Šta će biti s Vladom ZDK-a nakon Ganićevog izbora za gradonačelnika Visokog?
Rezultati lokalnih izbora u 12 općina i gradova u ZDK-u donijet će promjene i u izvršnoj vlasti ovog kantona. Nakon što je izabran za gradonačelnika Visokog, aktuelni premijer Mirza Ganić podnijet će Skupštini ZDK-a ostavku. Za sada je neizvjesno da li će to značiti i ostavku cijele Vlade ili će postojeći saziv samo dobiti novog prvog među jednakima.
Zakonske procedure u toj situaciji su jasne, premijer Skupštini podnosi ostavku.
"Kad premijer podnese ostavku, pada Vlada, ali s obzirom na to da treba izvršiti zamjenu jednog imena, u tom kontekstu ne pada Vlada već treba da se promijeni premijer. Mislim da ne bi trebalo da bude nikakvih problema jer ni do sad koalicija koja je na snazi nije imala nikakvih problema", kaže Ganić.
Izvjesno je da će i budućeg premijera predložiti SDA, budući da u Skupštini imaju najviše mandata. Ta stranka je i okosnica aktuelne skupštinske većine, koju čine HDZ BiH, A-SDA, Stranka za BiH i jedan nezavisni zastupnik.
"Ta naša većina je na granici kvoruma. Međutim, ne vidim ja načina i razloga da dođe do nove parlamentarne većine. Očekujem da tu ne bi trebalo biti nekih velikih turbulencija, ali vidjet ćemo. Pošto su izbori završeni, pitanje je koliko je se ko s kim zamjerio i u kom će to sve smjeru ići", ističe dopredsjedavajući Skupštine ZDK-a Ivo Tadić (HDZ BiH).
Rješenje koje predloži SDA prihvatit će i A-SDA, kao koalicioni partner , kaže Ramo Isak, skupštinski zastupnik i lider ove stranke u ZDK-u. I Isak naglašava da je skupštinska većina u ovom kantonu stabilna i spremna da osigura kontinuitet Vlade
Opozicioni SDP zasad ne komentarišu ovu situaciju jer su, kako su kazali, još u aktivnostima u vezi sa lokalnim izborima.
federalna.ba