Suša u Italiji prijeti zalihama maslinova ulja, risotto riže i passate
(Izvor: EPA/Fabio Muzzi)

Suša u Italiji prijeti zalihama maslinova ulja, risotto riže i passate

Opskrba maslinovim uljem, risotto rižom i passatom ugrožena je jer sjeverna Italija trpi najgoru sušu u 70 godina, što je dodatno potaknulo krizu troškova života.

Specijalizirani uvoznici pripremaju se za porast cijena od čak 50% ili više za rižu i paradajz i razmatraju potragu za novim izvorima opskrbe, nakon što su uzgajivači u dolini rijeke Pad, domovini riže arborio koja se koristi u rižotu, upozorili na "značajno smanjenje” ovogodišnjih prinosa usjeva.

Kyle Holland, analitičar u grupi za istraživanje tržišta Mintec, rekao je da neki tržišni izvori sugeriraju da bi talijanska proizvodnja maslinovog ulja mogla biti između 20% i 30% manja u odnosu na prošlu godinu.

Dodao je da bi moglo doći do "značajnog pada u globalnoj opskrbi" uljem jer se očekuje da će loše i suho vrijeme u Španiji smanjiti usjeve za do 15%. "Već vidimo da neka stabla maslina ne daju plodove, što se događa samo kada je razina vlage u tlu kritično niska", rekao je Holland. "Prema kontaktima s industrijom, manja proizvodnja i stoga ograničena ponuda maslinovog ulja vjerovatno će uzrokovati porast cijena u nadolazećim mjesecima."

Walter Zanre, britanski generalni direktor stručnjaka za maslinovo ulje Filippo Berio, rekao je za The Grocer trade journal: "Ukoliko uskoro ne padne kiša, urod maslina bit će dramatično smanjen." Dodao je da će suša vjerojatno smanjiti i urode marelica, breskvi i krušaka.

Cijene talijanskog ekstra djevičanskog maslinovog ulja već su porasle za 28% u odnosu na prije dvije godine, prema Mintecu, jer su globalne zalihe ulja za kuhanje smanjene ratom u Ukrajini, velikom proizvođaču sjemenki suncokreta i ulja, i poteškoćama u žetvi palminog ulja u jugoistočnoj Aziji.

Jason Bull, izvršni direktor tvrtke Eurostar Commodities koja uvozi rižu i paradajz iz Italije, rekao je da će zalihe vjerovatno morati potražiti negdje drugdje. "Ne mislim da ćemo dobiti mnogo od Italije i ono što ćemo dobiti bit će vrlo skupo", rekao je.

Cijene talijanske riže i paradajza već su se više nego udvostručile u posljednje dvije godine, prema Mintecu.

“Poljoprivrednici kažu da na Alpama nema snijega, tamo gdje ga uvijek ima, rijeke presušuju, jezera presušuju”, rekao je Bull. “Poljoprivrednici nastavljaju sa sijanjem, ali su zabrinuti da će (usjevi) istrunuti u zemlji jer nema vode.”

Berba paradajza očekuje se u idućih petnaestak dana, ranije nego inače zbog vrućine, a očekuje se ponovno povećanje cijena najnovijeg uroda. Očekuje se da će cijene riže porasti za najmanje 20% za žetvu koja predstoji u oktobru. Italija je proglasila vanredno stanje u pet sjevernih regija i najavila hitna sredstva zbog sve veće suše u dolini rijeke Po. Najveći talijanski poljoprivredni sindikat, Coldiretti, je naveo da suša prijeti više od 30% poljoprivredne proizvodnje u zemlji i polovici farmi u dolini Pada, gdje se proizvodi Parma pršut.

Sjever zemlje nije naviknut na sušne uslove i stoga nema iste sisteme navodnjavanja koji pomažu južnim poljoprivrednicima da se nose sa sušnim vremenom.

federalna.ba/The Guardian

Italija suša