videoprilog Merile Dizdarević (Mreža)

Utrka do bezbeli Dragana

Jedanaestog u 11 sati sastala se jedanaestorka. Žele vlast bez SDA, a ni DF nije poželjan. SDA uz DF pruža ruku vlasti SDP-u, HDZ-u i SBiH. HDZ odabrao SNSD, ni opozicija RS mu neće biti mrska. Kombinacija mnogo, ulog veliki, šanse svima jednake. Spinovanje na vrhuncu, pobune unutar stranaka u zamahu. Krenuli i lijevi i desni, i legitimni i autentični, i genetski predodređeni. Važno je zadovoljiti lične ambicije i vlastiti ego. Zavladati, pa dirigovati. Pun je voz za formiranje vlasti. Trasa puta do cilja - poznata. Kontrolor ulaza, ali i izlaza iz voza je međunarodna zajednica. Bezbeli će neko iz voza iskočiti. Igra biranja partnera može početi.

Umrežavanje stranaka - startalo. I prije zvaničnih rezultata. Svi bi da su vlast i nezaobilazan faktor. Ko ima najjaču kartu, ko jokera u rukavu, a ko će zavrtitit rulet i diktirati igru?

"Svi su očigledno željni vlasti i oni koji su ostvarili nešto lošije rezultate gledaju da, rezultate nešto lošije od očekivanog, gledaju da što prije dođu do nekog kontrolonog paketa", smatra urednik portala vijesti.ba Sedin Ćenan.

"l trebamo da ne nasjedamo, pustite više i ove programske koalicije, pustite sve te priče, dajte da se vratimo da napravimo promjene na etničkom planu", kaže Bojan Bajić, bivši predsjednik Naše stranke.

"Vidim da su mnogi odlučili da koriste ovih 7 do 10 dana nakon izbora za pravljenje vlasti, a meni to liči na neku vrstu računa bez krčmara što bi se reklo u našem narodu", kaže Reuf Bajrović, kopredsjedavajući Američko-evropske alijanse.

"Sada ćemo čekati kako će se dogovarati, kako će se spajati i šta će nam reći iza leđa", navodi sociolog Esad Bajtal.

"Ključ je ko će imati većinu u Domu naroda, taj će činiti buduću koaliciju", naglašava novinar Zoar Krešić.

A sa tim ključem ići će se po novi paket koji ima Dragan Čović. A u paketu Čović nudi potencijalnim koalicijskim partnerima rad na EU integracijama, pravnoj državi, socioekonomskim mjerama, a iza svega toga i dalje uvjet svih uvjeta - Izborni zakon.

"Mi želimo sa ovim s kojim napravimo vlast, a mislim da možemo od dana proglašenja izbora napraviti izvršnu vlast, usvojiti proračune na razini entiteta i na nivou BiH do kraja godine. Ko to nije spreman uraditi zašto gubiti vrijeme dvije, četiri godine, znači ne trebaju nam fotelje, mi želimo odmah vlast", istakao je predsjednik HDZ-a BiH Dragan Čović.

HDZ odnosno Čović bi u vlast od vrha do dna. Na svim nivoima. I prije rezultata nametnuli su tezu da se bez njih ne može. Dok traje blokovska podjela na SDA i one protiv, HDZ odnosno HNS je učvrstio vlastiti. 11-orka,od kojih nisu svi dobili mandate, ima ime nepoželjnog i neizbježnog partnera.

"Na svim nivoima vlasti nije niko neizbježan. Na svim nivoima vlasti, ali na višim nivoima vlasti HDZ je neizbježan. Odgovorio sam vrlo precizno bez koga se ne može i da SDA nije prihvatljiv za većinu", kazao je predsjednik SDP-a Nermin Nikšić.

"Ovo vam je sada većina u Federalnom parlamentu. Ovdje vam je 34 ruke u Federalnom parlamentu koje su veće nego što imaju neki drugi partneri. Dovoljno ruku na nivou države ovaj blok ima najviše mandata, dakle ovdje danas imate najjaču političku snagu u BiH ispred vas i ona ima svoje uslove", istakao je predsjednik NiP-a elmedin Konaković.

