Prilog: Sanela Hodžić

Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima

Trgovina ljudima je globalni problem i jedan od najsramnijih oblika kriminala koji utječe na život miliona ljudi širom svijeta i oduzima im njihovo dostojanstvo. Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima obilježava se svake godine 30. jula, organizovanjem različitih akcija na međunarodnom, regionalnom i nacionalnom nivou kojima se želi podići svijest javnosti, spriječiti ova pojava i pokazati solidarnost sa žrtvama. Tim povodom, Udruženje “Novi put”, danas, na području Hercegovačko-neretvanskog i Zapadno-hercegovačkog kantona, provodi kampanju podizanja svijesti o ovom problemu.

 

Bosna i Hercegovina je zvanično identificirana kao zemlja porijekla, tranzita i odredišta za osobe koje su predmet trgovine ljudima u svrhu seksualnog iskorištavanja, radne eksploatacije, prisilnog prosjačenja i prisilnih brakova. Tokom prošle godine identificirano je 38 žrtava, što je znatno manji broj u odnosu na 61 žrtvu u 2021. godini, podsjeća Abida Pehlić iz Udruženja “Novi put”:

 

„Najčešće su u pitanju djeca, i to pretežno djevojčice. U posljednje vrijeme je zabilježen trend da se romska djeca, iz BiH odvode van granica naše zemlje, najčešće u zemlje EU, gdje se pored prosjačenja i pružanja seksualnih usluga, prisiljavaju na vršenje krivičnih djela kao što su džeparenje, krađe i slično.“

 

Državni koordinator u borbi protiv trgovine ljudima Samir Rizvo kaže da je ovo kompleksan problem i zahtijeva veoma kompleksan odgovor koji obuhvata krivično gonjenje trgovaca ljudima, pomoć i zaštitu žrtvama, prevenciju, te koordinaciju između svih institucija i nevladinih organizacije koje djeluju na tom polju:

 

„Mnogo smo i radili. Posljednje dvije godine, BiH se nalazi stabilno u drugoj kategoriji liste State Departmenta. Okarakterizirana je kao zemlja koja još uvijek ne ispunjava u potpunosti sve uslove u borbi protiv trgovine ljudima, ali čini značajne napore da to učini.“

 

Brojne međunarodne organizacije kontinuirano podržavaju vlasti u Bosni i Hercegovini u jačanju zaštite žrtava i osiguravanju poštivanja njihovih ljudskih prava. Direktorice Misije USAID-a u BiH Savanah Tomas Arigo (Savannah Tomas Arrigo) potpisala je s organizacijama civilnog društva četiri nova ugovora o bespovratnim sredstvima:

 

„Ova sredstva su predviđena za pravnu i psiho-socijalnu podršku žrtvama trgovine ljudima, ali isto tako i za podršku organizacijama koje ih pripremaju za svjedočenje u predmetima protiv krijumčara ljudima. Iz ovih sredstava se također dio odvaja i za pomoć institucijama vlasti BiH koje se bore protiv trgovine ljudima, uključujući agencije za provedbu zakona, ministarstva i sve ostale.“

 

Mnogi slučajevi trgovine ljudima u svrhu radne eksploatacije ostaju neotkriveni ili ih sudovi ne kvalificiraju kao takve. Žrtve rijetko  vlastima prijave svoje iskustvo. S obzirom na porast broja zainteresiranih osoba za odlazak na rad u inozemstvo, Udruženje “Novi put” će u narednom periodu u Mostaru uspostaviti informativni punkt, na kojem će se pružati informacije o sigurnoj migraciji i načinima zaštite od svih oblika iskorištavanja. Abida Pehlić iz Udruženja “Novi put“, ističe:

 

„Da pokušamo spriječiti da neko novi postane žrtva, pošto smo svjesni da je mnogo mladih zainteresirano za odlazak van granica BiH.“

 

Trgovina ljudima, ili kako se još naziva „moderno ropstvo“, nije isključivo odgovornost samo nadležnih institucija, nego i svakog pojedinca. Svaki savjestan i odgovoran građanin može da doprinese sprječavanju ovog problema, pomogne u otkrivanju krivičnog

djela te zaštiti potencijalnih i stvarnih žrtava.

 

Svjetski dan borbe protiv trgovine ljudima Federalni radio
Vijesti u 12 Federalni radio
0 19.05.2024 13:56
sport Federalni radio
0 18.05.2024 23:41
Vijesti u 22 Federalni radio
0 18.05.2024 22:14
Vijesti u 17 Federalni radio
0 18.05.2024 18:23
sport Federalni radio
0 18.05.2024 17:21
sport Federalni radio
0 16.05.2024 23:10