videoprilog Hane Porić (Dnevnik 2)

TIBiH: Evropski put BiH dodatno usporava i otežava Mehanizam koordinacije

Evropski put BiH stagnira od marta, a sad je u sjeni i pod teretom skandala zbog neozbiljnih poteza vlasti koji su rezultirali odgađanjem samita lidera Zapadnog Balkana. To je posljednji korak u nizu pogrešnih na usporenom evropskom putu. Za otvaranje pregovora potrebno je tek nekoliko zakona, ali u ovom trenutku i u bh. okolnostima, još su nedostižni. Sve je sumirao Transparency International u nekoliko publikacija. Uz brojne prepreke, Mehanizam koordinacije prepoznaju kao ključnu.

Obaranjem tendera i odgađanjem samita lidera Zapadnog Balkana pao je i ugled Bosne i Hercegovine. Umjesto uloge domaćina u Neumu, bh. lideri bit će gosti u Briselu. Ni u koferima neće mnogo ponijeti. Tek neusaglašenu Reformsku agendu, organizacijske nesposobnosti i diplomatsku sramotu.

„Ovo je jedna apsurdna situacija. Prvo se insistiralo da samit bude održan u BiH, koja jedina još nema usvojen Program reformi. To na kraju završi na taj način se pokuša dati ovako važan posao firmi koja je s jedne strane povezana sa predstavnicima u Vijeću ministara BiH“, kazala je Ivana Korajlić, izvršna direktorica Transparency Internationala BiH.

„Mislim da smo pokazali veliku neozbiljnost i da se zbog ovakvog načina djelovanja može zaista propitati koliko su politički lideri u BiH proevropski orijentisani s obzirom na to da su svi deklarativno za evropski put, a svakim svojim potezom pokazuju da čine upravo suprotno“, tvrdi Edo Kanlić, menadžer za zagovaranje i javne politike.

Jedno govore, drugo rade. Tender je sve potpuno ogolio. Bruka je velika, ali nije jedina. Vlast, koja je od početka mandata Evropsku uniju pozicionirala na prvo mjesto velikih obećanja, od marta ka cilju nije napravila nijedan korak. Iz Brisela još dopire zeleno svjetlo za otvaranje pregovora, ali uzaludno. BiH daleko je od pregovaračkog okvira. Proces usporen i dodatno otežan ranije uspostavljenim Mehanizmom koordinacije. Trebao je biti jedan glas BiH u komunikaciji sa Evropskom unijom, a u praksi omogućio alat za blokade, izgovor za nerad i neuspjeh i siguran prostor od odgovornosti.

 

„Umjesto jednog, dobili smo 14 glasova, vrlo nesinhronizovanih“, napominje Kanlić.

„U startu je to, zbog same svoje strukture, osuđeno na propast“, smatra Korajlić.

Zato se sistem mora mijenjati u korist države i evropskih integracija. Usklađivanje sa pravnom stečevinom Evropske unije je prioritet.

„Svugdje je to komplikovano, a naročito u BiH. Sve te stvari koje su neizbježne moraju da se riješe, da se dovedu u red“, poručio je Hendrik Gerrit Cornelis Van den Dool, holandski ambasador u BiH.

U tom redu vlast je prva jer za neodgovornu, nedoraslu, rušilačku i politiku sklonu korupciji u Evropskoj uniji nema mjesta.

Mehanizam koordinacije TIBiH