Uslov je nipošto sa SDA, ali upitno da li i sa DF-om. SDP bi dao šansu, a u NIP-u ne žele, kažu, novu prevaru od DF-a koji je pak za HDZ jedini nepoželjan partner. Za SDA bi koalicija sa SDP-om i DF-om bila logična kao i sa HDZ-om.

"To bi bila jedna logična, odgovorna, stabilna koalicija u odnosu na BiH i njene patriotski orjentirane građane u BiH", kazao je predsjednik SDA Bakir Izetbegović, te dodao: "Podijelio sam tu ideju sa DF-om i sa SDP-om. Neću vam reći s kim sam precizno razgovarao, ali da je to rješenje za situaciju u koju sada neumitno ulazimo, ne samo u vezi sa ponašanjem stranaka iz RS-a, sa ponašanjem u HDZ-u, nego sa jednom krizom koja dolazi iz Evrope. Mislim da se ide ka tome da HDZ ipak ostane u koaliciji sa SDA. Da ne pravi eksperimente sa jedanaestorkom. Ko zna šta se idući put šta se može desiti sa HDZ-om. Bolje im se držati sa starim partnerom."

"U izričaju tog naroda bezbeli da smo razgovarali. Razgovaramo intenzivno i nastavićemo razgovor. Nema nikavih ograničenja izuzev stranke DF sa kojom nema nikakve mogućnosti komuniciranja, što je također jedan od zaključaka. Sve druge stranke koje čine legitimitet jednog ili drugog konstitutivnog naroda mogu biti partneri predstavnicima HNS-a na državnom i entitetskom nivou bez izuzetaka", istakao je Čović.

Lista želja jedno, rezultati drugo. Ali sve kombinacije su i igri, a u pojedinim moć HDZ-a nije neupitna.

"SDP, SDA i DF su stranke koje su dobile povjerenje od oko 450 hiljada birača. U državnom parlamentu te stranke će imati minimalno 16 zastupnika, to je natpolovična većina i HDZ bi tu bio malo slabiji partner sa svoje 4 ili eventulano 5 ruku u državnom parlamentu. Slična situacija je u Federalnom parlamentu gdje HDZ ima 15 zastupnika, SDA, SDP i DF imaju minimalno 54 zastupnika i to je isto natpolovična većina, i u tom odnosu HDZ bi bio partner koji ne bi imao tzv. zlatnu dionicu ni na federalnom ni državnom nivou", pojašnjava Ćenan.

"Imate tu standardnu koja bi išla sa tim svetim trojstvom, imate kombinaciju koja kaže da se može formirati vlast bez ikoga od njih, dakle ni jedni ni drugi ni treći, i imate treću mogućnost da jedna od njih HDZ, SDA i SNSD bude prisutna, a da dvije druge ispadnu i koliko smo mogli čitati i vidjeti da upravo na tome insistira Čović koji ne želi vlast bez SNSD-a, a onda se zna šta bi to bilo i kako bi bilo. Sve moguće kombinacije postoje, a naše je da strahujemo da će se dogoditi ona najgora, a to je da ta trojka ostane kao dominantna struktura vladanja naredne 4 godine", navodi Bajtal.

"Ne, HDZ uopšte nije na državnom nivou nužan partner, to je notorna laž. Oni koji kažu da je HDZ nezaobilazan partner na državnom nivou lažu javnost da bi sakrili svoje prave namjere, a to je da na neki način izađu u susret HDZ-u. HDZ je samo nezaobilazan parner na nivou Federacije, nigdje drugo. Naravno dva kantona imate dvotrećinska, to je kanton HNK-a i SBK-a gdje bez njih je jako teško neobjektivno formirati vlast", ističe Bajrović.

