Prilog Amre Ličina

U BiH aktivne 604 potrage za nestalim osobama, potreban Amber alert

U Bosni i Hercegovini sve su češći apeli na društvenim mrežama kojima se traži pomoć za pronalazak nestale osobe, često djece. Neke potrage imaju, a neke nemaju sretan završetak, dok veliki broj slučajeva zauvijek ostane neriješen. U Federaciji BiH u prošloj godini prijavljen je nestanak 277 osoba, a za njih 57 još uvijek se aktivno traga, potvrđeno je iz Federalne uprave policije (FUP). U elektronskoj evidenciji nestalih osoba, koja se vodi od 2010. godine, trenutno postoje 604 aktivne potrage za nestalim osobama, naglasili su iz FUP-a.

U Bosni i Hercegovini posljednjih godina evidentan je veliki broj prijavljenih slučajeva nestalih osoba. Jutros se povodom još jednog slučaja nestanka oglasila mostarska policija koja traga za 29-godišnjim Markom Tubekom iz Mostara, kojem se od petka, 5. aprila, gubi svaki trag. Također, policija i porodica i dalje tragaju za Dragom Tanaskovićem, pripadnikom Oružanih snaga BiH iz Čajniča, čiji je nestanak prijavljen krajem marta.

Sretan ishod imao je slučaj nestalog studenta iz Konjević Polja Hamze Muminovoća koji je nakon tri dana pronađen u Kiseljaku. Međutim, mnogi drugi nisu imali sreću da budu pronađeni.

„U Federaciji BiH u prošloj godini prijavljen je nestanak 277 osoba, a za njih 57 još uvijek se aktivno traga. U elektronskoj evidenciji nestalih osoba, koja se vodi od 2010. godine, trenutno postoje 604 aktivne potrage za nestalim osobama", saopštili su iz Federalne uprave policije. Kako su dalje naveli, trenutno je najstarija potraga iz 2010. godine, a radi se o osobi iz Zavidovića.

Slike nestalih ljudi sve su češće u našoj zemlji. Nestale osobe porodice uglavnom traže putem apela na društvenim mrežama, prema sistemu dijeljenja sadržaja. Veliki broj slučajeva riješen je na ovaj način, kao u slučaju Hamze Muminovića, zahvaljujući snazi društvenih mreža, ali sudeći prema podacima Federalne uprave policije, sistem potrage morat će biti unaprijeđen. U slučaju nestanka djece, nesretni slučajevi mogli bi biti spriječeni ili bi ih bilo manje da Bosna i Hercegovina posjeduje sistem zvani „Amber alert“, koji postoji 30 godina. Ono što je sigurno, a nakon prezentiranih podataka o nestalim osobama, „Amber alert“ sistem prijeko je potreban, uzimajući u obzir veliki broj nestale djece i starijih osoba u našoj zemlji. Međutim, iako BiH ima sve tehničke predispozicije za uspostavu, nedostaje ona ključna - politička, koja bi definisala nadležnost za ovaj sistem. Dobrica Kucalović, savjetnik ministra sigurnosti BiH:

“Ima nekoliko modela po kojima možemo to da implementiramo, ali je vrlo važno da to prihvate nadležne agencije u Bosni i Hercegovini, jer one su nadležne za ova krivična djela.”

Ono što je za druge države jednostavno i tehnički lako izvodivo, u našoj zemlji je nemoguće uraditi. Podjele nadležnosti, kao i razjedinjenost na državnom nivou, nepremostive su prepreke bez obzira na to što broj nestalih osoba koje nikad nisu pronađene raste.

Amela Efendić, direktorica Centra za sigurni internet:
„RS ima svoj sistem, Brčko distrikt svoj sistem, Federacija svoj. Zamislite, na ovako malom prostoru, s ovako malo stanovnika. SAD s onoliko država imaju jedan sistem. Naši političari žele da Bosna i Hercegovina s ovih 3,5 miliona, koje jedva možemo sakupiti, ima tri sistema - što je apsurdno.“

Inspektor Federalne uprave policije Saša Petrović:

“Što se tiče Federalnog ministarstva unutrašnjih poslova, odnosno, Federalne uprave policije, mi smo spremni za uspostavljanje bilo kakvog modela koji bi funkcionisao u Bosni i Hercegovini, odnosno Federaciji. Nama je potrebna samo ta politička volja da se to uspostavi. Tehnički je ovo vrlo lako izvesti, bitno je samo da policijske agencije sjednu i dogovore se kako će raditi.“

Na stranicama MUP-ova u BiH i dalje postoje dugogodišnje neriješene potrage, među njima i nestale djece. Izdvajamo slučajeve Dejana Malića koji je rođen 1996, a nestao 2005. godine, Marka Šijakovića rođenog 1997, nestao 22. marta 2006, Miloša Todorovića, koji je rođen 1999. godine, nestao je 7. novembra 2007. Zatim, Damjana Oroza, rođenog 2008. godine, nestao 3. decembra 2010, te Alena Bukve, rođenog 2009. nestao 16. maja 2012. i mnogi drugi. Upravo ova situacija traži odgovor ko je nadležan kada dijete ili odrasla osoba nestanu i ne budu pronađeni? Amela Efendić, direktorica Centra za sigurni internet:

“Nejasno je šta se čeka, nejasno je kako bilo šta može biti ispred sigurnosti jednog djeteta.”

Broj nestalih i nikad pronađenih osoba u Bosni i Hercegovini je zaista alarmantan. Iz policije ističu da Odjel za potrage radi prema određenim metodama i u saradnji s domaćim i međunarodnim institucijama. Ali, za bolje rezultate potreban je jedinstven sistem rada. Međutim, bez obzira na posljedice, i u ovom slučaju ispred svega su politika i podjela nadležnosti. A nestale i nikad pronađene osobe su kolateralna šteta svega ovoga.