'U pregovorima o formiranju vlasti neophodno malo socijalne pravednosti'

'U pregovorima o formiranju vlasti neophodno malo socijalne pravednosti'

Hoće li funkcionalna vlast biti osigurana matematičkom ili programskom koalicijom? Da li su parlamentarne stranke dorasle historijskom trenutku i državnom interesu za EU put? Može li osmorka pomrsiti račune nacionalnim strankama? Bez koga se ne može u vlast? Ko ima luksuz da bira partnere?

Pod krinkom usvajanja budžeta u prošlom mandatu provučeno je povećanje plata delegata i zastupnika.

Predsjednik HDZ-a 1990 Ilija Civtanović smatra da je to nepošteno.

"Mi bismo u onom kapacitetu koji imamo sigurno podržali ideju da se te plaće smanje i to treba uraditi. Mislim da nije normalno u ovom trenutku da se povećaju plaće. Nije pošteno ni da Vlada Federacije donese odluku da 1000 i nešto maraka daje svim uposlenim. Šta ćemo sa neuposlenim? Ovdje se uvijek daje više onome koji ima, nego onome koji nema. To je univerzalna vrijednost koju bismo trebali svi zastupati. Vjerujem da bi na pregovorima o formiranju vlasti i to trebale biti neke od teza, neke od mogućnosti, neka od pravila bi trebala biti takva sadržana, da imamo bar malo socijalne pravednosti, malo više altruizma. Da imamo jedan drugačiji odnos prema poslu koji radimo, prema državi. Ovo je država svih nas, domovina svih nas, ne možemo je se odreći. U njoj možemo živjeti svi ravnopravno, pravedno, pošteno, na ova 3% etničkog predstavljanja birati slobodno svoje predstavnike, baviti se kako ćemo ovu zimu sa ogrjevom završiti, šta će se dogoditi sa energentima. Previše problema imamo da bismo se nastavili valjati u blatu. Ovdje treba jedna kvalitetna smjena generacija u obnašanju izvršne vlasti. Nakon osam godina vlasti svako se obahati, odnarodi, postane sebi sam prebitan u odnosu na posao koji radi."

Potpredsjednik SDA Adil Osmanović dodaje da treba uraditi maksimalno da se plate u javnom sektoru i institucijama BiH i entitetima približe realnom sektoru.

"Sada je ogromna razlika. Nije uredu da da ministri, poslanici imaju nekoliko puta veću platu od uposlenika u privatnom sektoru itd. Ali ni za to nismo imali spremnost naših partnera, prije svega iz SNSD-a. Mi smo tražili da se ukinu otpremnine, tražili smo mnogo toga, ali nismo naišli na razumijevanje."

"Ja sam neko ko se borio protiv otpremnina i u NSRS-u sam lično predlagao zakon o ukidanju prava na bijeli hljeb. Spreman sam takav isti zakon predložiti i u Parlamentu BiH. Znam da je ranije bilo takvih pokušaja, ali ne znam na čemu je to na kraju završilo. Sigurno da ljude vrijeđaju te otpremnine koje su basnoslovno velike i korištenje prava na bijeli hljeb. To su sigurno stvari kojima smo mogli pokazati jednu dobru volju kada su u pitanju plate odnosno naknade poslanika u Parlamentu BiH. Mislim da se o tome možemo svi usaglasiti, tu nema ni prenosa nadležnosti i mislim da su to neki zakoni oko kojih možemo imati konsenzus", zaključio je Milan Petković, potpredsjednik Ujedinjene Srpske.

federalna.ba

Ilija Cvitanović Adil Osmanović Milan Petković
Odgovorite ljudima Milan Petković Aljoša Čampara Midhat Čaušević Amir Purić Jasmin Emrić Ilija Cvitanović
0 21.02.2024 22:36
Odgovorite ljudima Milan Petković
0 21.02.2024 22:15
Odgovorite ljudima Ilija Cvitanović
0 21.02.2024 21:57
Rezime Ilija Cvitanović
0 14.02.2024 18:20
Ilija Cvitanović Dom naroda PSBiH
0 31.01.2024 18:46