(Izvor: videoprilog Anite Zovko (Dnevnik 1))

Prilika za novu nominaciju: Potreban novi zakon kako bi Vjetrenica bila ponovno pravno zaštićena

Špilja Vjetrenica u općini Ravno od 2004. godine nalazi se na tentativnoj listi UNESCO-a. Ponovno je dobila priliku za novu nominaciju i cijeli proces bi trebao biti okončan do 31. siječnja iduće godine.  Ipak, pitanje je hoće li biti završen u roku jer je u Hercegovačko-neretvanskom kantonu, čini se, potrebno donijeti novi zakon kako bi Vjetrenica bila ponovno pravno zaštićena, budući da je spomenikom prirode proglašena još 1952. godine u bivšoj Jugoslaviji.

Špilja s najvećim biodiverzitetom u svijetu zaslužuje novu zaštitu - kažu u UNESCO-u, ali i oni koji o njoj skrbe. Ona je već 68 godina spomenik prirode, što je ističu u Ministarstvu trgovine i turizma HNK-a, najveći stupanj zaštite. No, promijenila se država, ali i kriteriji zaštite te je potrebno Vjetrenicu proglasiti zaštićenim krajolikom kako bi se zaključila  nominacijska dokumentacija.

„I trebalo bi se nešto u pravnoj zaštiti Vjetrenice promijeniti kako bi se osiguralo njeno očuvanje i ono što UNESCO traži da se definišu svi akteri u upravljanju tim područjem što je za UNESCO ključno“, kaže Siniša Šešum, šef Ureda UNESCO u BiH.

U Ministarstvu trgovine, turizma i zaštite okoliša HNK dali su potporu svim aktivnostima na nominiranju Vjetrenice, no kažu kako bi, proglasi li se zaštićenim krajolikom, pala čak dvije kategorije zaštite ispod sadašnje.

„Smatramo kako Vjetrenica zaslužuje višu kategoriju zaštite - kategoriju spomenik prirode i  da prema postojećim propisima ne postoje pravne prepreke da kao spomenik prirode bude uvrštena na Listu svjetske prirodne baštine, te nema potrebe za donošenjem novog zakona koji bi smanjio kategoriju zaštite ovog neizmjenjenog i jedinstvenog dijela prirode“, stoji u propćenju.

I u poduzeću koje gospodari Vjetrenicom smatraju kako zaštita Vjetrenice treba reviziju jer to traže i nove kategorizacije, uz ostalo, i  Međunarodne unije za zaštitu prirode.

„Ovo je prilika koja se pruža jednom u 100 godina. Ako sada ovo ne napravimo svi ćemo biti krivci. Apsolutno svi zašto nismo uspjeli da stavimo Vjetrenicu među 180 spomenika prirode na UNESCO listi kompletno u svijetu“, mišljenja je Nikša Vuletić, direktor JP Vjetrenica.

Stari most u Mostaru, most u Višegradu i stećci su spomenici kulture, te bi Vjetrenica bila naš prvi spomenik prirode na UNESCO-ovoj listi zaštićene prirodne baštine,  što je ogroman značaj za Bosnu i Hercegovinu. To bi bila prilika i da se ona turistički valorizira, i to na najbolji mogući način.

federalna.ba/Anita Zovko

Elmedin Konaković Peter Sijarto Oliver Varhelji Rezolucija o genocidu u Srebrenici rezolucija o Srebrenici
0 17.05.2024 17:16