videoprilog Rosande Zovko (Federacija danas)

Sve veća potražnja za ljekovitim biljem i preparata koji bi pomogli u liječenju

Pandemija koronavirusa potaknula je potragu za ljekovitim biljem i prirodnim preparatima,  koji bi mogli pomoći u liječenju. 

Najtraženiji su pripravci od slatkog pelina poput eteričnog ulja ili čaja.

Hercegovačke travare i one koji se bave uzgojem ljekovitog bilja to ne čudi. O ljekovitim svojstvima slatkog pelina govorili su, kažu nam, mnogo ranije. 

Nada Šarić iz Rakitna kraj Posušja ga uzgaja godinama, najprije koristeći ga za pripravu prirodnih parfema, a potom i u ljekovite svrhe: "Za ovu sadašnju popularnost slatkog pelina je zaslužan artemisia ketone, koji se nalazi u eteričnom ulju slatkog pelina. naravno on se nalazi i u cijeloj biljci, ali u manjoj koncentraciji nego u eteričnom ulju i taj sastojak ima sposobnost ubijanja virusa".

U to se uvjerio i Miroslav Budimir iz Vira kraj Posušja. Prije dvije godine je i sam imao ozbiljnih plućnih problema. Osim medicinske, potražio je i pomoć iz prirode. Njegov pripravak od pet ljekovitih biljaka, među kojima je i slatki pelin, uskoro je pronašao put do njemačkih znanstvenika.

„Ti moji pripravci završavali su na Max Planck institutu i kad bi dobili zeleno svjetlo, onda bi uslijedila narudžba. Moram kazati da se ovdje radi o pet biljaka, slatki pelin je samo jedna od njih. A kad govorimo o slatkom pelinu, zašto je on njemačkim znanstvenicima toliko zanimljiv? Pa svi svjetski pelini imaju od 12 do 17 posto artemisenina, kvercetina i kvarvaklora, a naš hercegovački slatki pelin ima 30 posto tih sastojaka i to je njemačke znanstvenike iznenadilo“, kaže Budimir, za čijim pripravkom je porasla potražnja u posljednje vrijeme.

Vjerovali u ljekovitost slatkog pelina ili ne, u borbi protiv virusa ili bar preventivnom djelovanju - svakako bismo trebali koristiti prirodne pripravke, kažu nutricionisti i savjetuju konzumiranje sezonskog voća i povrća.

"Priroda nam u svakom godišnjem dobu daje ono što nam treba. Zato sad kad se okrenemo i vidimo što nam je sad u sezoni, to nam upravo sada i treba, počevši od citrusa, kruški, jabuka. Tu je primjerice i neko korijenasto povrće koje obiluje antioksidansima kao što je cikla, sve nam to svakako treba sada“, kazala je nutricionistica Nevena Pandža.

Ponekad je hranom, kaže, nemoguće unijeti sve potrebne vitamine i minerale, stoga je nerijetka uporaba suplemenata. 

Ipak, oni, dodaje, trebaju biti samo nadomjestak, a ne i zamjena zdravoj prehrani.

federalna.ba

koronavirus
Nijemac vakcina koronavirus
0 06.03.2024 11:00
Esmina Avdibegović antidepresivi anksiolitici lijekovi koronavirus pandemija
0 15.01.2024 23:44
Francuska pirotehnika koronavirus Dan Bastille
0 09.07.2023 16:01