Urednica emisije Aida Hasanbegović

Prijeti li daljnja eskalacija sukoba na bliskom istoku

Neočekivani napad palestinske islamističke organizacije Hamas na Izrael prošli vikend bio je okidač za najgoru eskalaciju nasilja u proteklih 50 godina. Pripadnici Hamasa u napadu su pucali, izboli i spalili više od 1.400 ljudi, većinom civila. Izraelski napadi odmazde u danima nakon toga sravnili su sa zemljom četvrti i ubili najmanje 2.670 ljudi u Gazi, većinom običnih Palestinaca. Izrael je nastavio snažno bombardirati Gazu, dok oko njenih granica kopnenu invaziju čeka oko 400 hiljada izraelskih vojnika. Najavljena kopnena ofanziva tokom vikenda nije se dogodila, međutim, Izrael nije odustao od planova da 1,2 miliona stanovnika napusti sjever Gaze i odu na jug. Sjedinjene Američke Države, Egipat i Ujedinjene nacije pregovaraju s Izraelom o otvaranju graničnog prijelaza Rafah prema Egiptu za dostavu humanitarne pomoći i izlazak stranih državljana iz Gaze.

U Otvorenom studiju Radija Federacije BiH o ratu na Bliskom Istoku i njegovim posljedicama govorili su vanjskopolitički analitičar iz Zagreba Denis Avdagić i profesor međunarodnih odnosa sa Internacionalnog univerziteta u Sarajevu Jahja Muhasilović.

Izraelska naredba o evakuaciji sjeverne Gaze i  prisilno premještanje ljudi, prema Ženevskoj konvenciji, smatra se ratnim zločinom. Izreal u sigurnosnom smislu evakuacijom palestinskih civila iz Gaze ne dobija ništa, nema tu nikakvog benefita, osim čistog maltretiranja palestinskih civila, smatra Avdagić.

Jedino tako mogo ocijeniti ovaj korak. Iseljavanje palestinskog stanovništva ukoliko bi bilo potpuno i dogodio se ulazak izraelskih snaga u Gazu kao grad, mogao bi značiti preuzimanje još jednog dijela teritorija na kojem žive Palestinci i protjerivanje stanovništva u već izuzetno napućeni dio svijeta. Ovo nećkanje izraelske strane i dolazak američkog predsjednika u Izrael govori da se provodi tiha diplomacija uz javnu i da je Amerika izuzetno zainteresirana da se zaustavi ne samo eskalacija sukoba, nego potpuno uništenje svega što se ranije uspjelo postići, doveđenjem situacije koja bi unazadila ne samo Bliski istok, nego čitav svijet. Ne treba zaboraviti da je na neki način čitav svijet umješan u ovaj sukob, navodi Denis Avdagić.

Jedini način da se izbjegne humanitarna katastrofa u sjevernoj Gazi i zaštite civili za Jahju Muhasilovića je da ratna dejstva stanu i Izreal prestane bombardirati pojas Gaze.

Problem je što izrealska raketiranja ciljeva Hamasa nisu toliko precizna i vrlo često uz jedan dio Hamasovih militanata, koji definitivno ginu, veći dio stradalih su nažalost civili. Upravo zbog napućenosti Gaze i činjenice da civili nemaju gdje se skloniti, treba imati u vidu da je to prostor od oko 360 kvadratnih kilometara na kojem živi 2,5 miliona ljudi. Jedini način da se prekine humanitarna katastrofa i stradanje palestinskih civila je da Izrael prestane sa bombardiranjem Gaze, što se sigurno neće desiti jer Izrael nije postigao svoje ratne ciljeve, a oni su maksimalistički, kaže Muhasilović jer su odlučili da totalno neutraliziraju Hamas što će ići jako teško. Ne treba zaboraviti da je Hamas u Gazi postao svenarodni pokret. Totalna neutralizacija Hamasa za Muhasilovića znači ulazak Izraela sa kopnenim trupama, što je u ovom trenutku nemoguće jer Hamas još uvijek nije slomljen, ima raketne sisteme i veliki broj militanata pod oružjem. Vjerovatno će danima trajati bombardiranje Gaze, jer okolnosti nisu spremne za kopnenu invaziju, kaže profesor međunarodnih odnosa Jahja Muhasilović. 

Gaza Otvoreni studio humanitarna katastrofa