Sportski ambasadori BiH

Sportski ambasadori BiH

Jedni od najboljih ambasadora Bosne i Hercegovine bili su i ostali naši sportisti. Od sticanja nezavisnosti su na dostojanstven način predstavljalu Bosnu i Hercegovinu i to na samom početku, u najtežim trenucima... Svi se rado i sa sjetom sjećamo Ljetnih olimpijskih igara 1992. godine, kada je među učesnicima bio i bosanskohercegovački tim, a otišao je u Barselonu pod veoma teškim ratnim okolnostima.

Naredne godine, 1993. na Mediteranskim igrama u Montpellieru, Bosna i Hercegovina će  osvojiti prve medalje i popeti se na pobjedničko postolje. Zlatnu medalju su osvojile košarkašice i bokser Almedin Fetahović, a bronzanu karatista Eldin Pekmez koji je bila i prva istorijska medalja od sticanja nezavisnosti.

Što se tiče reprezentativnih i klupskih uspjeha, bosanskohercegovačka sjedeća odbojka je ubjedljivo najtrofejnija, jer je zaista osvojila sve što se moglo osvojiti. Reprezentacija je bila i evropski i svjetski i olimpijski pobjednik, a sarajevski klubovi Spid i Fantomi su godinama bez premca na Starom kontinentu.

Nakon sjedeće odbojke, borilački sportovi su najuspješniji, prije svega đudo i karate. Godinama su naši sportisti bivali na pobjedničkim postoljima i mnogo radosti donijeli Bosni i Hercegovini.

U borilačkim sportovima su i rekorderi, po broju osvojenih državnih titula, Đudo klub Bosna, čak 28, zatim Streljački klub Sarajevo 27, a fudbalerke SFK 2000 20 puta su bili prvaci Bosne i Hercegovine.

Šahovski klub Bosna, zlatnim slovima upisan je u historiju bosanskohercegovačkog i evropskog sporta. Studenti su bili četverostruki prvak Evrope, 1994, 1999, 2000. i 2002. godine i višestruki državni prvak.

Kad je riječ o najboljim plasmanima na svjetskim i evropskim prvenstvima, bočar Markica Dodiga je bio višestruki prvak svijeta, karatista Denis Muhović je također osvajao tron svjetskog, a đudista Amel Mekić Starog kontinenta, dok su njegove kolege Larisa Cerić osvojila svjetsku, a Davor Vlaškovac evropsku bronzu, kao i bokser Memnun Hadžić, dok je katatistkinja Merima Softić bila srebrna, kao i taekwandoista Nedžad Husić. Na svjetskim prvenstvima, u kraljici sportova Amel Tuka okitio se sa srebrnom i bronzanom, a Lana Pudar u plivanju bronzanom, kao i evropskom zlatnom medaljom.

Kad je riječ o bosanskohercegovačkim olimpijskim rezultatima od sticanja nezavisnosti,  to su peta, šesta, osma, deveta, jedanaesta i dvanaesta mjesta taekwondoiste Nedžada Husića, strijelca Nedžada Fazlije i atletičara Amela Tuke,  strijelca Mirjane Horvat, đudista Amela Mekića i Larise Ceric, atletičara Mesuda Pezera, hrvača Fahrudina Hodžića...

U protekle tri decenije veliki broj trofeja na međunarodnoj sceni Bosna i Hercegovina je osvojila u mlađim uzrastima, a posebno se izdvajaju uspjesi đudistkinje Larise Cerić koja se popela na juniorski svjetski tron 2009., kadetske košarkaške reprezentacija BiH koja je osvojila zlatnu na Evropskom prvenstvu 2015., a karatistkinja Arnela Odžaković 2007 i 2008. godine evropsku juniorsku srebrnu medalju u pojedinačnoj i ekipnoj konkurenciji.

Iz košarke dolazi najbolji sportista 20 stoljeća, odnosno svih vremena Bosne i Hercegovine. Sportski savez u BiH je 2000. godine za najboljeg proglasio Mirzu Delibašića, koji je osvojio sve što se moglo osvojiti. Upravo smo 1993. godine sa legendarnim Kinđetom, tada selektorom muške košarkaške reprezentacije Bosne i Hercegovine ostvarili jedan od najvećih ekipnih uspjeha na Evropskom prvenstvu u Njemačkoj kada smo osvojila osmo mjesto.