A u HDZ-u ipak računaju na zlatnu polugu. Ko će im je dati. Jedanaestorka u kombinaciji sa HDZ-om i SNSD-om. ili stari aktualni partneri SDA, SNSD i HDZ uz ruku više manjih stranaka. No, pitanje je da li je moguća promjena odnosno može li jedanaestorka bez HDZ-
a sa opozicijom iz RS-a ili SDA, DF i SDP protiv HDZ-a i SNSD-a.

"Do sada je gospodin Dodik optuživao opoziciju u RS-u ukoliko bi odlazila u koaliciju sa SDA li HDZ-om nazivao ih sa izdajnicima, dok je sebi eksluzivno pravo zadržavao da on smije da ide sa SdA i HDZ-om i to je isto situacija dugo vremena bila i sa bošnjačko- bosanskim blokom gdje se kao jeres smatra da ova opozicija ukrupljena da ona ide u koaliciju sa HDZ-om ili sa SNSD-om jer se tu smatra da jedino SDA koja to uradi nije izdajnik. Mislim da su te maske pale, d aje hrabrija opozicija u RS-u, da je hrabrija i ova okrupljena opozicija u Federaciji i da će oni smjeti sada da to urade", kaže Bajić.

Razjedinjenost probosanskog bloka je jedina garancija za neupitnost u vlasti na koju Dragan Čović računa. Jer je svjestan da je brojčano ovaj blok jači te da mogu biti kontrapoluga njegovim blokadama.

"Rezultati izbora su takvi da je moguće da se formira vlast i bez SDA i bez HDZ-a i bez SNSD-a, ali ne možete bez sve troje. Moraćete da odaberete jednu od tri stranke da biste izbacili dvije, prema tome u ovom trenutku kada pogledate probosansku stranu SDP zajedno sa DF - om i na kraju krajeva sa partnerima Našom strankom i NiP-om može imati većinu u Vijeću ministara sa SDS-om, PDP-om i SDA-om gdje oni odlučuju šta će SDS, PDP, SDA raditi. SDA koju uslovno rečeno ne podnose trenutno im može biti manjinski i koji će ih slušati ako tako odluče", dodaje Bajrović.

"Kad je god ta probosanska linije bila skupa, na istoj liniji, na istom zahtjevu HDZ nije mogao da dobije ono što traži. Sada je to dobio kroz nametanje odluka visokog predstavnika i bojim se da ako ovaj blok ne bude imao jedinstven stav da će to ono šutke proći i da će se vjerovatno dešavati i još neki dalji ustupci u korist HDZ-a", smatra Ćenan.

"Puno kompliciranija situacija nego SDA, HDZ i SNSD iz jednog prostog razloga zato što je drugi bošnjački blok puno heterogeniji, ima puno različitih zapravo stajališta i stavova i moram priznati da nemaju niti dovoljno potrebnih kadrova koji bi mogli odgovoriti ovome", navodi Krešić.

"Dakle suštinski nije pametno bez HDZ-a praviti bilo kakve kombinacije jer to automatski u svijesti hrvatskog naroda znači da je hrvatskin narod izbačen", naglašava Bajić.

Milorad Dodik zaokupljen prebrojavanjem glasova, protestima i tužbama protiv CIK-a, i pozivima na osamostaljenje entiteta RS-a, požurio je prvi do Čovića i najavio nastavak te stateške saradnje. No, da li se može Dodiku ponoviti 2014. godina kada ih je partnerski HDZ zamijenio Savezom za promjene?

"Očigledno se u meritumu i suštini desila promjena i u RS-u. Gospodin Dodik je izgubio legitimitet. On bez obzira kako će se okončati ovo s CIK-om, on više nije njegov legitimitet predstavnika Srba iz RS-a što je široko disperzirano kapilarno među narod i ovo je prekretnica u njegovoj karijeri", ističe Bajić.

