videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

Unapređenje poznavanja engleskog jezika kroz međunarodni seminar u Tuzli

Poznavanje engleskog jezika danas je, u većini slučajeva, jedan od preduslova za zaposlenje, zbog čega je njegovo kvalitetno i intenzivno učenje od iznimne važnosti. Dvanaestu godinu zaredom uposlenici Behrambegove medrese u Tuzli organiziraju međunarodni seminar za profesore i nastavnike engleskog jezika. Seminar se realizuje uz podršku Ambasade Sjedinjenih Američkih Država u Bosni i Hercegovini i Regionalnog ureda za programe engleskog jezika sa sjedištem u Beogradu.

Mogućnost izučavanja jezika u vremenu brzih promjena je od izuzetne važnosti, kažu organizatori, ističući važnost cjeloživotnog učenja. Stečene diplome malo znače ukoliko se znanje ne održava i ne nadograđuje. Ovaj seminar je, kažu, odličan primjer i motivacija za napredak.

„Napredak pojedinca i odgovor na izazove s kojima se danas suočavamo je moguć samo kroz kontinuirano obrazovanje i edukaciju u smislu ponavljanja onoga što je naučeno i usvajanja novih znanja“, istakao je Mensur Husić, rukovodilac službe za vjerske poslove i obrazovanje Muftijstva tuzlanskog.

Ljudi sve više shvataju značaj poznavanja stranog jezika, što potvrđuju i brojni kursevi čija su mjesta sve popunjenija. No, znanje koje se stekne tokom formalnog obrazovanja je teško nadoknaditi. Iz Američke ambasade ističu da je kvalitetno znanje engleskog jezika posebno važno za ljude na visokim pozicijima, koji bi trebali graditi dobre odnose s drugim zemljama. Bez adekvatnog znanja je to teško ostvariti, zbog čega žele motivisati mlade da ovaj segment učenja ne zapostavljaju.

„Smatramo da su vještine poznavanja engleskog jezika za mlade ljude u cijeloj zemlji neophodne da bi danas-sutra bili vođe u svojim zajednicama, ne samo u Bosni i Hercegovini nego i van njenih granica“, poručila je Sarah Hennessey, asistentica atašea za kulturu i obrazovanje pri Ambasadi SAD-a u Sarajevu.

Seminari poput ovog su dobar primjer umrežavanja i širenja znanja. Iako dva dana, koliko seminar traje, nisu dovoljna za razmjenu svih iskustava, dobar su korak, ali i motivacija za nastavnike koji žele učiti jer će nakon ovoga samoinicijativno raditi i djelovati u smjeru napretka.

„Veoma su važni jer naši nastavnici na ovaj način dobivaju kompetencije kakve su prisutne u savremenom svijetu, najnovije oblike metodičkog rada i to je veoma važno za naš obrazovni sistem jer na taj način imamo kvalitetnu nastavu“, istakao je Ahmed Omerović, ministar obrazovanja i nauke TK-a (SDA).

Seminar ove godine okuplja oko stotinu učesnika iz Slovenije, Hrvatske, Crne Gore, Albanije i Belgije. Ovo je dvanaesti seminar po redu, a organizatori se nadaju da tradicija neće prestati te da će narednih godina dodatno proširiti svoje granice djelovanja.

federalna.ba

Ambasada SAD Tuzla engleski jezik
Ambasada SAD Ramo Isak
0 26.04.2024 20:20
Roditeljska kuća Tuzla
0 26.04.2024 15:20
gimnazija Meša Selimović Tuzla
0 26.04.2024 14:15
Ambasada SAD Srebrenica BiH genocid
0 19.04.2024 19:13