(Izvor: federalna.ba/Jasenka Tica-Isović)

"U BiH jedini ustavni okvir je "Hamdija, Branko i Milanko"

Gostujući sinoć u emisiji Otvoreni studio na Federalnom radiju o temi ustavnih i izmjena Izbornog zakona analitičari Vehid Šehić i Adnan Huskić kazali su kako Aprilski paket nije bio posljednja šansa izmjene Ustava BiH, ali da su svi pokušaji ustavnih reformi od 2006. i Aprilskog paketa bili blijede kopije pokušaja da se nađe modus unutar kojeg bismo mi kao država i društvo mogli funkcionirati.

Ono što želim reći je da ta kontinuirana ustavna reforma o kojoj mi pričamo evo već 15 godina zapravo samo popunila politički prostor i ni jedno drugo važno pitanje ne može doći do izražaja od ustavne reforme, sve je u zapećku. Osim toga zakucala je okvire te diskusije na način da su se sve stranke morale opredijeliti da li su broj jedan, broj dva ili broj tri, jer je naprosto okvir takav bio zadat. Nažalost time je i reforma izbornog zakonodavstva i to ne samo u dijelu gdje to mora u smislu otklanjanja diskriminatornih odredbi izgubila svoj smisao, jer čim se počne pričati o ustavnim reformama svi politički akteri se povuku u svoje uglove“- kazao je Huskić.

Vehid Šehić, nekadašnji član CIK-a BiH kazao je kako se moramo odlučiti.

„Ako smo za članstvo u EU onda je promjena Ustava BiH neminovna, jer tamo sa ovkavim diskriminatorskim Ustavom ne možemo. Ništa od dokumenata o zabrani diskriminacije koje smo potpisali i ratificirali i obavezali se na njih, ne poštujemo. To je za mene eliminatorno pitanje. Istovremeno današnje političke prilike ne idu na ruku onima koji žele jedan društveni dijalog, činjenični i baziran na obavezama koje smo preuzeli kada smo aplicirali za kandidatski status. Ustavne promjene su nesporne, a moramo stvoriti ustavne pretpostavke da mijenjamo Izborni zakon BiH.“

Aprilski paket jeste bio velika, ali ne i posljednja šansa da se mijenja Ustav- kazao je Šehić.

„Bio bih najsretniji kad bi to bilo bez međunarodnih posrednika, ali to je nažalost nemoguće zbog selektivnog pristupa pravljenja okvira za ustavnu reformu, svako gleda i podržava ono što njemu odgovara. Ono što je za mene najznačajnije je da se rasprava o tome vrati u institucije države, da se u drugi plan stavi ovo što danas imamo, a to je da dvije stranke vode glavnu riječ kao u Mostaru, čime se krši odluka o Ustavnog suda o ravnopravnosti sva tri naroda, jer se ne uključuju svi u procese koji se tiču svih građana i svih naroda koji ovdje žive“- precizirao je.

ZAŠTO NE MOŽEMO PROVESTI PRESUDE USTAVNOG SUDA BiH I SUDA ZA LJUDSKA PRAVA U STRAZBURU?

„Sve presude su upale u jedan kotao. Ako tražimo šta nad čime ima prednost onda definitivno međunarodne presude, to jeste presude međunarodnih sudova. To je starije od našeg Ustava. Ovdje je glavno pitanje u kojem okviru se daju akomodirati ove presude, jer se na prvi pogled čini da jedna isključuje drugu, ovdje se primat daje otklanjanju diskriminacije baziranom na individualnom pravu građana. I sa druge strane akomodiranju kolektivnih prava. I iako se to na prvi pogled zaista čini isključivo i da ne može jedno s drugim koegzistirati, moguće je naći načina kroz ustavna rješenja. Evo konkretno ako govorimo o presudama Evropskog suda za ljudska prava, moram se vratiti na Aprilski paket, jer neka od rješenja su tamo podrazumijevala anuliranje upravo ovih problema koji nastaju sa izborom članova Predsjedništva i to na način da se članovi Predsjedništva ne biraju direktno već iz Parlamentarne skupštine BiH. I ovo rješenje bi u velikoj mjeri omogućilo akomodaciju svih ovih problema za koje Evropski sud drži da su neuralgični u ustavnoj strukturi BiH“- kazao je Huskić.

Huskić je upozorio na to da je iz cijele priče o ustavnim izmjenama isključena RS. U ranijim pregovorima zapravo sama RS je prebacila čitav teret na nivo Federacije kada su rekli mi ne pristajemo na indirektan izbor člana Predsjedništva iz RS-a i mi smo došli u situaciju da se čitav problem sveo na FBiH- zaključio je.

