Prilog: Indira Šehić

Sajber kriminal i kako ga spriječiti u BIH?

Razvojem kompjuterskih sistema i mreža, ali i nagli razvoj 'pametnih telefona', od 2010. godine razvijen je i novi način činjenja krivičnih djela putem kompjuterskih sistema. Ta krivična djela, koja su sve učestalija, nazvana su sajber kriminal. Od ove vrste kriminala nemoguće se potpuno zaštiti. Međutim, stručnjaci navode da možemo smanjiti rizik ako preduzmemo određene mjere zaštite podataka.

Dva su oblika sajber kriminala. Prvi je kada se kriminalno djelo vrši korištenjem računarske opreme, a drugi kada se krivična djela vrše protiv opreme za obradu podataka. Ovaj oblik kriminala posljedica je pokušaja kriminalaca da na ilegalan način dođu do lične koristi. Saša Mrdović, profesor na Elektrotehničkom fakultetu u Sarajevu, savjetuje kako se od njega zaštititi:

„Racionalno ponašanje, razuman oprez u korištenju tehnologije uvijek je dobrodošao. Dobro je uvijek imati dobre, kvalitetne lozinke, što znači dovoljno dugačke i dovoljno kompleksne, redovno raditi ažuriranje operativnih sistema uređaja, te ne nasijedati na ponude različitih vrsta koje dolaze putem elektronskih medija i koje nas vode na nekakve lokacije gdje treba da damo svoje podatke ili gdje treba da pokrenemo nekakav program koji je stigao u prilogu onoga što smo dobili.“

Federalna uprava policije redovno zaprima prijave koje se odnose na sajber kriminal. Svaki od slučajeva radi se u saradnji s nadležnim tužilaštvom. Porparol Emil Sućeska:

''U pogledu broja prijava, taj broj ne odstupa u posljednjih 10 mjeseci ove godine, te se može reći da je na istom nivou kao u prethodnim godinama. U pogledu pojavnih oblika, FUP najčešće zaprima prijave koje se odnose na ramsorwer napade - cryptolokeri, BEC prevare, te u posljednje vrijeme aktuelan phishing s ciljem zloupotrebe platnih kartica građana''.

Primaju se i prijave vezane uz krivična djela počinjena uz korištenje informacionih tehnologija i interneta, a to su prevare, iznude i ucjene. Zato Federalna uprava policije preduzima preventivne mjere:

„U cilju prevencije, redovno se informira javnost o prijetnjama koje se tiču kompjuterskog kriminala kao i načini kako se efikasno zaštitit on njih.“

Posebno osjetljiva kategorija su djeca koja, najčešće iz radoznalosti, budu žrtve sajber kriminala. Profesor Saša Mrdović kaže da roditelji igraju glavnu ulogu kada je u pitanju zaštita djece od sajber kriminala:

„Najbolje rješenje nije tehničko, nego se odnosi na odnose u porodici, gdje roditelji svojim primjerom djeci mogu pomoći na koji način da ne dođu u situaciju da budu zloupotrebljeni.“

„Kada su u pitanju tehničke metode zaštite djece“, navodi prof. Mrdović, „to su softveri koji se mogu instalirati na dječije računare i mobitele, te tako vršiti kontrolu i nadzor onoga šta djeca koriste na računaru. Jer, oni su i u ovom smislu, itekako ugrožena kategorija.“

 

 

cyber kriminal Federalni radio
sport Federalni radio
0 05.05.2024 00:09
Vijesti u 22 Federalni radio
0 04.05.2024 22:19
Vijesti u 17 Federalni radio
0 04.05.2024 19:43
sport Federalni radio
0 04.05.2024 18:06
Vijesti u 12 Federalni radio
0 04.05.2024 17:50
sport Federalni radio
0 03.05.2024 23:09