"Ako onda recimo SDP i Trojka postigne dogovor sa SNSD-om i sa HDZ-om npr. onda SDA zajedno sa svojim partnerima u RS-u može dati mandat u Domu naroda SDS-u i SNSD zajedno sa HDZ ostaje bez većine koje su imali zadnje 4 godine. 4 SNSD u Domui naroda, 4 HDZ-ova u ovom slučaju bi to bilo samo tri SNSD-u, ustvari jedan partnerske stranke, 2 SNSD i 4 HDZ. To značajno mijenja sliku. Postoji niz poteza koje će druga strana uslovno povlačiti u odnosu na ono što bude prvi korak ljudi iz trojke uslovno rečeno", navodi Bajrović.

"Federalna vlast se ne može niti teorijski formirati bez stranaka HNS-a, državna se može formirati, ali onda zapravo možemo imati blokadu države jer će HNS imati 4 izaslanika u Domu naroda i nijedna odluka kroz Parlamentarnu skupštinu neće moći proći tako da bilo ko racionalan neće napraviti takvu kombinaciju", ističe Krešić.

Kombinacije su na čekanju i mogle bi ovisiti od Ustavnog suda BiH jer Komšićeva apelacija traži ocjenu ustavnosti izmjene Schmidtovih odredbi Ustava Federacije koje je nametnuo. Sve bi to moglo dovesti do usporavanja formiranja vlasti a još je nepoznata formula na osnovu koje će se popunjavati federalni Dom naroda.

"Ko će Bosnu da razumije mora u njoj da se rodi, znači nema tog Schmidta i Amerikanca da će on da shvati ovaj ovdje gdje je rupa, da neće poluditi, da neće pogriješiti tako da onaj nemaju oni šanse da i da kada oni napišu rješenje vjerujte sve će to zakomplikovati. Evo gdje je onaj Komšić otišao na Ustavni sud pa će mu onaj poništiti, pa će mu onaj znači oni mogu samo od našeg cirkusa napraviti jos veći cirkus", smatra Bajić.

A HNS zaključkom ide korak dalje, pa su Željka Komšića proglasili nepoželjnom osobom i zatražili da se izbor i poništi ne precizirajući ko to treba i da uradi.


"Mišljenja smo da treba osporiti i legalnost i legitimitet upražnjavanja mogućnosti institucije hrvatskog člana Predsjedništva BiH", naveo je Čović.

Dok traju kombinatorike ko će s kim u vlast, i dalje se ne priznaje poraz. Krišto uvjerena da nju nije pobijedio Komšić već glasovi onih koji su između Komšića i Izetbegovića birali Komšića. Milanovićeva retorika išla mu je na ruku, pišu prohrvatski mediji. Na sve načine umanjuje se pobjeda. Za Izetbegovićev poraz kriva je ujedinjena jedanaestorka i glasači koji su umjesto za njega glasali protiv. Isto je i za Bećirovićev uspjeh.

"Događaju se fenomeni pričam ti priču, dakle svako ima nekog svog kandidata za koga je htio da pobijedi, onda kada on to nije uspio imate priču o slatkom grožđu nije on loš nego su ovi ili oni bili protiv njega, glasali protiv njega, a ovaj je uspio pa se onda priča priča kiselog grožđa da jeste on pobijedio ne zato sto je zaslužio nego zato sto je uzeo glasove od tamo nekoga", navodi Bajtal.

Dok se ruke prebrojavaju, Schmidt je oduzeo i sabrao. Ko će na remont, ko u političku penziju, a ko će na opozicionu klupu? Dok nude programe, za sada isključivo mašu rukama. Sebe proglašavaju nezaobilaznim i svi bi da su premijeri. A nakon 2. novembra, Igre vlasti mogu da počnu.

Ovo je priča iz političkog magazina Mreža, cijelu emisiju pogledajte OVDJE.

federalna.ba

izbori koalicije
Ana Brnabić Srbija izbori
0 26.04.2024 11:01
Indija izbori
0 26.04.2024 10:45
Sjeverna Makedonija izbori
0 24.04.2024 09:08
Andrej Plenković HDZ izbori
0 23.04.2024 09:49