Sredstva MMF-a svi žele, ali ne i ustupke

Poruka Međunarodnog monetarnog fonda nakon posljednjih pregovora sa bh. vlastima bila je nedvosmislena. Bez usaglašavanja Pisma namjere nema ni novog aranžmana vrijednog milijardu i po maraka. Prioritet je uspostava jedinstvenog registra računa, što je za vlasti entiteta Republika Srpska neprihvatljivo. Ovakav registar bi doprinio unapređenju ekonomskog prostora i sprečavanju zloupotreba i nezakonitih radnji u platnom prometu.

Delegacija MMF-a optimistično, posljednji put je najavila svoj povratak u BiH na proljeće u nadi da će tad novi aranžman biti potpisan. Proljeće je blizu, a dogovor daleko. Prepreku do postizanja dogovora vlastima iz RS-a predstavlja formiranje jedinstvenog registra fizičkih lica. Za njih je to prenos entitetskih nadležnosti na državni nivo.

"Republika Srpska neće potpisati bilo koju stavku koja predstavlja prenos nadležnosti sa Republike Srpske na BiH, kao što je bio slučaj u prethodno ponuđenom Pismu namjere. Posebno je važno istaći da su ta ponuđena rješenja mogla biti usaglašena u Pismunamjere i bez prenosa nadležnosti, za šta smo ponudili obrazloženje." 

Dok je za RS formiranje Jedinstvenog registra računa fizičkih lica prenos nadležnosti, za prve ljude Centralne banke uobičajena je praksa po ugledu na zemlje Evropske unije.

"Jasno je da jedan entitetski zakon ne može ograničiti niti umanjiti ovlaštenja koja po Zakonu o Centralnoj banci Bosne i Hercegovine ima ova institucija, tačnije entitetskim zakonima se ne mogu ograničiti i onemogućiti državni i drugi organi da obavljaju ili vrše svoje propisane nadležnosti, naročito kada se radi o ovim pitanjima koja su od izuzetnog značaja za sve učesnike u finansijskom sistemu i korisnike ovih podataka. Istovremeno, to ni na koji način ne predstavlja prenos nadležnosti sa entitetskog na državni nivo"

Sredstva MMF-a svi žele, ali ne i ustupke. Za bolje poznavaoce ekonomskih prilika iza priče o prenosu nadležnosti krije se nešto drugo, jer formiranje centralnog registra privrednih subjekata nikada nije bilo problematično.

"Ali ćete znati ko gdje ima račun npr. Pero Petrović na 7 mjesta ima račun, ili 2 pa će vlasti ili onaj ko želi da provjeri nešto u sporu ili prinudnoj naplati znati kojoj banci da se obrati, ali izgleda da to ne odgovara onima koji su u debelom raskoraku između prihoda i imovine koje imaju", smatra Svetlana Cenić, ekonomska analitičarka.

Zapelo je i kod Zakona o E-potpisu. Posljedice ispašta privreda. U ovakvim okolnostima teško je poslovati, a pozitivno gotovo nemoguće.

"Vidite situaciju da zato što nema vakcina, ostaćemo izolovani, ne mogu vozači putovati ako nema vakcina, već se sada traži potvrda o vakcinaciji, neće moći ići na sastanak, raditi i sarađivati a pri tome vas vlast koči što se tiče el,potpisa, ja ne znam čemu se nadaju, kojoj vrsti privrede i kako će ona uopšte opstati", dodaje Cenić.

Iako aranžman nije potpisan, entitetske vlasti su u svojim istanjenim budžetima planirale i ova za sada fiktivna sredstava. A ona služe za sastavljanje kraja s krajem do novog zaduženja.

federalna.ba

MMF Pismo namjere