Pravimo put ka narednoj pandemiji

Krčenje šuma i neobuzdano iskorištavanje prirodnih resursa u bioraznolikoj Demokratskoj Republici Kongo mogli bi čovječanstvo dodatno izložiti sljedećem super virusu.

Iako je svjetska pažnja usmjerena na Covid-19, konzervatori u Demokratskoj republici Kongo pozivaju na veću zaštitu okoliša ne samo radi očuvanja, već kako bi se umanjila buduća izbijanja zoonotskih bolesti, koja obiluju bogatim ekosustavima poput Konga.

Znanstvenici vjeruju da se procjenjuje da samo sisavci imaju najmanje 320 000 neotkrivenih virusa, navodi se u radu Američkog društva za mikrobiologiju iz 2013. godine.

Biološka raznolikost Konga već je poslužila kao lansirna ploča za smrtonosne nove viruse poput HIV-a i ebole, a oba su, poput SARS-a, Zapadnog Nila i Covid-19, zoonotskog porijekla.

"Činjenica je da su zdravlje okoliša, razvoj i širenje ovih strašnih bolesti duboko povezani", kaže Emmanuel de Merode, direktor Nacionalnog parka Virunga, na istoku zemlje. "Svaka epidemija ebole od izvorne zabilježene sredinom 1970-ih pronašla je svoje podrijetlo u području masovne sječe šuma." De Merode napominje da se epidemija 2018-2020., Koja je odnijela preko 2000 života, nije uspjela proširiti na istok kroz Nacionalni park. „Ono što je također značajno u vezi s tom epidemijom jest da je, premda je njezino podrijetlo bilo povezano s uništavanjem šuma, činjenica da je uspješno suzbijena, vezana uz, prirodni vatrozid, stvoren od zdravog ekosustava koji je puferirao širenje te bolesti ", Dodaje. "I da je, naravno, Nacionalni park spriječio da se ova strašna epidemija ebole proširi na istok, u istočnu Afriku i u veće gradove poput Gome."

Političke inicijative za jačanje napora na očuvanju suočavaju se s teškom bitkom u regiji koja je prepuna složenih povijesnih, socijalnih i političkih pitanja, u zemlji koja se još uvijek bori s ranama nanesenim belgijskom brutalnom kolonijalnom vladavinom, tijekom koje se procjenjuje da je oko 10 milijuna Kongoanaca umrlo. DRC je i dalje jedno od najviše obespravljenih i najsiromašnijih područja svijeta. Gotovo tri četvrtine stanovništva živi s manje od 1,90 dolara dnevno. Suočene s takvim ekonomskim izgledima, mnoge se zajednice oslanjaju na meso, za koje se vjeruje da je osiguralo zoonotski most za ebolu. Vakuumi snage i sukobi, posebno u nemirnim istočnim provincijama poput Sjevernog i Južnog Kivua i Iturija, otežavaju praćenje nereguliranog rudarenja i sječe drva, koja uništavaju prirodna staništa.

"Krčenje šuma je jedan od brojnih problema u ovoj regiji", nastavlja De Merode. "Uništavanje nacionalnih parkova, staništa kritičnih vrsta poput planinskih gorila i čimpanzi i tako dalje." "Ali ima i  ljudsku dimenziju, jer postoji nevjerojatna ovisnost o toj šumi, posebno za ogrjev i drveni ugljen."

Razne vojske zarađuju od ilegalne sječe zaštićenih šumskih područja, što im omogućuje širenje i na taj način ovjekovječuje patnju u regiji, dodaje. Krivolov i trgovina egzotičnim životinjama također su puni ovog bogatog ekosustava, doma rijetkih gorila i pangolina - za koje se sumnja da su sekundarni domaćin Covid-19 prije nego što se prelio u ljudsku populaciju. Ta su pitanja povezana sa slabim zdravstvenim sustavom zbog kojeg su lokalne zajednice zapostavljene i izložene.

"Ovaj put vrag nam više neće odvlačiti pažnju", kaže Yvette Adaniya iz Benija u sjevernom Kivuu. "Bili smo poput budala i nismo slušali." Yvette je preživjela izbijanje ebole u Sjevernom Kivuu, koja je trajala od 2018. do 2020. godine.

Vjerojatno je ta situacija nastala prelijevanjem događaja oko grada Mangina, južno od kišne šume Ituri.

Izbijanje je širilo paniku i teror.

"Osjetila sam vrućicu i vrućinu u sebi, dobila sam je od supruga koji je umro od ebole u bolnici", dodaje ona.

Na pitanje jesu li ih zdravstveni radnici obavijestili o bolesti, Yvette odgovara: "Rekli bi nam, ali ova je bolest bila poput demona, nismo slušali informacije, mislili smo da je to politika, a ne bolest."

Ovim novim izbijanjem teorije zavjere brzo su se širile. Neki su vjerovali da je ta bolest podvala međunarodnim akterima kako bi se okoristili novcem pomoći - nadrealnom pretečom reakcija viđenih u dijelovima zapadnog društva tijekom širenja Covid-19.

Ostalima, poput Yvette, rečeno je da su pripadnici određenih skupina ubijani u domovima zdravlja.

Zahvaljujući Covid-19 još uvijek je veliki dio svijeta na koljenima dok se stručnjaci utrkuju u cijepljenju

Brzo širenje Covid-19 može se pripisati globaliziranoj prirodi našeg svijeta.

Iako moderni svijet često govori o kolonizaciji kao dubokom moralnom neuspjehu prošlosti, posljedice u obliku neuspjelih zdravstvenih sustava još uvijek utječu na živote milijardi ljudi na globalnom jugu i, u slučaju DRK, imaju ozbiljne implikacije na potencijal smrtonosnog virusa da se širi u okruženju s ograničenim resursima.

Nije stvar u tome hoće li se novi virus pojaviti iz visoko bioraznolikog prirodnog staništa Konga, već kada.

federalna.ba/EPA

Demokratska Republika Kongo ebola koronavirus Covid19 pandemija virus
Nijemac vakcina koronavirus
0 06.03.2024 11:00
Demokratska Republika Kongo bijeg
0 08.02.2024 13:50
Esmina Avdibegović antidepresivi anksiolitici lijekovi koronavirus pandemija
0 15.01.2024 23:44
Felix Tshisekedi Demokratska Republika Kongo
0 31.12.2023 17:28