Škrijelj: Želimo zakon koji će poboljšati uslove studiranja i napredovanja

Iako je tek u Nacrtu, zakon o visokom obrazovanju u Kantonu Sarajevo podijelio je i akademsku zajednicu. Tim povodom u Federaciji danas smo razgovarali sa rektorom Univerziteta u Sarajevu Rifatom Škrijeljom.

Kaže da je trenutni Zakon iz 2017. godine nametnut političkom većinom u Skupštini Kantona.

"Tog 31. jula 2017. godine donesen je Zakon koji je sada na snazi i koji je potpuno izignorirao preko 80 dostavljenih od strane Univerziteta u Sarajevu, a svi su proglašeni da su došli sa zakašnjenjem. Čak i da su došli tada sa zakašnjenjem, imajući u vidu odgovornost osnivača prema jedinom javnom univerzitetu u Kantonu Sarajevo na koji se, u velikom dijelu, taj Zakon odnosio, to se trebalo uvrstiti u razmatranje i ti amandmani su trebali postati sastavni dio dokumentacije prispjele u javnoj raspravi kako bi se poboljšao taj dokument koji danas ne bismo morali mijenjati."

Ističe da je novi zakon još uvijek u formi nacrta i da je rano govoriti o amandmanima.

"Kao rektor Univerziteta moram respektirati stav 200 potpisnika peticije, ali je to od 1.600 samo jedna osmina. No, i da je samo jedan čovjek ukazao na određeni nedostatak u pripremljenom tekstu nacrta, kao Univerzitet trebamo imati senzibilitet za primjedbu i siguran sam da ćemo sa našim osnivačem, Skupštinom KS-a oprezno pristupiti donošenju ovom dokumenta. Specifičnosti na koje ukazuju uvažene kolegice i kolege sa Filozofskog fakulteta jesu za respekt zato što se odnose na određena specifična područja naučnog djelovanja UNSA koji se tiču, prije svega, humanističkih nauka. I kolege iz društvene, pa i grupacije umjetnosti u manjem broju, ukazuju na neke specifičnosti koje ne mogu biti u zakonu o visokom obrazovanju KS-a uređene kao u zakonu o visokom obrazovanju u Njemačkoj, Hrvatskoj ili nekoj drugoj državi, upravo zbog specifičnosti tih nauka, imajući u vidu neka područja istraživanja kao što je npr. bosanski jezik, neka područja iz oblasti umjetnosti. Mi ćemo to ugraditi na korektan način. Nije nam cilj da dobijemo zakon koji će biti kopija nečega čime nismo zadovoljni, već zakon koji će poboljšati uslove studiranja, uslove napredovanja i koji će Univerzitetu u Sarajevu otvoriti put ka boljem rangiranju na evropskim i svjetskim univerzitetima. To podrazumijeva i blago pooštravanje kriterija u oblastima u kojima je to moguće."

Škrijelj pojašnjava da Zakon uopšte nije ulazio u povećanje školarina niti je zakon kao dokument takvog tipa da propisuje visinu školarine.

"Ima jedna stvar u kojoj zakon pokušava da favorizira bolje studente, da im da priliku, pri čemu se ne fokusira da kažnjava one koji lošije uče, nego samo da oni koji bolje uče ostvare svoje pravo. Svaka intencija na Univerzitetu koja ide u prilog onima koji bolje uče i bolje studiraju je prihvatljiva, ali ne po svaku cijenu da dovedemo u pitanje socijalni status onih koji ne uče tako dobro, već da i njima damo šansu da i oni postignu bolje rezultate. Studenti su se prepali jedne stvari koja je više na nivou glasina, nego što je tako napisana u zakonu, a to je da će izgubiti pravo redovnog školovanja oni koji ne postignu određeni prosjek. To nije interes Univerziteta u Sarajevu, ali jeste interes da ostvare određene benefite oni koji postignu prosjek iznad 8. Dakle, suština je da ne kaznimo druge, a damo priliku da napreduju bolje oni koji su to postigli."

federalna.ba

Rifat Škrijelj Federacija danas
Federacija danas
0 26.04.2024 18:12
Federacija danas
0 25.04.2024 18:07
Federacija danas
0 24.04.2024 17:27
Federacija danas
0 23.04.2024 18:10
Federacija danas
0 22.04.2024 17:38
Federacija danas
0 19.04.2024 17:57