Studentu otkazalo srce, godinama pio po dva litra energetskih napitaka svakog dana
(Izvor: Ilustracija)

Studentu otkazalo srce, godinama pio po dva litra energetskih napitaka svakog dana

Student u Britaniji razvio je stanje srčane i bubrežne insuficijencije jer je dvije godine pio i po dva litra energetskih napitaka.

Čovjek je dvije godine dnevno pio četiri energetska napitka od po 500 mililitara, prije nego što je primljen u bolnicu zbog srčane insuficijencije, navodi se u medicinskom izvještaju.

Medicinsku pomoć potražio je pošto je počeo da gubi kilograme i da otežano diše. Ljekari su ga zadržali na intenzivnom bolničkom liječenju, a njegovo stanje je bilo toliko loše, da su ljekari razmišljali da li mu treba transplantacija organa, navodi se u British medical journalu.

Testovi krvi, skeniranja i očitavanja EKG-a otkrili su da je imao i srčanu i bubrežnu insuficijenciju. Bubrežna insuficijencija je bila povezana sa dugotrajnim i ranije nedijagnostikovanim stanjem, koje se zatim dodatno pogoršalo.

Autori medicinske studije, Guy's and St Thomas' NHS Foundation, istakli su da student nije imao nikakvu historiju bolesti, osim prekomjernog unosa energetskih napitaka. Također su istakli da svaka limenka koju je popio sadrži 160 miligrama kofeina.

Tri mjeseca prije prijema u bolnicu nije mogao da nastavi univerzitetske studije zbog svoje letargije i lošeg zdravstvenog stanja. Proveo je 58 dana u bolnici, uključujući i boravak na intenzivnoj njezi, koji je opisao kao traumatičan. 

Poslije devet mjeseci uspostavljena mu je normalna srčana funkcija sa „blagim oštećenjem“. Doktori kažu da je teško predvidjeti da li će se potpuno oporaviti.

Pacijent, koji nije imenovan, aktivno je učestvovao u studiji i zatražio još naljepnica sa upozorenjima na ovoj vrsti pića.

„Kada sam pio četiri energetska pića dnevno, patio sam od podrhtavanja i lupanja srca, što je ometalo moju sposobnost da se koncentrišem na svakodnevne zadatke i studije na fakultetu. Patio sam i od jakih migrena, koje bi se često javljale u periodima kada nisam pio energetsko piće", istakao je neimenovani čitalac studije.

Također, predlaže da bi trebalo da bude više svjesti o štetnosti energetskih napitaka i o njihovim efektima na zdravlje. Mislim da bi trebalo da se naljepnice sa upozorenjima, slične pušenju, prikažu kako bi se ilustrovale potencijalne opasnosti sastojaka u energetskom piću.

Akademici sa Univerziteta u Cardiffu, analizirali su odgovore na zdravstvene ankete više od 176.000 srednjoškolaca u Walesu, starosti od 11 do 16 godina. Podaci izvedeni iz odgovora između 2013. i 2017. godine pokazuju da je šest odsto učenika reklo da pije energetska pića „svakodnevno", a to je trend koji se vremenom nije promijenio.

Glavna autorka studije dr Kelly Morgan istakla je da svakodnevna upotreba energetskih pića među mladim ljudima nije opala, a da studija otkriva sve veće razlike u stopama potrošnje između onih iz niskih i visokih socioekonomskih grupa.

„Marketinške kampanje za energetska pića često su usmjerene na one iz drugih zemalja, sa nepovoljnim porijeklom. Također su pristupačan izbor i redovno su dostupni po nižim cijenama od flaša vode. Njihova popularnost vjerovatno neće opadati ukoliko se ne uspostave zakonske i političke mjere", navela je dr Kelly Morgan.

federalna.ba/LBC

energetska pića zdravlje