Urednica emisije Velida Kulenović

Sindikat će se nastaviti boriti za prava rudara

Nedavni protesti rudara u Zenici sa kojima su se solidarisale njihove kolege iz ostalih rudnika iz sastava koncerna, kao i štrajk glađu zeničkih rudara, ponovo su otvorili brojna pitanja vezana za proizvodnju uglja u rudnicima u sastavu koncerna „Elektroprivreda BiH“.Dugovanja zeničkog rudnika koja su godinama povećavana donekle je amortizirao koncern,a stagnirajuća cijena tone uglja, te zahtjev rudara za usklađivanje plaća sa rastom troškova života stalna je prijetnja socijalnim nemirom u rudarskim oknima. O ovim temama govore  Senad Sarajlić,pomoćnik generalnog  direktor za zavisna povezana društva  u EPBiH,  Mensur Hukić,direktor ZD Rudnik mrkog uglja Zenica , Elvedin Avdić,predsjednik sindikata Rudnika Zenica i  Sinan Husić, predsjednik  samostalnog sindikata radnika rudnika u Federaciji.  Zbog neisplaćenih zateznih kamata u iznosu od tri miliona KM na isplaćenu glavnicu za korištenje građevinskog zemljišta grad ZenicA je blokirao račun rudnika zbog čega je kasnila isplata februarske plaće, te naknade za topli obrok ,što je bio ključni razlog rudarskog nezadovoljstva. Uprava rudnika je saopćila da je  je postojao i postoji pravni osnov za otpis duga po osnovu zateznih kamata, te da je zenički rudnik diskriminiran jer,i pored brojnih zahtjeva dug nije otpisan,naveo  direktor ZD RMU Zenica Mensur Hukić, koji je izrazio očekivanje da bi se Sporazum ipak mogao potpisati u narednom periodu kako ne bi došlo do nove blokade računa.  Zenički rudnik je opterećen milionskim dugovima, a proizvodnja se odvija u dvije jame „Staroj jami“ i „Raspotočju“.Broj radnika se posljednjih godina kontinuirano smanjuje pa je trenutno zaposleno nešto više od devetstotina radnika od kojih su trećina proizvodni,jamski radnici.Radnici odlaze jer,se već nekoliko godina priča o stečaju što izaziva opravdanu bojazan,kazao je Elvedin Avdić koji je sa članovima Upravnog odbora Samostalnog sindikata radnika rudnika u Federaciji istrajavao u zahtjevu za deblokadu računa kako bi rudari mogli naplatiti teško zarađen hljeb.

Zbog solidarisanja sa zeničkim rudarima otvorena su pitanja vrijednosti tone uglja koja se isporučuje koncernu iz rudnika u njegovom sastavu. Pozdravljene su primjene zaključaka gradskog vijeća,a nakon  obraćanja vijećnicima čelnih ljudi sindikata.To nam je u tom trenutku bio  minimum koji nam  je bio potreban i maksimum koji smo mogli imati. Vlada,Elektroprivreda i gradska uprava imaju četrdest dana, valjda imaju dovoljno znanja, da kreiraju prihvatljivo rješenje za sve, a po pitanju obaveze Rudnika po pitanju zateznih kamata koje ima Rudnik prema Gradskoj upravi, ponovio je Sinan Husić,koji je naveo da će se sindikat nastaviti boriti za prava rudara.

Koncern „EP BiH“ uložila je više od 60 miliona KM u tehničko opremanje zeničkog rudnika u proteklom periodu,a kroz različite potpore ta cifra je dostigla više od 160 miliona KM,kazao je između ostalog Senad Sarajlić. Imajući u vidu da se u „Staroj jami“ ugalj kopa 143 godine, u narednom periodu se i mogu očekivati odluke koje se odnose na budućnost Rudnika, a koje su vezane za ove činjenice, naveo je Sarajlić.

Inače,u trogodišnjem periodu  /2023.-2025./ za dokapitalizaciju rudnika predviđeno je ulaganje 91,7 miliona KM po već donesenim odlukama, u skladu sa raspoloživim sredstvima, radi obezbjeđenja stabilne i održive proizvodnje uglja u obimu potrebnom za planirani rad termoelektrana s ciljem zadovoljavanja potreba prema elektroenergetskom bilansu. Planirane su veće nabavke uglja u odnosu na procjenjeno ostvarenje za 2022. godinu,navedeno je na veb stranici EP BiH.