Prilog Aide Hasanbegović

Uprkos protivljenjima, HDZ BiH uputio u parlamentarnu proceduru Nacrt zakona o južnoj interkonekciji

Uprkos upozorenjima State Departmenta i najavama sankcija za odgovorne,  HDZ BiH je pripremio i u parlamentarnu proceduru   uputio novi Nacrt zakona o plinovodu Južna interkonekcija BiH -Republika Hrvatska. Prema ovom nacrtu, iz upravljanja ovim gasovodom ponovo je izbačena kompanija BH-Gas, što je izazvalo brojne reakcije.

Zapravo šta je sporno? Za nositelja investicije projekta gasovoda “Južna interkonekcija Bosna i Hercegovina i Republika Hrvatska” određuje se Gospodarsko društvo za proizvodnju i transport plina “Južna plinska interkonekcija“ d.o.o. Mostar, navodi se, u članu 5, ovog zakona. Dakle, HDZ predlaže da osnivač preduzeća bude Federacija BiH, ali da njegovo sjedište bude u Mostaru, a kompanija BH-Gas se u ovom zakonu uopće ne spominje.

U projekat su uključene tri kantonalne vlade koje kontrolira HDZ, a to su vlade Hercegovačko-neretvanskog, Zapadno-hercegovačkog i Srednjobosanskog kantona. Podsjećamo, američki državni sekretar Entoni Blinken (Antony Blinken) je pozvao Dom naroda Federalnog parlamenta da donese zakon o „Južnoj interkonekciji“, konsultirajući  međunarodne stručnjake, a da BH-Gas bude operator prijenosnog sistema u Federaciji, koji će implementirati ovaj projekat.

„I za devedesetku je to iznimno važan projekat, strateški za hrvatski narod u BiH“, kaže predsjednik ove stranke Ilija Cvitanović.

Ni delegat u Domu naroda državnog parlamenta  Zdenko Ćosić, bivši premijer Zapadno-hercegovačkog kantona, ne vidi problem da novosnovana kompanija iz tog kantona bude nositelj poslova.

A da nije baš sve tako kako predstavlja Ćosić mišljenja su u BH-Gasu. Poručuju da formiranje novog preduzeća doprinosi daljnjoj fragmentaciji tržišta prirodnog gasa u Federaciji BiH i Bosni i Hercegovini, što bi uz trenutno nisko učešće prirodnog gasa u ukupnoj finalnoj potrošnji energije rezultiralo dodatnim povećanjem troškova za krajnje potrošače. S obzirom na to da BH-Gas, kao privredno društvo u 100% vlasništvu Vlade Federacije BiH, obavlja javnu uslugu transporta prirodnog gasa za krajnje potrošače u Federaciji BiH, osnivanje novog preduzeća nema čak ni utemeljenje u tržišnim kretanjima, smatra Almir Bečarević, bivši direktor BH-Gasa.

U javnost je u međuvremenu procurio dokument federalnog Ministarstva energetike koji bi trebala da razmatra Vlada Federacije BiH, a kojim se predlaže izmjena Statuta BH-Gasa, odnosno, daje mogućnost osnivanja terenskog ureda u Mostaru, kako bi se omogućila efikasna izgradnja projekta „Južna interkonekcija“.

Da li smo blizu ili daleko od rješavanja ovog otvorenog pitanja, najbolje znaju politički lideri vladajuće koalicije na federalnom nivou.