videoprilog Dženane Zulum (Dnevnik 2)

Cijene goriva rekordne, SDP spremio rješenje - ukinuti akcize

Posljedica globalne ekonomske krize su i nove, visoke cijene na benzinskim pumpama. No, i ovu posljedicu moguće je ublažiti. Pitali smo građane, stručnjake i vlasti - kako dalje?

Nezaustavljiv rast cijena obilježio je protekli period. Rekordne cijene dočekale su i vozače na benzinskim pumpama. Tako benzin košta i do 2,61 KM po litru, a dizel 2,66 KM. No, cijene rastu svakodnevno. Vozači ne pamte ovako rekordne cijene goriva.

U Evropi je jeftnije, ali i viši standard. Uz to dodajmo da brojne evropske zemlje posežu za mjerama ublažavanja rasta cijena. Hrvatska je zamrznula cijene goriva na 30 dana da bi ublažila udar porasta cijena energenata. Pitanje je šta vlade u našoj zemlji mogu uraditi u vezi s tim? Pojedine političke partije već najavljuju prijedlog kojim bi se zamrznule akcize na gorivo. Nameće se pitanje koliko je to realno u državi u kojoj je rad institucija blokiran.

Zastupnik SDP-a u Parlamentarnoj skupštini BiH Saša Magazinović najavio je da će ta stranke sutra staviti u proceduru zakon kojim se ukidaju akcize: “One su nedavno uvedene i uvedene su da bi imale ekspanziju cestogradnje. Podsjetit ću  - tada je Lars Gunnar Wigemark najavio dolazak IKEA-e, velikih investitora i tako dalje. Ono što možemo uraditi jeste ukinuti akcizu ”.

Ukidanjem akciza, cijene na benzinskim pumpama bi bile smanjene za 40 feninga. Preporučuju ovo i ekonomski stručnjaci u paleti rješenja.

“Da ograniči rast marži pošto ne može da ograniči cijenu. Drugo je da utiče na taj način da se smanje davanja jer u cijeni svih tih proizvoda, recimo nafte i naftnih derivata, najmanja je cijena nafte i naftnih derivata – najveća cijena je kojekakvih davanja. Od akciza, poreza, prireza i tako dalje”, objašnjava Damir Miljević, ekonomski analitičar i stručnjak za oblast energetike.

Prof. dr. Hatidža Jahić, profesorica na Ekonomskom fakultetu UNSA, pojašnjava: “Članice OPEC-a, odnosno OPEC Plus zemlje su zemlje izvoznice nafte i to su zemlje koje određuju ponudu na svjetskom tržištu, nafte i naftnih derivata koje potražuju sve ostale zemlje globalno. Ono što je problem, zapravo, jeste povećana potražnja s jedne strane prouzrokovana poretkom svjetske privrede, a s druge strane, ograničena ponuda nafte i naftnih derivata u zemljama članicama OPEC-a. One danas nisu u mogućnosti da isporuče, neke od njih, one kvote koje su određene”.

Tokom prethodne sedmice, zabilježen je pad cijene nafte na svjetskim tržištima, prvi put nakon osam sedmica. Rast cijena zbog svjetske berze i povećane potražnje opravdavaju i naftaši.

“Povećanje cijena je u cijelom svijetu, povećanje nabavnih cijena na burzi. Burza je reagirala tako da je povećana potražnja u odnosu na proizvodnju, a potražnja je povećana zbog bojazni, zbog ovih globalnih dešavanja, mnoge kompanije i mnoge zemlje se hoće osigurati, tako da su povećani zahtjevi za nabavkom nafte”, navodi Milenko Bošković, predsjednik Udruženja prometnika naftnih derivata FBiH.

Ekspresno se, inače, u našoj zemlji prate svjetski trendovi kada cijene rastu, ne i kada se smanjuju. A dok čekamo konkretne poteze, cijene nastavljaju rasti. Životni standard bh. građana teško će podnijeti nove izazove.

federalna.ba

Gorivo cijene poskupljenje
Islamska zajednica BiH Brčko Brčko distrikt BiH Distrikt Brčko poskupljenja poskupljenje
0 26.02.2024 19:50
Brčko Brčko distrikt BiH Islamska zajednica BiH poskupljenje poskupljenja
0 25.02.2024 20:58
struja poskupljenje električna energija
0 20.02.2024 18:42