Razgovarala Amra Ličina

Srđan Blagovčanin: Bosna i Hercegovina već godinama nema nikakvu politiku i strategiju za suzbijanje korupcije

Danas je Transparensi internešnl BiH organizirao javnu izložba „najkreativnijih“ odgovora javnih institucija kojim se odbija pristup informacijama od javnog značaja, povodom Međunarodnog dana slobode pristupa informacijama? Gdje smo, šta smo u oblasti pristupa informacijama u BiH? Primjeri kršenja zakona o pristupu informacijama?

„Nakon dvije decenije otkako su zakoni o slobodi pristupa informacijama u Bosni i Hercegovini doneseni, situacija nije ni izbliza onakva kakvu bismo željeli, odnosno kakva bi omogućila građanima da nesmetano i bez većih problema pristupaju informacijama u posjedu javnih organa. Ono što treba reći da su najmanje dostupne, ako tako mogu reći, informacije koje se tiču finansijskih aspekata rada institucija. Dakle, svi oni ugovorni odnosi s privatnim sektorom su često nedostupni javnosti. Također, informacije o različitim nadležnostima, subvencijama, donacijama privatnim licima. Dakle, sve ono gdje se može ostvariti materijalna dobit, često i nezakonita i to je nama, odnosno našem centru za pravnu pomoć negdje indikacija da upravo tamo gdje institucije odbijaju da pruže informacije koje imaju u posjedu je zapravo indikacija da se iza toga krije neka korupcija ili kriminal. Ono što je također potrebno reći, u Bosni i Hercegovini je potrebno raditi i na korekcijama, odnosno dogradnji zakonskog okvira koji je u BiH usvojen prije 20 godina. U međuvremenu je došlo do određenih promjena kada su u pitanju međunarodni standardi i proaktivni je standard da građanima informacije budu dostupne putem web-stranica, bez da građani podnose zahtjeve i traže informacije i to je ono što je potrebno zakonski regulirati. Na takav način se štedi i vrijeme i energija, novac samih institucija javnog sektora, a istovremeno se i građanima omogućava da informacijama pristupaju uz puno manje troškova i čekanja i da na takav način ostvaruju ljudska prava.“

- Na kojoj razini se nalazi pristup informacijama u BiH?

„Jedan dio problema se odnosi na nedovršenost zakonskog okvira, drugi dio problema se odnosi, u pojedinim slučajevima, na nedostatne kapacitete institucija ili nepoznavanje zakonske materije u smislu ostvarivanja ovog prava od strane građana, a sa druge strane, postoje ne tako rijetko situacije u kojim se zlonamjerno ili namjerno od određenog broja institucija informacije prikrivaju i kriju i to je ono što je u našem radu nekako i fokus da takve slučajeve pokušamo otkriti i minimizirati, te putem sudskih postupaka dolaziti do informacija i objavljivati ih u javnosti. Ono što je dodatni problem u slučaju upravnih sporova koje mi kao organizacija vodimo protiv institucija koje ne objavljuju informacije u skladu sa zakonom su jako dugi sudski postupci. Jako dugo se čeka da sudovi odluče o takvim slučajevima i to je jedan veliki problem.“

Danas su Transparensi internešnl u BiH i Balkanska istraživačka mreža BiH organizovali i javnu debatu “(Antikorupcija) u fokusu“. Na debati je razgovarano o mehanizmima za prevazilaženje korupcijskih izazova na visokom nivou, prioritetima političkih stranaka i kandidata na ovom polju, te koracima koje planiraju poduzeti u oblasti borbe protiv korupcije i jačanja vladavine prava. Podsjećamo, Evropska unija je pred Bosnu i Hercegovinu postavila 14 prioriteta kao kriterije za dobijanje kandidatskog statusa, od kojih se veliki dio odnosi na vladavinu prava, demokratiju i borbu protiv korupcije, a za više od tri godine u cijelosti je ispunjen samo jedan?

„Prema našem dubokom uvjerenju i ne samo našem nego i različitih međunarodnih organizacija i institucija uključujući i EU korupcija predstavlja najveći problem s kojim se BiH suočava. U mišljenju EU istaknuto je 14 prioriteta kako bi dobila kandidatski status. Najveći dio tih 14 prioriteta odnosi se na vladavinu prava. Nažalost, BiH je jako malo učinila, što nam govori da u Bosni i Hercegovini ne postoji politička volja i spremnost da se ova država suštinski uhvati u koštac s problemom korupcije. Također, imali smo priliku da vidimo da je dosadašnji tok kampanje potpuno izostavio fokus na korupciju. Kao i mnogo puta do sada kampanja je fokusirana na različite vrste manipulacije, ali bez adresiranja suštinskih problema koje Bosna i Hercegovina ima. Nažalost, nismo uspjeli ni da vidimo da postoje antikorupcijski programi političkih partija i to je još jedan dodatni razlog za brigu.“

- U BiH ne postoje rješenja za borbu protiv korupcije, političke stranke u BiH samo paušalno govore o korupciji, a, nažalost, nemaju strateške planove kako osigurati sistemsku borbu.

„Koliko političke partije u Bosni i Hercegovini su zaista zainteresovane za borbu protiv korupcije govori činjenica da Bosna i Hercegovina već godinama nema nikakvu politiku, a niti strategiju za suzbijanje korupcije. Potrebno je reći da Bosna i Hercegovina ima najkompleksniji i najsloženiji problem kada je korupcija u pitanju a to je takozvana politička korupcija, odnosno zarobljenost države institucija. Političke partije na vlasti su uspjele putem distribucije poslova u javnom sektoru osigurati potpunu podršku na izborima i na takav način oni čine izbore nefer i nepoštenim jer osiguravaju podršku za sebe, te nastavak koruptivne aktivnosti u koju su uključene. Reći ću vama samo jedan podatak kojim TIBiH radpolaže. Preko 90% zapošljavanja u javnom sektoru vrši se putem klijentelističkih zapošljavanja, odnosno imenovanja. Tokom izbornih kampanja se iznos za javne nabavke koji se koristi za kupovinu glasova na izborima povećava i za 40 posto. Ovo su sve poražavajući podaci i mi konstantno insistiramo na tome da je potrebno takvu praksu prekinuti kako bi Bosna i Hercegovina izašla iz ove stagnacije.“