Šljivić: Prijava korupcije može biti anonimna, ali važno je da bude kvalitetna

Gost današnjeg izdanja Rezimea bio je Muamer Šljivić, generalni sekretar Ureda za borbu protiv korupcije Tuzlanskog kantona.

Na početku razgovora odgovorio je na pitanje u kolikoj mjeri je korupcija prisutna i ometa razvoj TK-a.

„Ukoliko uzmemo kao relevantan izvještaj Transparency Internationala koji kaže da je BiH druga u Evropi po korupciji, a u regionu prva, možemo vidjeti da je stanje kritično, i Tuzlanski kanton je tu samo segment i uklapa se u sliku društva u cjelini“, pojasnio je on.

S druge strane, kaže Šljivić, pored izvještaja međunarodnih organizacija, može se posmatrati i percepcija običnih građana koji su, tvrdi, izgubili povjerenje u institucije sistema.

„Više ne vjeruju da je bilo kakav napredak u borbi protiv korupcije moguć. Ured za borbu protiv korupcije TK-a je nova institucija i u tom segmentu gradimo poziciju. Nastojimo ostvariti kontakt s građanima“, objašnjava Šljivić.

Upitan koliko građani prijavljuju korupciju, naglašava:

„Korupciju je moguće prijaviti online preko stranice našeg Ureda, i dostavljanjem direktno na adresu Ureda. Ured iako nov, još uvijek mora izgraditi prihvatanje od građana. U ovom momentu imamo između 30 do 40 prijava koruptivnih djela, koje su došle dijelom direktno, a dijelom u online formi. Jedan njih ide anonimno, a neke i nisu od anonimnih podnositelja. Sve prijave su obrađene na adekvatan način i proslijeđene na daljnje postupanje institucijama – Inspekciji i Tužilaštvu TK“, naveo je Šljivić.

I bilo kakve prijave su bolje od nikakvih, dodaje.

„Činjenica je da se značajan dio prijava ne može procesuirati na adekvatan način jer su to općenito prijave na postupke korupcije, ne sadrže konkretnije pokazatelje“, kazao je on.

Prema njegovim riječima, kvalitetna prijava treba sadržavati relevantne činjenice o samom događaju.

„Moramo imati barem u određenoj mjeri činjenični opis, povrede propisa, zakona, podzakonskog akta, institucije u kojoj je to počinjeno, te eventualno osobe na koje se sumnja. Pravimo razliku između anonimnih prijava i onih koje su transparentne. Prijavitelji nisu nužno pravnici, ali to su ta četiri elementa. Bez obzira na to, svaka prijava će biti obrađena“, poručio je Šljivić.

Naglasio je preventivnu ulogu Ureda za borbu protiv korupcije.

„Podizanje nivoa javnosti i transparentnosti. Uspostavljanje jednog čitavog transparentnog sistema, to je registar podataka o imovini i nosiocima javnih funkcija, a u pripremi je registar zaposlenih u institucijama TK. Bit će uspostavljen čitav niz registara i oni će biti u ulozi prevencije korupcije. Oni sami za sebe možda i nemaju značajnu ulogu, međutim čitav niz analitičko-operativnih poslova će proizlaziti iz tih registara“, zaključio je Šljivić za Rezime.

federalna.ba

Rezime Muamer Šljivić
Rezime Admir Čavalić Belmin Zukan
0 25.04.2024 18:22
Belmin Zukan Admir Čavalić Rezime
0 25.04.2024 18:15
Saša Magazinović Rezime
0 23.04.2024 18:16