videoprilog Đenite Mešanović (Dnevnik 2)

HDZ ne odustaje: Preko matičnog ureda do legitimnog predstavljanja

Diskriminacija u Bosni i Hercegovini. O njoj svi govore. Posebice političari. A godinama ništa ne rade da ju uklone ili bar minimiziraju. A morali bi. Jer ih na to obavezuje i put ka Evropskoj uniji. HDZ najveći je zagovarač evropske BiH, uglavnom samo deklarativno. Djelima od Unije bježe trčeći. A najnoviji dokaz za to je prijedlog da se konstitiutivna pripadnost građana BiH i ostalih počne upisivati u matične knjige. U prijevodu preko matičnog ureda do legitimnog člana Predsjedništva iz reda hrvatskog naroda.  

Bosna i Hercegovina država je u kojoj su građani diskriminirani. Dokaz za to su brojne, nikada provedene presude Evropskog suda za ljudska prava. I nisu samo diskriminirani, nego ih politika godinama dijeli iscrtavajući precizne linije između Bošnjaka, Hrvata i Srba. I onda kada su gotovo svi sigurni da veće podjele ne može biti, eto HDZ-a, tačnije Nikole Lovrinovića, koji predlaže da se građanima ove zemlje u lične dokumente upisuje nacionalna pripadnost.

"Upis podataka o pripadnosti konstitutivnom narodu, nacionalnoj manjini i ostalim u BiH vrši se temeljem izjave građanina, odnosno roditelja, usvojitelja ili staratelja maloljetne osobe kod ovlaštenog matičnog ureda. Upis ovih podataka može se upisati u rodni list, državljanstvo ili u ličnu kartu. Ukoliko građanin ne želi upisati svoje podatke, matičar je dužan upisati i takvo opredjeljenje."

Brojne reakcije na HDZ-ov prijedlog upisa nacionalnosti na lične karte

Dok se čeka na nastavak pregovora o izmjenama Izbornog zakona BiH, HDZBiH ne čeka i ne sjedi skrštenih ruku. Nikola Lovrinović, šef Kluba HDZ-a u Zastupničkom domu državnog parlamenta uputio je u proceduru Prijedlog zakona o upisu pripadnosti konstitutivnom narodu, nacionalnoj manjini...

Predlagač Lovrinović ovo pravda evidentiranim zloupotrebama nacionalne pripadnosti:

“Prijedlog zakona prije svega ima namjeru da spriječi zloupotrebe kod upražnjenih radnih mjesta u institucijama BiH i zloupotrebe prilikom učestvovanja u izbornom procesu tako što će se izjave o nacionalnoj pripadnosti moći provjeriti kod mjerodavnih tijela, odnosno, dostaviti istima u svrhu naknadnog upisa i sprečavanje daljnje zloupotrebe ovih činjenica.” 

No, da li bi ovo vodilo daljim zloupotrebama, npr. ličnih podataka i da li je ovaj prijedlog pravi način da se ove zloupotrebe spriječe? 

"Korištenje ličnih podataka zahvata segment člana 8. Evropske konvencije koji se odnosi na zaštitu privatnosti. Mislim da je sud u nekoliko navrata donio odluke. Razumijem razloge, ima zloupotrebe kod korištenja prilikom kandidiranja na izborima. Pojedini kandidati na izborima mijenjaju nacionalnost u zavisnosti od potrebe. To se može spriječiti na neki drugi način. Da li je ovo taj način, ja baš nisam sigurna", istakla je zastupnica SDA u Zastupničkom domu BiH Alma Čolo.

Kako legalizacija aparthejda HDZ-u ne uspijeva putem izmjena Ustava i Izbornog zakona, pokušaj je legalizirati ga kroz ovaj prijedlog. Udaljiti se od provedbe evropskih presuda i još dalje od građanskog koncepta, navode, između ostalog, iz DF-a. Oštri su i u opoziciji, riječ je o novoj diskriminaciji a sve pod krinkom legitimnog predstavljanja. 

"Bosna i Hercegovina nije ničija prčija pa da neki Nikola Lovrinović ovdje radi ono što nema u državi koju on više voli od Bosne i Hercegovine, a to je Hrvatska. Ovdje bi svi da imaju neka prava iznad države prava, mislim da je to jedna obična glupost koja neće proći, neće dobiti podršku i čak mislim da su to zadnji trzaji ove ekipe koja želi treći entitet", kaže Zukan Helez, zastupnik SDP-a u Zastupničkom domu Parlamenta Bosne i Hercegovine. 

"Razlog je da se obilježe građani, a onda idete dalje, u legitimno predstavljanje, u različitu vrijednost glasa, jednostavno, etnički dijelite zemlju, a s ovim čak dijele i ljude po etničkim osnovama", naveo je Damir Arnaut, zastupnik Naše stranke u Zastupničkom domu BiH, gostujući u emisiji Rezime Federalne televizije.

S druge strane, nisu baš svi u startu odbili ovaj prijedlog. Nije on sporan ključnom HDZ-ovom osloncu.

"Pa to je ustavno pravo, ako je to tako glasat ćemo. Nevjerovatno, član 1. kaže u Ustavu BiH sastavljena je od dva entiteta i tri konstitutivna naroda. Ako prihvata da pripada konstitutivnom narodu kao ja recimo Srbin, moram da budem prepoznat kroz sve zakonodavstvo koje se donosi u bilo kojoj oblasti, pa i u ličnim podacima. Mislim da to nije loša ideja, ali ću još pogledati o čemu se radi", kazao je predsjednik SNSD-a Milorad Dodik.

Bez obzira na salvu osuda ovom prijedlogu, izvjesno je da se on našao put do zastupničkih klupa. I to po hitnoj proceduri. Sudeći prema izjavama teško je očekivati podršku, bar u Zastupničkom domu jer je to prva stepenica, bez koje ovaj prijedlog ne može doći u Dom naroda, gdje mu je podrška neupitna jer tamo odlučuju oni kojima cilj nije korak naprijed za zemlju ni za one za čiji se interes deklarativno bore samo u izbornoj godini.

Pljušte osude i izvan BiH. Članica Evropskog parlamenta Tineke Strik oštro je osudila HDZ-ov prijedlog zakona kojim se predviđa upisivanje nacionalnosti građana u osobne iskaznice. Ovaj izuzetno zabrinjavajući prijedlog pokazuje pravu namjeru HDZ-a za budućnost BiH, a to je zemlja u kojoj vlada segregacija i u kojoj vaša etnička pripadnost određuje vaša prava. Ova vrsta zakona ni na koji način nije sukladna ugovorima ili vrijednostima Europske unije, objavila je Strik na Twitteru.

federalna.ba

BiH diskriminacija
Digitalna Evropa BiH pristupila
0 16.05.2024 09:28
BiH ekonomski rast najsporiji region
0 14.05.2024 12:02
BiH Vijeće Evrope članstvo konferencija
0 10.05.2024 12:39
Nacionalni molitveni doručak BiH
0 29.04.2024 13:27