videoprilog Mujesire Purić (Federacija danas)

U Žepču izložba proizvoda izrađenih od postindustrijskog otpada iz tekstilnih kompanija

Velika količina otpada dobila je novu svrhu. U Žepču je otvorena izložba proizvoda izrađenih od postindustrijskog otpada iz tekstilnih kompanija. Proizvodi su kreirani i izrađeni na radionicama u sklopu projketa „Creattiv Wear Plus“, a koji povezuje partnere iz Italije, Grčke, Portugala, Francuske i Bosne i Hercegovine.

Potaknuti kreativnost prema novim izazovima cirkularne ekonomije i održivosti u sektoru tekstila i odjeće cilj je organizatora koji je uspio spojiti biotekstil, recikliranu odjeću i reinterpretaciju kulturnog naslijeđa. Rezultat projekta sufinasiranog sredstvima Evropskog fonda za regionalni razvoj je novouspostavljeni tekstilni hub u Žepču na osmišljavanju inovativnih proizvoda od postindustrijskog otpada. 

„Nedostatak dizajnera u samoj proizvodnji s jedne i problem otpada s druge strane, tako smo pokušali kroz ovaj projekat te dvije stvari prezentirati javnosti, okupiti oko njih malu, ali vrlo odabranu grupu i da vidimo koliko je to stvarno problem, što to nedostaje“, kaže Branka Janko, direktorica Razvojne agencije Žepče.

Globalni tekstilni otpad se uklanja uglavnom spaljivanjem što sa ekološke strane predstavlja veliki problem za našu planetu. Godišnje u svijetu nastane 100 miliona tona tekstilnog otpada.

„Računa se da svake sekunde u svijetu nastane jedan kamion od 36 tona tekstilnog otpada.  To su podaci koji su zastrašujući i sigurno da tekstilna industrija mora razmišljati u kom smjeru ići kako bi zagađenje planete bilo što je moguće manje“, istakao je doc.dr. Samir Pačavar, voditelj smjera Tekstilno inženjerstvo i dizajn na FTS Travnik.

Predstavljeni su novi postindustrijski proizvodi tekstilne  firme iz Zenice koja je u periodu pandemije suočena s velikom količinom otpada nastojala pronaći rješenje. Tako su od ostataka tekstila u njihovoj proizvodnji nastale maske, gumice za kosu, pa čak i vreće za boks punjene najsitnijim dijelovima tekstila. Također, inženjerka tekstila Delila Bećirović na ovom projketu radila je kao modna dizajnerica i edukatorica  učenika u srednjim školama. Svojim kreacijama pokazala je kako nastaje nakit od tekstilnog otpada.

„Pokušala sam da dokažem da se može i od najsitnijeg komadića napraviti nešto i da je svaki svaki komad bitan. Naravno, ako to ne iskoristimo onda odlazi na otpad, deponije, ponovo nam dolazi do zagađenja“, ističe ona.

Mladi dizajner Dino Hadžiavdić predstavio se kolekcijom korzeta, ali i drugim proizvodima poput haljine inspirisane tradicionalnom Sicilijom 19. stoljeća.

„Prvi koncept je koncept nultog otpada, gdje smo upravo tradicionalnim tehnikama iskrajanja krojili modele na takav način da apsolutno nemamo otpadnog materijala pri izradi tih odjevnih predmeta, a drugi je pachvork koncept, gdje smo koristili taj otpadni materijal da bi se sastvaio taj neki odjevni predmet iz različitih komada“, objašnjava on.

U okviru projekta dizajneri će imati radionice  sa učenicima Srednjih mještovitih škola iz Žepča i Zavidovića, gdje će ih pokušati motivirati da nastave školovanje u tom segmentu, te da svoje znanje iskoriste u tekstilnoj industriji s ciljem da taj sektor unaprijede i da postane konkurentan van granica BiH.

federalna.ba

Žepče tekstilna industrija
tekstilna industrija tekstilna roba tekstil Industrija tekstila, kože i obuće
0 20.04.2024 11:49
Dom zdravlja Žepče Žepče Dom zdravlja
0 26.02.2024 16:59
Ivo Tadić HDS Hrvatska demokratska stranka Žepče
0 11.02.2024 20:07
Hrvatski demokratski savez HDS Ivo Tadić Žepče
0 11.02.2024 17:04