:37
Vijeće za štampu i online medije u BiH
0 03.05.2024 18:37