Mirjana Topić  Landeka

Statut Mostara – tačka prijepora i politikanstva

Posljednja sjednica Gradskoga vijeća Mostara završena je prekidom, jer nije usvojen dnevni red. Potom su krenule spekulacije kako je za prekid sjednice, odnosno za neusvajanje dnevnog reda „kriv“ Statut, odnosno pokušaj stavljanje na dnevni red nekih točaka.

Jesu li odluke koje je predlagao gradonačelnik dovele do prekida, loša pripremljenost sjednice ili ponovno stavljanje na dnevni red usvajanje Statuta Grada, ili sve ima veze s političkim odnosima  s viših razina vlasti u emisiji Otvoreni studio Radija Federacije govorili su vijećnici Slaven Bevanda, Hrvatska republikanska stranka, Adil Šuta, Stranka demokratske akcije te telefonom vijećnik Sanel Žuljević, Socijaldemokratska partija.

„Mi se ovdje stalno vrtimo oko sporazuma koji su potpisale određene političke partije kako za Statut Mostara tako i za neke više nivoe vlasti i to istog dan  i tog nekog lipnja 2020. godine i koje su se odnosile na rješavanje odnosa na razini Federacije i izbora člana Predsjedništva. I te političke stranke koje su sporazum potpisale između sebe uz prisustvo međunarodne zajednice ne poštuju te sporazume i to se godinama se dešava, i zato smo u problemu. Svak želi uzeti dio kako mu odgovara, međusobno se koči i ja mislim i da to pismo iz američkog veleposlanstva nije upućeno vijećnicima, bilo je upućeno gradonačelniku Mariju Kordiću i predsjedniku Gradskog vijeća Salemu Mariću, kao članovima vladajuće koalcije i od njih se očekuje da poštuju potpisane sporazume jer je to u zemljama zapada normalno ponašanje. Mislim da prijedlog Statuta (koji se našao na neusvojenom dnevnom redu) nije dobar i to ni za koga nije dobar, da će otežati funkcioniranje grada i da ćemo imati veta na gradskim područjima i niz ograničenja“, kazao je Bevanda vezano za način na koji se Statut stavlja na dnevni red. Kazao je i kako je politički kompromis oko Statuta na Stranci demokratske akcije  i Hrvatskoj demokratskoj zajednici  BiH koji imaju dvotrećinsku većinu. Prekinuta sjednica, prema njegovom mišljenju, igrokaz je koji možda ima veze  s formiranjem Vlade HNŽ-a,  a možda i odnosima na nivou Federacije.

Adil Šuta je podsjetio na potpisivanje Mostarskog sporazuma kazavši kako su 17. lipnja 2020. godine potpisana dva sporazuma i to za promjenu Izbornog zakona vezanog za provedbu mostarskih izbora, a drugi za izmjenu Izbornog zakona vezano za izbor delegata u Dom naroda FBiH i izbor članova Predsjedništva BiH. „Znamo da je visoki predstavnik u izbornoj noći donio izmjene Izbornog zakona vezane za izbor članova Doma naroda upravo onako kako se HDZ zalagao i tražio i više od toga i sasvim sigurno da je taj dio sporazuma na koji se pozivaju riješen u korist HDZ-a“, kazao je Šuta napomenuvši kako i američko veleposlanstvo očekuje usvajanje Statuta kako je predložen Mostarskim sporazumom pa da se onda o njemu raspravlja i da se nadopunjuje.

Da se nešto događa između partnera u Gradu Mostara kazao je i SDP-ov Sanel Žuljević koji također smatra da se o Statutu treba raspravljati u formi nacrta, te da predloženi samo produbljuje podjele u Gradu.

Šuta je kazao i kako su dva potpisana mostarska sporazuma, te da ne usvajanje Statuta iz Mostarskoga sporazuma znači traženje novih ustupaka od HDZ i to na višim razinama. Sada je do HDZ-a, kazao je Šuta.

„Šuta je evo sada kazao kako je namjera da se sporazumi ne poštivaju. Jedan sporazum je obaveza poštovati, a drugi ne treba poštivati“, naveo je Bevanda odgovarajući na  Šutine riječi o Mostarskom sporazumu.

Poslušajte što je još rečeno o predloženom Statutu koji bi od vijećnika mogao stvoriti „male bogove“ na njihovim gradskim područjima, kakve veze ima uspostava vlasti u HNŽ-u s Mostarom,   te hoće li biti izbora u Mostaru iduće godine.