videoprilog Dalile Vojniković (Dnevnik 2)

Situacija u Lipi bolja, ni jedan migrant ne spava na otvorenom

Odlična vijest iz Krajine: nijedan migrant nije prespavao na otvorenom, vani. Istina, uvjeti su daleko od idelanih ili normalnih, ali problem se svakodnevno rješava. Selmo Cikotić uz pomoć vlasti USK-a i lokalnog stanovništva, ali i krajiških poduzetnika održao je riječ.

Istina, u Lipi još uvijek traju radovi na daljem osposobljavanju vojnih šatora Oružanih snaga BiH. Migranti koji zbog radova u Lipi nisu smješteni u šatore spavaju u kontejnerima koji su prije služili kao kancelarije zaposlenicima IOM-a.

Preživaljanje u ostacima zapaljenog prihvatnog centra Lipa i spavanje pod otvorenim nebom do jučer je bila surova svakodnevnica migranata u Krajini. Poražavajuće slike iz Lipe koje su u posljednje tri sedmice obišle svijet ako se radovi u Kampu nastave istom dinamikom kao prethodnih dana trebale bi ostati samo ružna uspomena. Većina migranata sada spava u vojnim šatorima. Ni jedan pod otvorenim nebom.

Tri ministra, politika ista - usmjeriti migrante u Krajinu

Za kvalitetno upravljanje migrantskom situacijom u BiH, naročito na području Unsko-sanskog kantona (USK), potrebno je uraditi nekoliko stvari, a među njima su donošenje operativnog plana upravljanja situacijom, jača koordinacija institucija, kontrola istočne granice, određivanje kvota, sastav...

Iako je situacija ovdje u Prihvatnom centru Lipa daleko od idealne, migranti kažu da su im životni uslovi sada olakšani.

- Danas je bolje, uvjeti su nam dobri, sad imamo grijanje, krevete i madrace. Spavao sam ovdje, sad je dobro, jer imamo grijanje - pričaju nam migranti.

Kako su nam kazali iz Službe za poslove sa strancima, svi vojni šatori Oružanih snaga BiH nisu još ospobljeni zbog čega preostali migranti spavaju u kontejnerima koji su služili kao kancelarije uposlenicima IOM-a. A dok jedni migranti kažu da je stanje u Lipi bolje, drugi tvrde da je situacija i dalje teška.

- Vidimo da su uslovi poboljšani sa šatorima i grijanjem, ali uslovi su ovdje neodrživi – ističe Nicola Bay, direktor Danskog vijeća za izbjeglice u BiH.

Uslovi jesu teški, i snijeg koji neprestano pada dodatno otežava situaciju. Međutim, pored angažmana bh. vlasti ovih dana u Lipi je prisutan i veliki broj kako lokalnih tako i međunarodnih humanitarnih organizacija, koji su udružili snage da riješe krizu u Krajni.

- Dovezli smo već tri velika kontejnera, svaki ima šest tuševa, umivaonika. Pokraj sanitarnih kontejnera obezbijedili smo i kontejnere za medicinare i doktore koji su ovdje prisutni – priča Zlatan Kovačević, direktor humanitarne organizacije SOS Bihać.

A građani USK-a čije je strpljenje u posljednje tri godine iskušavano do krajnih granica i dalje, bez obzira na sve, pomažu migrantima. Mještani naselja Gornja Koprivna migrantima u Lipi dovezli su nekoliko paleta drva.

- I dalje stojimo na raspolaganju, nije bitno kome, migrantima, nebitno koje su vjere, šta su, odakle su. Koliko možemo mi ćemo pomoći – poručuje Asim Velić, mještanin Gornje Koprivne.

I dok biju bitku sa snijegom i niskim temperaturama, migranti u Lipi i dalje sanjaju o odlasku iz Bosne i Hercegovine . Nadaju se što skorijem proljeću, kada će se opet zaputiti stazama Evropske unije.

federalna.ba/Dalila Vojniković

Lipa migranti