Realno gledajući, koliko se ulaže u bh. reprezentativni i uopće naš sport, teško da možemo očekivati neke velike rezultate.  Istina, košarkaška reprezentacija je skoro redovni učesnik evropskih prvenstava. S druge strane, ženska košarkaška reprezentacija je bila peta na Evropskom prvenstvu 2022., a ostvarili je plasman i na svjetsko prvenstvo 2023. godine, tada predvođena sjajnom Jonquel Jones.

Fudbalska reprezentacija je samo jednom bila na svjetskom, a futsal na evropskom prvenstvu. Historija bh. reprezentativnog fudbala ispisana je na čuvenoj Marakani protiv slavne Argentine, strijelac je bio Vedad Ibišević, čiji nas je pogodak odveo i na Mundijal u Brazil 2014. godine.

Jedino je rukometna reprezentacija je bila učesnik svjetskog i evropskog, dok je odbojkaška bila samo na smotri najboljih selekcija Starog kontinenta.

Kada je riječ o timskim sportovima, bosanskohercegovački fudbalski, rukometni i košarkaški klubovi, Željezničar, Sarajevo, Zrinjski, Široki Brijeg, Izviđač, Bosna, Igokea redovno su nastupali na ino i regionalnoj sceni, odigrali niz sjajnih utakmica, te ugostili slavne klubove.

Bosanskohercegovački sportisti u klupskim dresovima širom Evrope u protekle tri decenije su bilježili sjajne nastupe, rezultate. Bez sumnje, jedno od najboljih, ako ne i najbolji svih vremena je fudbaler Edin Džeko, koji je u Ligama petica, u Njemačkoj, Engleskoj i Italiji osvajao trofeje i bio najbolji strijelac prvenstava. Edin Džeko je zasigurno i najpopularniji bh. fudbaler i sportista uopće, veliki humanitarac, ambasador UNICEF-a u BiH.

Pored Edina Džeke, za Bosnu i Hercegovinu širom svijeta znaju i zbog bh. fudbalera Miralema Pjanića koji je svojevremeno igrao i za slavnu Barselonu, zatim NBA košarkaša Jusufa Nurkića, pa nekada najboljeg mladog košarkaša Evrope Džanana Muse, olimpijaca atletičara Amele Tuke, tekvandoiste Nudžada Husića, plivačice Lane Pudar, đudistkinje Larise Cerić, skijašice Elvedine Muzaferija, istinskih bosanskohercegovačkih sportskih ambasadora od sticanja nezavisnosti BiH.

Na kraju, Bosna i Hercegovina, glavni grad Sarajevo, pored toga što je bio 1984. organizator Zimskih olimpijskih igara,  u nezavisnoj BiH, 35 godina kasnije, 2019. bio je domaćin EYOF-a, najveće smotre mladih sportista Evrope. Godinu kasnije obnovljen je olimpijski muzej koji najbolje svjedoči o svemu tome, a postoji mogućnost da Sarajevo bude se kandidirao za Olimpijske igre mladih.

Dakle, ne treba nikada zaboraviti da je Bosna i Hercegovina olimpijska zemlja, olimpijskih, svjetskih i evropskih reprezentativnih i klupskih prvaka. Istina, bosanskohercegovački sport od proglašenja nezavisnosti prate brojni problemi uslijed loše ekonomske i političke situacija u zemlji. Ipak, tokom tokom tri decenije mnogi naši sportisti su se uspjeli izdići iznad tih brojnih problema, ostvarili su rezultate zbog kojih se veliki broj bh. stanovnika osjeća ponosno. Idemo dalje, Bosno i Hercegovino...

federalna.ba/Muhamed Bikić

Sportski ambasadori BiH Dan nezavisnosti BiH
Ramo Isak Dan nezavisnosti BiH
0 03.03.2024 14:15
Dan nulte diskriminacije Sarajevo Dan nezavisnosti BiH
0 02.03.2024 19:44
Dan nezavisnosti BiH Džebari Živinice
0 02.03.2024 18:45
Grebak put života Grebak – put života Grebak Dan nezavisnosti BiH Dan nezavisnosti Dan neovisnosti BiH Dan neovisnosti
0 02.03.2024 14:08
HDZ BIH HDZ Dan nezavisnosti BiH Dan nezavisnosti Dan neovisnosti BiH Dan neovisnosti
0 02.03.2024 10:02
Fadila Porčić Dan nezavisnosti BiH Dan neovisnosti BiH Dan nezavisnosti Dan neovisnosti Zlatni ljiljan
0 01.03.2024 23:45