Prilog Velide Kulenović

Procjena prehrambenih navika studentske populacije na Univerzitetu u Zenici

Prehrambene  navike  i stanje uhranjenosti studentske populacije Univerziteta u Zenici tema su istraživanja stručnjaka  Instituta za zdravlje i sigurnost hrane Zenica uz podršku Ministarstva zdravstva. Istraživanje je počelo u martu a trajaće do decembra ove godine. Pored utvrđivanja  prehrambenih  obrazaca  studenata  cilj je identifikacija  potencijalnih  negativnih  trendova , što bi  trebala biti  osnova za buduće  intervencije i rad sa studentima.

Prehrambene navike često se tokom studiranja mijenjaju, kažu stručnjaci. Promjena okoline, manjak novca, te fakultetske i obaveze van fakulteta mogu  negativno utjecati na dotadašnje prehrambene i životne navike. To potvrđuju u anketi   studenti fakulteta zeničkog Univerziteta.

„Svjesna sam loših prehrambenih navika. Zbog ispita i brzine života nemamo vremena da sebi pripremamo obroke, a svjesni smo da je zdrava hrana skuplja i nedostupnija  od ove tzv. nezadrave koju možemo kupiti na svakom koraku.“
kaže studentica Medicinskog fakulteta.

„Ja se trudim, ali poznato je da studenti nemaju novaca, a u Sloveniji studenti uz studij i rade pa nemaju vremena da pripremaju sebi hranu. Ovdje u Zenici vidim da je mnogo fast food objekata.“
kaže studentica iz Slovenije.

Neka od prethodnih istraživanja su potvrdila nepoželjne obrasce  prehrane i životnog stila, kaže Maja Jonjić-Trifković stručna saradnica za nutricionizam u Institutu za zdravlje i sigurnost hrane ZDK:

“Studenti su prema brojnim istraživanju skloniji većem unosu  grickalica, slatkiša, brze hrane, zaslađenih gaziranih napitaka, alkohola te nekakvih nezdravih životnih navika  kao što su nedovoljno fizičke aktivnosti, nedovoljno sna i to je sve nešto što dugoročno dovodi do narušavanja našeg zdravlja.”

Mladi se malo kreću jer, su vezani za računare što također doprinosi negativnom načinu ishrane, naglašava Estela Hadžikadunić, magistrica sporta i tjelesnog odgoja:

“Motoričke sposobnosti opadaju kod mladih, to vidim u radu sa studentima, a kada se pravilno hranimo I uz to imamo tjelovježbu i kretanje, onda organizam dovodimo na bolji nivo.”

Usvajanjem pravilnih prehrambenih navika moguće je prevenirati pojavu hroničnih bolesti kao što je pretilost, kardiovaskularne bolesti i dijabetes tipa 2, koje su u  porastu na globalnoj nivou, kažu u  INZ. Iz Instituta su pozvali studente da učestvuju u besplatnom istraživanju, uz dostupan pregled i savjetovanje s nutricionistom, u sklopu kojeg će  uraditi detaljnu analizu sastava tjelesne mase i procjena prehrambenih navika.

Seul Djetinjstvo pod opsadom: Sarajevo 1992-1995
0 03.05.2024 20:46
Sarajevo Sve smo mogli mi Ljuba Pavlović
0 03.05.2024 20:37
Vijeće za štampu i online medije u BiH
0 03.05.2024 18:37