Prilog: Indira Šehić

Preporuke ministarstva školama u KS: Oštre reakcije sindikata i psihologa

Ministarstvo za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo dostavilo je svim osnovnim i srednjim školama dopunjene preporuke koje se odnose na postupanje u slučaju da učenik iznosi stavove ili prijeti da će ugroziti svoj ili život druge osobe. Svi, koji imaju takvo saznanje dužni su obavijestiti direktora, koji zatim poziva roditelje učenika i nadležnu policijsku upravu. Nakon toga, učenik se vodi na Odjeljenje za dječiju i adolescentnu psihijatriju Kliničkog centra Univerziteta u Sarajevu. Ove preporuke naišle su na brojne reakcije.

Događaji u Beogradu, gdje je 13-godišnjak ubio 8-oro školskih kolega i čuvara, sviju je izuzetno potreslo na ljudskom nivou, na nivou sistema i na nivou zajednice u kojoj živimo. Međutim, to ne opravdava preporuke koje su donesene, smatra Dželila Mulić-Čorbo, psiholog i porodični sistemski psihoterapeut:

 „Mislim da je važno nekako da prvo koristimo resurse unutar škola. Da koristimo jedan topli ljudski pristup prema djeci, pa tek onda da širimo sistem ukoliko mi, ukoliko školski sistem ne može da odgovori, da onda prirodno širimo dalje sistem u smjeru da uključujemo neke druge institucije.“

Sa preporukama se ne slaže ni Saudin Sivro, predsjednik Kantonalnog odbora Samostalnog sindikata osnovnog obrazovanja i odgoja:

 „Shvatili smo da, ustvari, to nije informacija, nego naredba koju potpisuje ovlašteno lice, da je ministrica u Sloveniji, i da u toj informaciji, odnosno naredbi, se nalazi nešto što je mimo i protivno svim normama koje mi imamo u odgojno – obrazovnom radu.“

Što se tiče „virusa straha“ koji se širi zbog situacije u regionu, posebno nemilim događajima u Srbiji, iz tog straha se preduzimaju određene brzopotezne mjere, smatra Ozrenka Fišić, profesor BHS jezika i psihoterapeut:

 „Iz tog straha preduzimaju određene mjere koje su na neki način brzopotezne, tako da mi se ta ideja o slanju djece, zajedno sa roditeljima na neuropsihijatriju, kao prosvjetnom radniku i psihologu, nimalo ne sviđa, jer je time preskočena ona prva instanca u školi, a to je psiholog, školski psiholog.“

Od žrtve do počinioca je tanka linija. A, rezultat toga nisu samo igrice, niti akcioni filmovi puni nasilja, televizijski programi. U pitanju su i traumatske situacije koje se događaju među djecom, smatra Fišić i dodaje:

 „Djeca ne čitaju. Književnost je prva brana takvim stvarima. Jer, kroz književne tekstove, može se raditi na prevenciji vršnjačkog nasilja. I ja to radim sa učenicima jednom metodom koja se zove interaktivna biblioterapija gdje djeca mogu osjetiti šta to znači kada uđu u tuđe cipele i kako mogu razumjeti i žrtvu i počinitelja. Odnosno da ne budu samo posmatrači, nego da budu i pomagači.“

Pribjegavanje bilo kakvim restriktivnim mjerama je nešto što stvara nesigurnost u društvu i ono bi se trebalo svesti na minimum. Svi bismo trebali u ovom društvu i svijetu koji se ubrzano mijenja više posmatrati djecu i raditi sa njima. Jer, svijet u kojem živimo zaista je oslonjen na nasilje. Ozrenka Fišić:


„Djeca su prepuštena doslovno sami sebi koristeći različite internet mreže. Njima je mobitel što je nama nekada bila knjiga. Ali, oni ne znaju putovati tim virtualnim svijetom. Oni traže one sadržaje koji su kratki, brzi, nasilni, akcioni i na taj način se i gubi empatija kod njih.“

Saudin Sivro navodi kako je Sindikat osnovnog obrazovanja u kontaktu sa Vijećem roditelja iz kojeg su dobili na desetine reakcija:

 „Mi ubijamo djecu u pojam na način da oni, svoje emocije, sve svoje tegobe i sve ono što bi eventualno kazali u javnom prostoru, ili možda na nekom drugom mjestu, ne smiju, neće kazati zbog toga što bi mogli biti etiketirani kao psihijatrijski slučajevi.“

Fišić navodi da, kada se uoči problematično ponašanje učenika, posao razrednika je na prvom mjestu. Sljedeća osoba je školski pedagog i psiholog. A, tek kada se zaista vidi da je dijete opasno slijedi psihoterapeut. Zadnja instanca za teže oblike problematičnog ponašanja je neuropsihijatar. Tako kaže struka. A, hoće li se sporne preporuke Ministarstva za odgoj i obrazovanje Kantona Sarajevo promijeniti, saznaćemo u narednim danima.

škole preporuke Federalni radio
sport Federalni radio
0 25.04.2024 23:47
Vijesti u 22 Federalni radio
0 25.04.2024 22:38
Vijesti u 12 Federalni radio
0 25.04.2024 17:22
sport Federalni radio
0 25.04.2024 17:17
Vijesti u 17 Federalni radio
0 25.04.2024 17:14
Otvoreni studio Federalni radio Radio Federacije BiH prosvjetni radnici štrajk prosvjetnih radnika
0 25.04.2024 11:35