videoprilog Azre Delmanović (Federacija danas)

U Tuzli obilježen Ljubičasti dan – dan podrške osobama koje boluju od epilepsije

Obilježava se 26. mart – Ljubičasti dan – dan osoba oboljelih od epilepsije. Cilj je pokazati oboljelima da nisu sami, a građanima približiti znanje o ovoj bolesti koja može pogoditi bilo koga i bilo kad, zbog čega je neophodno znati kako postupati.

Ovakvi događaji su od izuzetnog značaja za oboljele od epilepsije s obzirom na to da upravo na ovaj način mogu saznati koliku imaju podršku građana. Istovremeno, ovo je odlična prilika i za građane da saznaju sve o ovom oboljenju - rijetke su prilike kada su i ljekari i medicinsko osoblje prisutni na Trgu slobode u Tuzli i slobodni da odgovore na sva pitanja.

A uz ljekare i medicinsko osoblje, odgovore su davali i oboljeli. Adnani Bajrić epilepsija je dijagnosticirana nakon samog rođenja.  Iako rijetko gdje ide, s obzirom na strah od novih napada, danas je uz podršku porodice i ljekara bila na tuzlanskom Trgu slobode.

Od Adnane i ljekara sa UKC-a građani su saznali da je epilepsija hronični poremećaj stanica moždane kore koje, zbog različitih podražaja, postaju preosjetljive i dovode do epileptičkog napada. Napadi se mogu desiti bilo kad i bilo gdje, a započinju tako što osoba gubi ravnotežu i svijest.

„Nakon toga nastaje jedno zatezanje kompletnog tijela, jedna ukočenost, nekoliko trenutaka potom se razvijaju nevoljni trzaji ruku i nogu, može se desiti i umokravanje, krik, promjena boje i to je, htjeli mi to priznati ili ne, dramatično stanje i za zdravstvenog radnika“, govori dr. Zikrija Dostović, načelnik Klinike za neurologiju UKC-a Tuzla.

U slučaju takvog napada potrebno je oboljelima omogućiti mekanu podlogu ispod glave, okrenuti ih na bok i sačekati da napad prođe. U slučaju višestrukih ponavljanja, osobu je neophodno zdravstveno zbrinuti. Izlječenje je, uz adekvatnu terapiju, moguće, a najbitnija je psihoterapijska podrška.

„Krećemo sa jednim antiepileptikom u nekoj manjoj dozi koja se kasnije povećava. Ukoliko je potrebno, dodajemo drugi lijek. Ono što je prvo - to je psihoterapijski pristup. Kod nas su uglavnom pacijenti koji ulaze u pubertet i vrlo je teško prihvatiti da imate oboljenje koje nosi takvu stigmu“, objašnjava Lejla Avdić, specijalist neuropsihijatrije.

Nijedno oboljenje nije jednostavno i sa sobom nosi veliki teret. A lakše je ukoliko imamo razumijevanja te umjesto etiketa i stigme, pružimo ljubav i podršku.

federalna.ba

Ljubičasti dan epilepsija Tuzla
Crystalico Mali Dubai Tuzla Mreža
0 14.05.2024 21:43
Dean Kotiga Tuzla
0 12.05.2024 13:17
Zoran Milanović Tuzla Zijad Lugavić
0 11.05.2024 12:08