KAKO BI REAGIRALA SDA DA JE IZ REDA BOŠNJAČKOG NARODA IZABRAN NEKO KOME ONI NISU DALI PODRŠKU?

Pitajte ljude iz SDA da li prihvataju i priznaju legitimnost ministara iz reda svog naroda u Vladi RS-a ili pitajte SNSD da li priznaju legitimitet ministara iz reda srpskog naroda u Vladi FBiH. Postavit ću hipotetičko pitanje: kako bi reagovala SDA da je iz reda bošnjačkog naroda izabran neko kome nije dala podršku SDA? Samo pokušavam nekako da objektiviziram situaciju u BiH. Treba biti razuman u donošenju razumnih rješenja. S druge strane može se napraviti taj balans između građanskog i nacionalnog. Ovdje se uvijek poštovala nacionalna pripadnost za određene funkcije po principu Hamdija, Branko i Milanko. Ono što meni smeta je da ima odluka Ustavnog suda poput korištenja termina županija koje se ne poštuju, sve se mora poštivati“- kazao je Vehid Šehić.

Teško mi je zbog svog političkog uvjerenja govoriti o prijedlogu HDZ-a o legitimnosti. Smatram da je najidealnije rješenje koje će pomiriti građansko i nacionalno, a to je da se se članovi Predsjedništva biraju u Parlamentu od već izabranih zastupnika, ali uz bitno učešće Doma naroda- precizirao je Šehić.

NEMA OZBILJNOG DIJALOGA, OČEKUJTE DALJE BLOKADE

„Ono što definitivno izostaje jeste da čak i oni sa kojima se ne slažem i koji misle da mogu sami doći do rješenja, dakle mislim na SDA i HDZ BiH, nisu ni blizu ozbiljnom iznalaženju rješenja koje će dovesti do ustavnih reformi. Nemaju ni okvir za rješenje. Sve što vidim je čisto politikanstvo. Ne vjerujem u brza rješenja, jer sve što vidimo je da svaka strana brine samo o svojim težnjama i iako se čini sasvim uredu to nije sasvim razumljivo. Jer potpuno je jasno da iz ovog procesa ne može izaći ništa. Ja to odgovorno tvrdim. Ko kaže da mora izaći? Izaći će blokade i funkcionirat ćemo kao i do sad. Nemojte zaboraviti da nemamo ni federalnu Vladu. To je sav sraz ove države. Ne implementiramo izborne rezultate, presude. Nivo izbornih prevara i izbornog inženjeringa ostaje nekažnjen. Izborni proces nije vjerodostojan, ni ja se nisam tome nadao u ovolikoj mjeri, vidjelo se to sve na Mostaru i Doboju“- poručio je Huskić.

Vehid Šehić je kazao kako žali što nisu usvojeni prijedlozi za izmjenu Ustava FBiH koje je svojevremeno dala Ekspertna grupa čiji je član i sam bio.

 „Jer da jeste mi danas ne bismo imali situaciju da nemamo Vladu koja odražava izborne rezultate, imali bismo izabrane predsjednika i potpredsjednike FBiH i ne bismo imali blokiran Ustavni sud FBiH, ali je pitanje sad za kakvu BiH se mi zalažemo. Ja se zalažem za poštivanje i kolektivnih i građanskih prava, a to za mene znači da građani u Mostaru biraju na isti način kao i ja u Tuzli. Na Mostaru su pali oni koji su vodili procese evropeizacije ovog grada. Ima političara koji žele da vode konstruktivan dijalog“- poručio je Šehić, dok je Adnan Huskić pozvao na vršenje građanskog pritiska.

„Problem je što nema pritiska, posebno unutrašnjeg, građani ćute. Nema ni pritiska NVO. Zato je i važnija ova priča i potrebno je ozbiljno se uključiti u ovaj dijalog. Nemamo više dominantnog prisustva međunarodnih faktora. I zato sam skeptičan i da mislim da je priča o ustavnim reformama postala cilj sama sebi, a nema težnje ka rješenju. Ne znam kakvo kvalitetno rješenje možemo napraviti u ovako kratkom vremenu, osim političkom trgovinom kojom se sve rješava“- zaključio je Huskić.

federalna.ba/Jasenka Tica Isović

Vehid Šehić Adnan Huskić Jasenka Tica-Isović
Odgovorite ljudima Jakob Finci Azra Zornić Vehid Šehić Martin Mikulić
0 27.03.2024 22:08
pregovori pristupni pregovori početak pregovora otvaranje pregovora Adnan Huskić Adi Ćerimagić
0 20.03.2024 20:12
Adnan Huskić Safet Mušić Zoran Vuletić Zoran Pusić Plenum
0 26.02.2024 22:58
Vehid Šehić Christian Schmidt Izborni zakon Izborni zakon BiH
0 22.02.2024 19:38