videoprilog Sanela Kajana (Dnevnik 2)

S obnovom Saborne crkve razvija se i zajednica Srba u Mostaru

Prije rata u gradu na Neretvi živjelo i oko 20.000 Srba. Danas tek nešto više od 8.000. Organizovali su svoj život onako kako najbolje znaju, djelujući i kroz Gradsko vijeće Mostara, vjerski život, obrazovanje, te kulturno-umjetnička društva.

S obnovom Saborne crkve u Mostaru iznova raste i razvija se i zajednica Srba u dolini Neretve. Kažu, dijele slične brige i probleme sa svojim komšijama, stanovnicima najvećeg grada južnog dijela države.

- Srbi žive i na jednoj i na drugoj strani. Mostar doživljavaju kao svoj grad i tako se i ponašaju i žive. Mi u “Prosvjeti” imamo dopunsku nastavu, na kojoj djeca izučavaju srpski jezik, istoriju i kulturu – kaže Sanja Bjelica Šagovnović, v.d. predsjednika Prosvjete Mostar.

Dovršava se i obnova Stare, ili kako je u Mostaru zovu, “Škole pod košćelom”. Iškolovala je brojne generacije Mostaraca. Pohađali su je i Aleksa Šantić, Vladimir i Svetozar Ćorović, Atanasije Šola i drugi. Cilj je da škola ponovo primi đake.

- Idemo korak po korak. Ako to bude uspješno, onda idemo sljedeću etapu, da to bude jedna ozbiljna škola. Da li će to biti gimnazija, da li će to biti neka dobra osnovna škola, vidjet ćemo – navodi mostarski paroh Radivoje Krulj.

- Mostar bez srpske zajednice nije Mostar kakav bi trebalo da bude i kakav je oduvijek bio. Uporedo s obnovom Saborne crkve, sigurno da će se na neki način obnoviti i nada – ističe Velibor Milivojević, vijećnik Koalicije Ostajte ovdje - Zajedno za naš Mostar u Gradskom vijeću Mostara.

Ipak, kroz politički život, Srbi kažu da su obespravljeni. Očituje se to najviše kroz Ustav HNK-a, u kojem Srbi nisu prepoznati kao konstitutivni narod, a srpski jezik nije ravnopravan s bosanskim i hrvatskim. Kao još veći, stvarni problem navode nemogućnost zapošljavanja, posebno u javnim institucijama, a prema popisu stanovništva iz 1991. godine.

- Ako imate Ustavom zagarantovana prava koja se ne poštuju, kako možete očekivati nešto drugo za šta tek treba da se izborite u zakonu? – pita Milivojević.

Iako brojčano možda najmanji, Srbi u Mostaru djeluju kao svojevrsni inegrativni faktor u ovom gradu. Nadaju se da će to biti prepoznato i ugrađeno u Ustav kantona, na način da će napokon dobiti status konstitutivnog naroda.

federalna.ba

Mostar Srbi Prosvjeta ravnopravnost HNK
Građevinski fakultet Mostar štrajk
0 07.05.2024 13:58
Mostar turizam Turistička zajednica HNK
0 06.05.2024 13:50
Mostar Poticaji poljoprivrednicima HNK
0 06.05.2024 11:15
manastir Žitomislić Mostar Vaskrs
0 05.05.2024 18:55
Mostar Vaskrs Saborna crkva Mostar
0 05.05.2024 17:26