videoprilog Alema Dedića (Federacija danas)

Učenici Medicinske škole iz Bihaća pomažu očuvanju mentalnog zdravlja

Ogroman izazov sa kojima se srednjoškolci i osnovci suočavaju je izloženost različitim oblicima nasilja koji utječu na mentalno zdravlje. Mentalno zdravlje je često tabu tema, ali ne smije biti, poručuje grupa učenika Medicinske škole iz Bihaća koji su pokrenuli radionicu da bi vršnjacima približili ovu temu, ali i spriječili da postanu uzrok nečije tegobe.

Projekat ovih učenika počeo je veoma spontano.

„Na satu Psihologije smo razmišljali kako da obilježimo 10. oktobar, Dan mentalnog zdravlja, i ova radionica je u sklopu našeg projekta. Mi smo bili zainteresirani za tu temu jer to je tema o kojoj se malo priča, a zapravo je veoma važna“, objašnjava Nejla Nuhanović, učenica Medicinske škole Bihać.

A važna je to tema, posebno u današnje vrijeme, kada su mladi izloženi brojnim izazovima. Stigma mora biti razbijena.

„Zadatak je svih nas koji radimo direktno s djecom da im pomognemo da izgrade pozitivnu sliku o sebi, da stvore preduslove da razviju obrasce ponašanja  koji će im pomoći kad kroz život budu suočeni s teškoćama da ih lakše preovladaju“, kaže Esma Hadžić-Mehić, profesorica Medicinske psihologije.

Sumeja Rošić ističe kako im je ovo prva radionica i kako je iz nekoliko prezentacija vidljiva dobra interakcija s učenicima, koji žele da pričaju s njima.

Kroz razgovor vršnjaka i kreativne prezentacije, kvizove i radionice – učenicima osnovnih škola predočeno je kako da se suprotstave različitom fizičkom i psihičkom nasilju i popularnom bulingu koji utječu na mentalno zdravlje.

„Nemam simptome depresije iako neki moji prijatelji i prijateljice imaju... Rado bih voljela da popričaju sa mnom, mogla bih im pomoći ili nešto učiniti da se bolje osjećaju“, kaže Ajna Sedić, učenica Osnovne škole Prekounje Bihać.

Ajman Hrnjica ističe kako šta je naučio: „Ako sam u depresiji, najbliži su mi roditelji i prijatelji i ne smijem biti previše emotivan zbog nekih ljudi“.

Vrijednim učenicima koji kroz vannastavne aktivnosti žele pomoći mlađim generacijama i sredinu učiniti zdravijom nije izostala podrška menadžmenta škole.

„To je problem sa kojim se nosi većina njih u ovoj dobi, a priznat ćete - i tokom života. Svako od nas ima te depresivne simptome tako da je to bilo poučno i za mene, a ne samo za ove učenike“, kaže Fehima Jusufović, direktorica Medicinske škole Bihać.

Da se dobar glas daleko čuje, potvrđuje i ovaj projekat koji je našao svoj put do mnogih osnovnih i srednjih škola ne samo u kantonu nego i susjednim zemljama. Time su ovi učenici opravdali slogan svoje škole da je to doista „mjesto za one koji znanjem žele promijeniti svijet“.

federalna.ba

Bihać medicinska škola mentalno zdravlje